CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Kominek z płaszczem wodnym ozdobą salonu

autor: Artur Fidler, Jacek Brzozowski, Justyna Mosiołek /PPHU Hajduk

Decydując się na zakup kominka z płaszczem wodnym ważne są aspekty ekonomiczne oraz użytkowe. Wkład wodny ma posiadać wystarczającą moc nominalną i odpowiednie wyposażenie pozwalające na połączenie z istniejącą bądź wykonywaną instalacją c.o. Jednak nie możemy zapomnieć, iż będzie również spełniał ważną rolę dekoracyjną w salonie - może być więc wizytówką salonu i dumą domowników. Aby tak się stało należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
abbey.jpgpin
Zobacz całą galerię
Ogólne zasady zabudowy wkładów z płaszczem wodnym są takie same jak w przypadku wersji do ogrzewania gorącym powietrzem:
- do wykonania obudowy kominkowej można użyć takich samych materiałów jak do budowy kominka konwekcyjnego. Dla elementów konstrukcyjnych będą to więc płyty krzemianowo - wapienne, płyty z gazobetonu, materiały izolacyjne. Elementy ozdobne to granity, marmury, piaskowce, cegły klinkierowe, tynki ozdobne,
- odstępy wewnątrz obudowy kominkowej - min. 50 mm pomiędzy wkładem kominkowym a izolacją obudowy kominkowej i ściany tylnej,
- izolacja obudowy taka jak przy wkładach konwekcyjnych,
- wloty i wyloty powietrza konwekcyjnego w obudowie, według wymagań producenta wkładu,
- doprowadzenie powietrza do spalania z zewnątrz budynku rurami o średnicy 150 lub 160 mm.

Przy planowaniu należy uwzględnić jednak dodatkowe aspekty:
 - jak najwięcej elementów instalacyjnych (pompy, wymienniki ciepła, zawory) warto zamontować w kotłowni,

 - naczynie wzbiorcze poza czopuchem kominka (w kotłowni lub w innym pomieszczeniu - powyżej paleniska),

Jeżeli w obudowie kominkowej będzie zamontowany osprzęt dodatkowy, należy zapewnić odpowiedni dostęp na wypadek serwisu lub dokonywania okresowych przeglądów. Mogą to być specjalne drzwiczki rewizyjne, można też wykorzystać dodatkowe kratki wentylacyjne.

W rejon wkładu kominkowego i kominka należy doprowadzić rury z zimną wodą, rury pozwalające na podłączenie do instalacji c.o. oraz rury od kanalizacji zapewniające odbiór wody z naczynia wzbiorczego i chłodnicy płaszcza wodnego.
Należy również pamiętać o zasilaniu elektrycznym dla centralki sterującej (pobór prądu od kilkunastu do kilkuset wat) oraz ewentualnie dla innego osprzętu, który będzie się znajdował w obudowie (pompy cyrkulacyjne).

Podłoże pod kominek powinno zapewniać przeniesienie zwiększonego ciężaru kominka wodnego, sam wkład kominkowy może ważyć powyżej 300 kg, dodatkowe kilkadziesiąt kg to zład wodny, a kolejne nawet kilkaset to waga obudowy. W posadce nie może być więc izolacji oraz elementów ogrzewania podłogowego. Wysoki ciężar należy uwzględnić szczególnie przy zabudowie kominka na piętrze domu lub na parterze lecz nad piwnicą - strop musi pozwalać na przeniesienie tak dużego ciężaru.
Jeżeli obudowa kominkowa będzie w nowoczesnej formie - generalnie powinno udać się zachować wymiary jak dla wkładów konwekcyjnych (szerokość i głębokość obudowy, wielkość czopucha), jeżeli zaś obudowa będzie klasyczna (nieważne czy drzwi pryzmatyczne czy też proste) - może wymagać dodatkowego dostosowania dla potrzeb wkładu wodnego. Może być konieczne zwiększenie odstępów wewnątrz obudowy, również czopuch może być większy, o mało pochylonych płaszczyznach bocznych - a przez to optycznie większy.

Kominek z płaszczem wodnym ma także zwiększone wymagania dotyczące ciągu kominowego, komin o wysokości 8 - 9 m, korzystnie wyprowadzony ponad połać dachu oraz o odpowiednio dobranej średnicy (przekroju). W tej kwestii należy zastosować się do zaleceń producenta wkładu.

Montaż wkładu kominkowego wodnego i obudowy należy podzielić na trzy etapy:
 - ustawienie wkładu kominkowego i podłączenie do komina dymowego,
 - podłączenie przez uprawnionego instalatora do instalacji c.o.
 - po sprawdzeniu szczelności i poprawności połączeń można wykonać obudowę kominkową.
Po montażu należy odczekać kilka dni, wg. zaleceń firmy wykonującej obudowę kominkową, następnie można przystąpić do użytkowania kominka wodnego.

Jeżeli całość inwestycji została przeprowadzona prawidłowo, obudowa kominkowa oraz wkład nie powinny sprawiać kłopotu w trakcie wieloletniego użytkowania. Należy pamiętać również o stworzeniu we własnym zakresie zapasu suchego wysezonowanego drewna drzew liściastych najlepszych gatunków (buk, grab, dąb) oraz o prawidłowej technice palenia.

Przy zastosowaniu się do powyższych wymagań kominek z płaszczem wodnym będzie nie tylko solidnym wsparciem systemu grzewczego, ale będzie też ozdobą w domu oraz dumą domowników. Zapewni również wiele miłych i wyjątkowych chwil spędzonych przy wymarzonym kominku - jego sercem będzie jednak wkład z płaszczem wodnym.
fot. Edilkaminpin

fot. Edilkaminpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek