Jeżeli na etapie projektu domu nie przewidziaÅ‚eÅ› instalacji pod kominek z pÅ‚aszczem wodnym to nic straconego. Kominek w tej technologii można również wykonać w domu, w którym już zamieszkaÅ‚eÅ›.
Niestety czasem wiąże siÄ™ to z dość dużym nakÅ‚adem pracy np. przekuciem i bruzdowaniem Å›cian pod rury instalacji, przewody elektryczne i sygnaÅ‚owe niezbÄ™dne do sterowania automatykÄ…. Należy zadbać również o stabilne podÅ‚oże pod dość ciężki (400 – 600 kg) kominek oraz kanaÅ‚ lub rurÄ™, którÄ… doprowadzimy powietrza do spalania z zewnÄ…trz budynku. Wybór wkÅ‚adu z pÅ‚aszczem wodnym oraz sposób podłączenia do instalacji zależy od wielu czynników. Najważniejszy to zapotrzebowanie na ciepÅ‚o oraz powierzchnia użytkowa domu. Należy zwrócić uwagÄ™ na miejsce posadowienia kominka, czyli czy kominek stać bÄ™dzie w niewielkim salonie o powierzchni np. 20 m2, czy też w dużym i przestronnym salonie połączonym z jadalniÄ…, kuchniÄ…, przedpokojem, antresolÄ…, itp.
Kolejny ważny czynnik decydujÄ…cy o sposobie podłączenia to rodzaj instalacji grzewczej (ogrzewanie podÅ‚ogowe, grzejnikowe lub Å›cienne). Istotny jest również przewidywany czas użytkowania kominka. Jeżeli ogieÅ„ w kominku bÄ™dziemy rozpalać codziennie to warto zastosować duży zbiornik buforowy o pojemnoÅ›ci 800 - 1000 l. Gromadzona jest w nim gorÄ…ca woda, z której bÄ™dziemy korzystać dÅ‚ugo po wygaÅ›niÄ™ciu ognia. JeÅ›li kominka używać bÄ™dziemy rzadko, to nie ma sensu stosować aż tak dużego zbiornika, jego pojemność należy ograniczyć do 300 - 500 l, a w niektórych przypadkach można caÅ‚kowicie go wyeliminować, zastÄ™pujÄ…c sprzÄ™gÅ‚em hydraulicznym lub wpiąć siÄ™ bezpoÅ›rednio do rozdzielaczy ukÅ‚adów grzewczych.
Wybieramy wkład z płaszczem wodnym
Kominkowy wkÅ‚ad z pÅ‚aszczem wodnym to palenisko zamkniÄ™te stalowym korpusem z wbudowanym wymiennikiem ciepÅ‚a, w którym dochodzi do wymiany energii uzyskanej w procesie spalania drewna. Producent wkÅ‚adu w karcie technicznej podaje dane, które należy dokÅ‚adnie przeanalizować i na ich podstawie dokonać wyboru urzÄ…dzenia. Najważniejsze z nich to sprawność, moc, bilans cieplny (czyli ile ciepÅ‚a uzyskanego w czasie spalania drewna przekazane bÄ™dzie do wody, ile wypromieniuje przez korpus wkÅ‚adu, a ile przez szybÄ™). JeÅ›li chodzi o sprawność, to oczywiÅ›cie im wyższa tym lepsza. Moc dobieramy natomiast zgodnie z zapotrzebowaniem na ciepÅ‚o.
W dużym uproszczeniu można przyjąć następujące wartości jako zapotrzebowanie na wydajność grzewczą na metr kwadratowy powierzchni grzewczej:
- 20 do 30 W/m2 w domu energooszczędnym ,
- 30 do 50 W/m2 w dobrze izolowanym budownictwie,
- 50 do 80 W/m2 w izolowanym termicznie starym budownictwie,
- 80 do 130 W/m2 w słabo izolowanym starym budownictwie.
Należy pamiÄ™tać, że podane wartoÅ›ci sÄ… szacunkowe, dlatego fachowiec, który bÄ™dzie instalowaÅ‚ kominek powinien dokonać stosownych obliczeÅ„ i na ich podstawie okreÅ›lić wymaganÄ… moc grzewczÄ…. W maÅ‚ym salonie lub w domu o niewielkiej powierzchni użytkowej należy wybrać wkÅ‚ad, w którym bilans cieplny jest jak najwiÄ™kszy po stronie wody, 70 - 80% ciepÅ‚a przekazywane jest do instalacji grzewczej. W przeciwnym razie narazimy siÄ™ na nadmiernÄ… kumulacjÄ™ ciepÅ‚a w jednym miejscu i w konsekwencji doprowadzimy do przegrzania pomieszczenia, w którym znajduje siÄ™ kominek. Intensywne promieniowanie cieplne szyby wkÅ‚adu to istotny problem, którego nie należy lekceważyć.
Aby speÅ‚nić wyÅ›rubowane europejskie normy emisji zanieczyszczeÅ„ i czÄ…stek staÅ‚ych do atmosfery, w palenisku należy uzyskać optymalne warunki spalania. Jednym z nich jest wysoka temperatura gazów spalinowych. Pozytywnym skutkiem jest zwiÄ™kszenie sprawnoÅ›ci urzÄ…dzenia oraz ograniczenie do minimum zabrudzenia szyby, która znacznie dÅ‚użej pozostaje czysta, a w najlepszych konstrukcjach praktycznie nie brudzi siÄ™ w ogóle. W niewielkim salonie negatywnym zjawiskiem bÄ™dzie zbyt duża i szybka emisja ciepÅ‚a. Ceramiczne szkÅ‚o nagrzewa siÄ™ do temperatury 250 – 300 oC, jeżeli jego powierzchnia wynosi 0,26 m2 to drzwiczki wkÅ‚adu bÄ™dÄ… potężnym grzejnikiem o mocy 2 - 3 kW. Zgodnie z podanymi wczeÅ›niej wartoÅ›ciami Å‚atwo policzyć, że w dobrze izolowanym domu samÄ… szybÄ… ogrzejemy powierzchniÄ™ 40 – 60 m2, a w bardzo "ciepÅ‚ych" budynkach nawet 100 m2, czyli nierzadko poÅ‚owÄ™ domu. EmisjÄ™ ciepÅ‚a możemy ograniczyć nawet o poÅ‚owÄ™ wybierajÄ…c wkÅ‚ad z tzw. podwójnym przeszkleniem, znaczy to, że na ramie drzwiczek zamontowane sÄ… dwie szyby, jedna za drugÄ….
W dużym domu z otwartym salonem bilans cieplny wkładu może wynieść nawet 50% do 50%. Możemy zatem pozwolić sobie na znacznie większe przeszklenie wybierając wkład o dużej panoramicznej szybie, szerokiej do 100 cm. Intensywna emisja ciepła nie będzie aż takim dużym problemem, ponieważ szybko rozejdzie się ono po otwartej przestrzeni domu.
Montaż układu c.o.
Z punktu widzenia rozprowadzenia ciepÅ‚a nie ma znaczenia, w którym miejscu bÄ™dzie staÅ‚ kominek. O tym zazwyczaj decyduje usytuowanie komina. W przypadku wkÅ‚adu z pÅ‚aszczem wodnym zasadniczym noÅ›nikiem ciepÅ‚a jest woda tÅ‚oczona pompami obiegowymi do grzejników innych odbiorników. WkÅ‚ad z instalacjÄ… centralnego ogrzewania łączy siÄ™ za pomocÄ… rur. Najczęściej stosowane sÄ… rury i ksztaÅ‚tki miedziane, rzadziej z tworzywa.
W kotÅ‚owni lub wyznaczonym miejscu instalujemy zbiornik buforowy, do którego pompa obiegowa bÄ™dzie tÅ‚oczyć gorÄ…ca wodÄ™ z kominka. Tak wiec zbiornik należy połączyć dwoma rurami:
- zasilanie - rura minimalnej Å›rednicy 22 mm lub wiÄ™cej, którÄ… popÅ‚ynie gorÄ…ca woda.
- powrót - rura o minimalnej Å›rednicy 22 mm lub wiÄ™cej, którÄ… z najniższej części zbiornika pompa obiegowa czerpać bÄ™dzie chÅ‚odnÄ… wodÄ™,
Zasilanie i powrót łączymy za pomocÄ… Å›rubunków z odpowiednio przygotowanym miejscem na korpusie wkÅ‚adu kominkowego.
Regulacja temperatury powrotu
Bardzo ważnym elementem systemu jest zawór lub caÅ‚y "zespóÅ‚ regulujÄ…cy temperaturÄ™ powrotu". Chodzi o to, aby do wkÅ‚adu z pÅ‚aszczem wodnym nie wprowadzać zbyt zimnej wody. Minimalna temperatura wody zasilajÄ…cej powinna wynosić 55 oC. Poniżej tej temperatury wystÄ™puje zjawisko kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach - na wewnÄ™trznej Å›ciance wkÅ‚adu skraplać siÄ™ bÄ™dzie woda, która w połączeniu z sadzÄ… tworzy smolistÄ… maź podobnÄ… do smoÅ‚y. Warstwa smoÅ‚y jest znakomitym izolatorem w zwiÄ…zku z czym sprawność grzewcza wkÅ‚adu bÄ™dzie drastycznie spadać. W okresach kiedy nie używamy kominka z paleniska czuć bÄ™dzie nieprzyjemny zapach smoÅ‚y, sadzy i spalenizny.
Nie to jest jednak najgorsze co może nas spotkać, zbyt niska temperatura wody powracajÄ…cej z ukÅ‚adu może prowadzić do korozji niskotemperaturowej. W takiej sytuacji dochodzi do powstania pary wraz ze zwiÄ…zkami siarki, np. SO3, które „atakujÄ…” najsÅ‚absze (najzimniejsze) miejsca we wkÅ‚adzie i rozpoczynajÄ… dziaÅ‚anie korozji niskotemperaturowej. Ogniska korozji mogÄ… być przyczynÄ… powstawania przecieków wkÅ‚adu. Naprawa uszkodzeÅ„ jest bardzo trudna, czÄ™sto niemożliwa. Uszkodzony wkÅ‚ad nadawać siÄ™ bÄ™dzie tylko na zÅ‚om.
Na rynku dostÄ™pne sÄ… specjalne zawory np. Laddomat 21 - 60 zespóÅ‚ termoregulacyjny (fot. 2) dbajÄ…cy o to, aby do kominka powracaÅ‚a ciepÅ‚a woda. Zawór ma trzy przyłącza, dwa z nich wkrÄ™ca siÄ™ na rurze powrotnej, a trzecie łączy siÄ™ z rurÄ… zasilajÄ…cÄ…. Zamontowany wewnÄ…trz zaworu termostat przymyka siÄ™ i otwiera w zależnoÅ›ci od temperatury wody „ssanej” ze zbiornika buforowego lub powrotnej z instalacji grzewczej.
Zabezpieczenie układu przed zagotowaniem i wzrostem ciśnienia
W 2009 roku weszÅ‚a w życie nowela prawna dopuszczajÄ…ca montaż kotÅ‚ów na paliwo staÅ‚e w zamkniÄ™tym ukÅ‚adzie ciÅ›nieniowym - czyli w takim, gdzie elementem równoważącym wzrost ciÅ›nienia jest przeponowe naczynie wzbiorcze. W starych instalacjach grzewczych tym elementem byÅ‚o naczynie otwarte. ZasadniczÄ… wadÄ… takiego rozwiÄ…zania byÅ‚o to, że do naczynia systematycznie dolewana byÅ‚a Å›wieża woda z instalacji sanitarnej. Ubytek wody w naczyniu spowodowany byÅ‚ parowaniem oraz samoczynnym wylewaniem wody do kanalizacji z powodu wzrostu objÄ™toÅ›ci nagrzewanej cieczy w instalacji centralnego ogrzewania. Do ukÅ‚adu ciÄ…gle dolewana byÅ‚a Å›wieża i „żywa” woda, w kotle, rurach i grzejnikach odkÅ‚adaÅ‚ siÄ™ kamieÅ„ w skutek czego spadaÅ‚a sprawność grzewcza kotÅ‚a i instalacji. NowoczesnÄ… instalacjÄ™ grzewczÄ… napeÅ‚niamy tylko raz, nie pojawiajÄ… siÄ™ żadne ubytki wody, tak wiec w instalacji nie odkÅ‚ada siÄ™ kamieÅ„ kotÅ‚owy.
Zgodnie z prawem możemy wiÄ™c podłączyć wkÅ‚ad z pÅ‚aszczem wodnym (w rozumieniu prawnym kocioÅ‚) do instalacji w ukÅ‚adzie zamkniÄ™tym. Musi tylko posiadać system zabezpieczenia termicznego, który odprowadzi nadmiar ciepÅ‚a - nie dopuÅ›ci do zagotowania siÄ™ wody i wzrostu ciÅ›nienia w ukÅ‚adzie. Takim systemem najczęściej jest wężownicÄ… schÅ‚adzajÄ…ca, czyli zwój miedzianych rur zamontowanych wewnÄ…trz wymiennika ciepÅ‚a. W sytuacjach awaryjnych (brak prÄ…du lub uszkodzenie elektronicznych urzÄ…dzeÅ„ sterujÄ…cych) otwiera siÄ™ zawór zabezpieczenia termicznego i wpuszcza zimnÄ… wodÄ™ z instalacji sanitarnej do wężownicy schÅ‚adzajÄ…cej. Miedziane rury schÅ‚adzajÄ… wodÄ™ kotÅ‚owÄ… odbierajÄ…c z niej ciepÅ‚o, nagrzana woda z wężownicy odprowadzana jest do kanalizacji. PrawidÅ‚owo zaprojektowany i obliczony system schÅ‚adzajÄ…cy nie dopuÅ›ci do zagotowania siÄ™ wody we wkÅ‚adzie, czyli użytkowanie kominka bÄ™dzie bezpieczne.
Tak wiÄ™c do miejsca gdzie planujemy zbudować kominek należy doprowadzić jeszcze dwie rury. JednÄ… z bieżącÄ… wodÄ… czerpanÄ… z instalacji sanitarnej i drugÄ…, którÄ… odprowadzać bÄ™dziemy gorÄ…cÄ… wodÄ™ z wężownicy do kanalizacji. Åšrednice tych rur sÄ… standardowe, czyli takie same jak w domowej instalacji sanitarnej.
Ważne, aby w żadnym miejscu nie montować dodatkowych zaworów odcinajÄ…cych. Jedyny zawór jaki montujemy to zawór zabezpieczenia termicznego (np. STS.S 20 firmy WATTS - fot.3) z kapilarÄ…, którÄ… wsuwamy w przygotowane miejsce w wymienniku cieplnym wkÅ‚adu kominkowego.
Kominki z pÅ‚aszczem wodnym to bardzo obszerny temat. W kolejnym numerze omówimy najbardziej popularne rozwiÄ…zania podłączenia wkÅ‚adu do instalacji centralnego ogrzewania.