CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Kominki otwarte cd

autor: Eugeniusz Major

Kominek otwarty pozwala cieszyć się magiczną chwilą przy ogniu, z którym bezpośredni kontakt zawsze odgrywał istotną rolę w życiu człowieka, a jego urok można nazwać magnetycznym.
dsc_1449.jpgpin
Zobacz całą galerię
Ogień jest źródłem promieniowania podczerwonego, które nazywam promieniami życia, ponieważ organizm ludzki tak bardzo ich potrzebuje. Dzięki instalacji otwartego paleniska w zaciszu własnego domu nie trzeba rozstawać się z tym, towarzyszącym nam od zarania dziejów, żywiołem. Relaksując się przy tradycyjnym kominku, oddalamy od siebie codzienne troski. Czy można śnić o lepszej terapii dla ducha? Aby ten spokój był niezmącony warto zadbać o kilka zasadniczych spraw.
Najważniejszą rzeczą przed budową kominka otwartego jest wykonanie solidnego przewodu kominowego. System kominowy sprawdza się pod warunkiem, że wcześniej nie zawiedzie czynnik ludzki. Elementy przewodu powinny być szczelnie połączone za pomocą specjalnej zaprawy ogniotrwałej oraz w odpowiednich otworach uzbrojone prętem. Jeżeli byłby nieszczelny, to nastąpiłoby spalanie wsteczne, czyli zapalenie się spalin przy wylocie komina i cofnięcie ich do przyłącza piecowego, co grozi tragedią.
Przy budowie kominków otwartych zalecam konstrukcję komina murowanego. Absorbuje on parę wodną, dzięki czemu nie potrzebujemy stosować zbiorników na kondensat, bo go po prostu nie ma. W związku z tym, że w kominach murowanych nie tworzą się skropliny, czyści się je raz do roku (dla porównania kominy systemowe trzeba czyścić cztery razy w roku).
Długość przewodu kominowego do wylotu powinna wynosić minimum 4,5 m, a optymalnie 6 m. Aby wybudować palenisko o wymiarach do 60 cm szerokości i maksymalnie do 55 cm wysokości, przekrój przewodu kominowego należy wykonać na minimum 400 cm2. Natomiast głębokość paleniska, bez względu na przewód kominowy, nie powinna być mniejsza niż 50 cm. Jeżeli ktoś chciałby mieć większe palenisko, np. o jedną trzecią, to wykonuje wtedy przewód kominowy większy o 5 cm, czyli liczący 25 x 25 cm, głębokość pozostaje bez zmian, wysokość można zwiększyć do 65 cm, a szerokość nawet do 90 cm.
Zanim komin wyjdzie ponad kalenicę, powinien mieć w górnej części uskok. Fakt, że dym wydostaje się z kominka czy z pieca nie jest kwestią różnicy temperatur, lecz ciśnienia. To ciśnienie wypycha dym do góry i mówimy wtedy o systemie grawitacyjnym.
Wspomniany uskok powoduje, że na odcinku ukośnym ciśnienie nie działa już tak mocno, jak w odcinku pionowym komina, co pozwala zneutralizować w dużej części przeważające ciśnienie zewnętrzne. Do tego dochodzi czynnik termiczny, wzmacniający ciśnienie wewnętrzne i umożliwiający prawidłowe wydobywanie się dymu z komina. Dodatkowo, aby zmniejszyć jeszcze bardziej ciśnienie zewnętrzne i uniknąć przesilenia w górnej części komina, na jego wylocie stosuje się zwykły daszek kopertowy, wyposażony w niewielki otwór, w celu eliminacji podciśnienia.
Komin powinien być wyprowadzony ponad kalenicę. Wiatr nie ma wpływu na proces spalania, a tym bardziej na prędkość wydobywania się z komina dymu. Jak już wcześniej wspomniałem, jest to kwestia różnicy ciśnień.
Najlepszym miejscem dla komina będzie centralna część domu i trzeba to uwzględnić podczas etapu projektowania. Przy takim usytuowaniu ciepło z kominka może się szybko rozchodzić nawet do bardziej oddalonych pomieszczeń w domu.
Pamiętajmy, że komin jest najważniejszym elementem podczas budowy kominka i śmiało można go nazwać sercem domu. Od tego, jak zostanie zbudowany, zależy jakość życia domowników. Wadliwe rozwiązania zagrażają bowiem ich bezpieczeństwu i komfortowi. Warto więc poświęcić więcej czasu i uwagi temu istotnemu procesowi, aby później móc spokojnie cieszyć się relaksującymi chwilami przy cieple żywego ognia.
Nie oddzielajmy się od niego szybą, lecz miejmy moc ognia na wyciągnięcie ręki. Zobaczymy, że to pozwoli nam odetchnąć od problemów. Przyniesie słodkie ukojenie dla ducha, wyłączając nas na chwilę z codziennego życia.
fot. Kominekpin

fot. Kominekpin

fot. Kominekpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek