CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Kominki elektryczne

autor: Rafał Rębisz

Małe, piękne, wygodne - kominki elektryczne wcale nie muszą być tylko dekoracją.
avolablue.jpgpin
Zobacz całą galerię
Atmosfera jaką tworzy kominek jest niepowtarzalna. Ciepło, spokój oraz przytulność i komfort, to tylko niektóre uczucia z jakimi kojarzy się ogień trzaskający w palenisku. Całość uzupełnia rozchodzący się po pomieszczeniu blask. Taka aura sprzyja popołudniom spędzanym w rodzinnym gronie, czy romantycznym wieczorom. Nie zawsze jednak możliwy jest montaż kominka tradycyjnego (opalanego drewnem) czy nawet gazowego. Możemy mimo to mieć choćby namiastkę płomienia nawet w bloku mieszkalnym dzięki kominkowi elektrycznemu.


Starsze niż przypuszczasz


Historia tych kominków sięga znacznie dalej niż mogłoby się to wydawać. Pierwsze z nich zostały opatentowane przez Brytyjczyka Beli Cromptona i jego wspólnika Downsinga w 1892 roku. Ich wynalazek nie cieszył się jednak powodzeniem ze względu na niskie właściwości grzewcze. Dostępne wówczas materiały do budowy grzałek nie pozwalały na rozgrzewanie ich do wysokich temperatur. Kominki pękały, a przy tym stanowiły zagrożenie pożarowe. Rewolucją okazał się wynaleziony w 1906 r. przez Alberta Marsha żaroodporny stop niklu i chromu o nazwie "Nichrom". Umożliwiał on rozgrzewanie kominków do wysokich temperatur bez ryzyka pękania. Już sześć lat później stop został wykorzystany po raz pierwszy do produkcji kominka elektrycznego.


Wygoda, komfort, efektywność


Użytkowanie kominka opalanego drewnem ma swoje zalety ale również wady. Musimy zawsze pamiętać o usuwaniu popiołu, czyszczeniu komina czy składowaniu opału, który niejednokrotnie jest ciężko dostępny. Przed jego montażem trzeba zwrócić uwagę na wymagania co do ciągu, którego zbyt niska wartość utrudnia nam korzystanie z kominka, a zbyt wysoka sprawia, iż nie nadążamy z dokładaniem drewna. Również kominki gazowe mają swoje wymagania, zwłaszcza dotyczące odpowiedniego przewodu kominowego i właściwej instalacji gazowej. Kominek elektryczny jest znacznie mniej wymagający. Nie potrzebuje komina ani oprowadzania paliwa, a do działania wystarcza jedynie gniazdko elektryczne. Nie wymaga montażu, jest czysty w obsłudze, a proces jego rozpalania najczęściej ogranicza się do włączenia przycisku startera. Kominki elektryczne wyposażone są w grzałki oraz dmuchawy, które rozprowadzają ogrzane powietrze po pomieszczeniu. Pomimo niskiego poboru mocy (ok 2kW) kominki te są bardzo efektywne ponieważ całe ciepło oddawane jest do pomieszczenia. Nie tylko są one znakomitą ozdobą salonu, ale mogą również stanowić funkcjonalne połączenie z centralnym ogrzewaniem. Elektryczne kominki dekoracyjne posiadają zwykle dwustopniową regulację mocy grzewczej, niektóre z nich są sterowane za pomocą pilota, czy wyposażone w termostat, który utrzymuje stałą temperaturę w pomieszczeniu.


Do każdego wnętrza


Bez względu na styl w jakim urządzimy salon, czy gabinet, kominek elektryczny stanowił będzie doskonałe jego uzupełnienie. Popularne portale stylizowane na czasy wiktoriańskie, czy nowoczesne, minimalistyczne obudowy - każdy znajdzie coś dla siebie. Duży wybór kominków elektrycznych znajdujących się w ofercie polskich dystrybutorów pozwoli nawet najbardziej wybrednym klientom dopasować go do własnych potrzeb. Urządzenia dostępne są zarówno w formie do zabudowy, jak i wolno stojące a nawet podwieszane (ze względu na małą wagę urządzenia). Niewielka głębokość kominka umożliwia dopasowanie go do płytkich obudów, co docenią właściciele małych mieszkań, dla których każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota.

Ciekawym rozwiązaniem stworzonym z myślą o kominkach elektrycznych jest efekt świetlny. Dbałość producentów o najdrobniejszy szczegół sprawia, iż widok płomienia jest realistyczny i daje nam poczucie obcowania z żywym ogniem. Efekt świetlny może pracować przy wyłączonej funkcji grzewczej, pozwalając cieszyć się widokiem płomienia nawet w lecie. W takim przypadku kominek pobiera jedynie 70W, co stawia jego potrzeby na równi z żarówką. Oprócz efektu świetlnego mamy możliwość wyłożenia wnętrza kominka gładkimi białymi kamieniami, które również zapewniają niepowtarzalny widok. Kominki elektryczne są urządzeniami niezwykle bezpiecznymi. Nie ma najmniejszego znaczenia czy w pomieszczeniu jest parkiet czy wykładzina, dlatego wybór klientów coraz częściej pada na taki właśnie typ ogrzewania.


Tradycyjny czy elektryczny?


Ktoś powie, że efekt świetlny to jednak nie to samo co widok żywego ognia trzaskającego w palenisku, że nie ma tej atmosfery, zapachu drewna. Zgadza się, nie wyobrażam sobie domu w górach bez paleniska otwartego (czy choćby kominka rustykalnego z wkładem o dużej wizji ognia), bez tańczącego w nim płomienia, bez polan ułożonych przy kominku. Ale co mam zrobić jeśli nie mieszkam w górach, tylko w centrum miasta? Nie muszę przecież rezygnować z radości jaką daje kominek. Zawsze byli i będą zwolennicy rozwiązań tradycyjnych i tacy, którzy stawiają na te wygodniejsze i bardziej nowoczesne. W modernistycznych mieszkaniach w centrach miast, nie tylko nie mamy możliwości montażu systemu odprowadzania spalin, ale również składowanie opału stanowiłoby nie lada problem. W biurach, gabinetach czy biblioteczkach z kolei nie zawsze mamy miejsce na budowę tradycyjnego kominka. Właśnie w takich przypadkach idealnie sprawdzają się kominki elektryczne - małe, wygodne, czyste i bezpieczne.
fot. Glen Dimplexpin

fot. Glen Dimplexpin

fot. Glen Dimplexpin

fot. CSiS/Burleypin

fot. CSiS/Burleypin

fot. CSiS/Burleypin

fot. Glen Dimplexpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek