CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Kominki abażurowe

autor: Rafał Rębisz

Coraz głośniej mówi się o przewadze pieców wolnostojących nad klasycznymi kominkami. Prosty montaż, możliwość demontażu, dużo łatwiej również utrzymać piec w czystości - to tylko niektóre cechy, które sprawiają, iż coraz częściej decydujemy się na piec. Czy to oznacza, że wkłady i obudowy kominkowe odejdą w zapomnienie?
dsc_2024.jpgpin
Zobacz całą galerię
Zabudowany wewnątrz obudowy wkład, mimo iż daje spore możliwości - zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym (dowolność obudowy), jednak w przypadku awarii jest rozwiązaniem kłopotliwym. Aby go wyciągnąć, najczęściej musimy nieodwracalnie zniszczyć obudowę. Nie bez znaczenia jest też konieczność łatwego dostępu wynikająca z obowiązku terminowego czyszczenia komina i rur przyłączeniowych, gdyż nagromadzona w rurze sadza może zainicjować pożar.
Pamiętajmy jeszcze o jednej kwestii, podczas pracy kominka w obudowie zbiera się kurz, który jest spalany lub wraz z gorącym powietrzem rozprowadzany po ogrzewanym pomieszczeniu. Niełatwo dostać się do wnętrza obudowy i pozbyć się tego problemu. Wystarczy, że zerkniemy za szafę czy w inne miejsce, którego nie odkurzamy równie często jak reszty pokoju, aby przekonać się ile kurzu zbiera się już po miesiącu. Łatwo wyobrazić sobie co dzieje się więc w naszym kominku, który przecież budujemy na wiele lat.
A gdyby tak zbudować kominek, który sami możemy demontować bez zniszczenia i montować ponownie? Wydaje się niemożliwe, a jednak... Pomysłodawcą i twórcą takich właśnie kominków jest pan Jan Gizicki z wrocławskiej firmy Akomet, który do swoich obudów wykorzystuje siatkę cięto - ciągnioną (zastrzeżenia pat. W118258 P390914).


Co możemy zbudować z siatki?


W zasadzie siatkę możemy wykorzystać do stworzenia całej obudowy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ją z tradycyjnymi materiałami. Możemy na przykład klasycznie wykonaną obudowę zwieńczyć abażurowym czopuchem czy belką.
Siatka nadaje się również do zabudowy biokominków, możemy także wykonać dekoracyjną osłonę na czopuch, na której rozciągniemy specjalne ognioodporne płótno z dowolnym nadrukiem. Takie połączenie równie dobrze sprawdzi się do dekoracji nie tylko czopucha, ale także belek, filarów, osłon bocznych itp.


Montaż


Konstrukcja obudowy polega na stworzeniu szkieletu z profili stalowych, do którego przykręcamy np. blachowkrętami poszczególne elementy t. j. belka i osłony. Obudowa jest tak lekka (całość waży kilkanaście kilogramów), że nie możemy jej po prostu postawić na podłodze. Profile przykręcane są do ściany, dzięki czemu zapewniamy obudowie sztywność.
Odpowiednio wyprofilowaną siatkę możemy również wypełnić wełną mineralną izolując w ten sposób obudowę do tradycyjnego wykończenia farbami emulsyjnymi lub stiukiem (fot. 4).
Wykonując czopuch musimy zapewnić łatwy dostęp do wyczystki na kolanie rury dymowej w celu jej czyszczenia. Demontowalną płytę zakrywamy ozdobną osłoną (zapewniającą wentylację komory) z łatwoformowalnej siatki ciągnionej (fot. 2). Zapewni nam to prawidłowy obieg powietrza bez konieczności montowania kratek nawiewno - wywiewnych.
Ale to nie jedyny atut takiego rozwiązania, wykonane z siatki czopuchy zapewniają dostęp do wnętrza w przypadku awarii wkładu lub w celu oczyszczenia wnętrza obudowy przed sezonem. Wystarczy odkręcić kilka wkrętów i w łatwy sposób możemy zdjąć cały czopuch.
Tworząc abażurowe belki kominkowe, wynalazca przygotowuje z siatki profil, który później wykańcza np. kamieniem. Od góry jest to kamienna płyta, która zapewnia estetyczny wygląd, fasada belki cylindrycznej może być oklejona żaroodpornym płótnem ozdobnym lub zadrukowanym strukturą kamienia, z którego wykonana jest górna ściana belki. Stanowi to łącznie piękny monolit, zapewniając jednakże przepływ powietrza schładzającego, gdyż tylna ścianka jest otwarta, a dolna wykonana z siatki.


Jak możemy dekorować siatkę?


Również tutaj mamy całkowitą dowolność. Pokrywając ją tynkiem otrzymamy obudowę wyglądem nie różniącą się od klasycznej, wykonanej z płyt G-K czy krzemianowo - wapniowych. Możemy również skorzystać z kamienia, co opisywałem już wcześniej, ale siatka może być też pokryta mozaiką szklaną lub ceramiczną, cienkim łupkiem lub zadrukowanym płótnem ognioodpornym. To ostatnie daje nam możliwość umieszczenia dowolnej tekstury - czy będzie to imitacja kamienia, drewna czy dowolna fotografia.
Rozciągnięty na siatce wydruk możemy podświetlić od tyłu, uzyskując ciekawy efekt. Naklejone na krzemianowo - wapniową płytę płótno świetnie sprawdza się również do dekoracji wnęk w obudowie.
Podsumujmy więc zalety obudowy z siatki cięto - ciągnionej:
Prostota montażu - poszczególne jej elementy mogą być przygotowane w zakładzie, a u klienta jedynie zmontowane, dzięki czemu znacznie skracamy czas budowy u klienta.
Możliwość demontażu bez niszczenia - wystarczy odkręcić kilka wkrętów i obudowa zdjęta. To daje nam pełen dostęp do wnętrza obudowy i wkładu. Teraz czyszczenie wnętrza obudowy czy naprawa urządzenia grzewczego nie stanowi żadnego problemu. Korzystając z wkładu z płaszczem wodnym możemy też bez problemu dokonać przeglądu czy sprawdzić uszczelnienia, a potem na powrót zmontować kominek.
Obudowa waży kilkanaście kilogramów - nie tylko ułatwia nam to montaż i demontaż, ale również daje możliwość postawienia go w miejscu, gdzie strop nie pozwala na budowę ciężkiego kominka.
Dobra wentylacja - abażurowa obudowa zapewnia prawidłowy obieg powietrza bez konieczności montażu kratek nawiewno - wywiewnych.
Dowolna dekoracja - płótno ognioodporne zapewnia możliwość nadruku fotografii lub innej grafiki, przez co kominek staje się oryginalny i jedyny w swoim rodzaju.
Potencjał jaki ma siatka cięto-ciągniona jest ogromny, ale ponieważ polski wynalazca pracuje nad tym materiałem od niedawna, jestem pewien, że już wkrótce zaskoczy nas nowymi rozwiązaniami i możliwościami jego wykorzystania.
Jan Gizicki przy kominku z abażurempin

Demontowalną płytę zakrywamy ozdobną osłoną (zapewniającą wentylację komory) z łatwoformowalnej siatki ciągnionej.pin

Otwór rewizyjny okapu można powiększyć do dowolnych rozmiarów i zasłonić obrazem naklejonym na płytę izolacyjną, do której przytwierdzona jest ażurowa rama zapewniająca wentylację obudowy.pin

Druk na płótnie daje nam możliwość dekorowania kominka według własnych upodobań.pin

Przygotowane wcześniej poszczególne elementy mogą być na miejscu szybko zmontowane.pin

Ze względu na niewielką wagę obudowy, należy przymocować ją wkrętami do ściany, aby zapewnić sztywność i stabilność konstrukcji.pin

Siatka zapewnia prawidłową wentylację obudowy.pin

Konstrukcja czopucha wykonana z profili stalowych oraz siatki. Na całość naciągnięte dekoracyjne płótno ognioodporne.pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek