CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Kotły kondensacyjne energooszczędność czy chwyt marketingowy?

autor: Dariusz Pilitowski

Wiele osób zastanawia się, na jaki system kominowy warto postawić. Dla większości najważniejszym parametrem, decydującym o wyborze, jest ekonomiczna eksploatacja. W nowoczesnym budownictwie stosowane są techniki wysoko energooszczędne, dzięki którym zużywa się zdecydowanie mniej energii na ogrzanie domu i podgrzanie wody niż w przypadku technik tradycyjnych. Naprzeciw takim oczekiwaniom rynkowym wyszła technika kondensacyjna, która stosowana jest w kotłach najnowszej generacji. 

fotolia_58102489_subscription_monthly_xxl.jpgpin
Zobacz całą galerię

Jeszcze kilka lat temu zakup kotła kondensacyjnego wiązał się ze sporymi kosztami. Obecnie ceny zakupu są sporo niższe, a co ważniejsze – przy samej eksploatacji można jeszcze zaoszczędzić. Dlatego można powiedzieć, że kotły kondensacyjne należą do nowoczesnych, bardzo wydajnych i komfortowych urządzeń grzewczych.


Zacznijmy od podstaw

Kondensacyjność kotłów polega na skropleniu (skondensowaniu) pary wodnej w spalinach. Inaczej mówiąc, wykorzystując tę samą ilość gazu w kotle kondensacyjnym, można zyskać więcej energii niż w przypadku tradycyjnych kotłów. Aby skroplić parę wodną zawartą w spalinach, trzeba ją schłodzić poniżej tzw. temperatury punktu rosy, czyli temperatury, dla której zawarta w spalinach para wodna zaczyna kondensować – jest to ok. 58°C. Zatem ważne jest, aby temperatura krążąca w instalacji centralnego ogrzewania była na nieco niższym poziomie. Dzięki takiemu mechanizmowi kotły kondensacyjne są tak bardzo wydajne.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kotła kondensacyjnego

Zanim zdecydujemy się na zastosowanie w domu techniki kondensacyjnej, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. W pierwszym etapie należy sprawdzić, czy w pobliżu naszego domu mamy dostęp do gazu ziemnego. Jeśli tak, możemy mówić o spełnieniu pierwszego najważniejszego wymogu. Może to nie być dla każdego oczywiste, jednak nie wszystkie działki budowlane mają do niego dostęp. Nowoczesny dom, dobrze ocieplony, korzystający z gazu ziemnego może stać się bardzo przyjazny dla środowiska, ponieważ spalanie gazu nie wiąże się z emisją szkodliwych spalin. Kolejnym ważnym elementem jest instalacja kotła kondensacyjnego – jest ona najłatwiejsza przy budowie nowego domu, kiedy to całą instalację można idealnie dostosować do tego rodzaju ogrzewania. Każdy użytkownik może wtedy zaprojektować go według swoich własnych potrzeb. Natomiast kiedy mamy do czynienia z już wybudowanym domem, jest to nieco trudniejsze. W przypadku posiadania grzejników żeliwnych trzeba dostosować je do nowej formy ogrzewania – zmienić nie tylko całą instalacje, ale i rury. Przy zmianie kotła węglowego na kondensacyjny może być jeszcze trudniej – oprócz wymiany całej instalacji, trzeba ją najpierw wypłukać ze wszystkich zanieczyszczeń.

Kiedy już sprawdziliśmy podstawowe warunki, warto przejść do bardziej szczegółowych elementów. Ważnym punktem jest wykalkulowanie, ile mamy do ogrzania pomieszczeń w domu – jest to niezwykle istotny czynnik, który pozwoli wybrać odpowiedni rodzaj kotła kondensacyjnego. W przypadku większej ilości pomieszczeń moc kotła musi być analogicznie większa. Do ogrzania tradycyjnego, jednorodzinnego domu o powierzchni ok. 130 m² wystarczyłby kocioł o mocy 10 kW, jednak przy większej ilości punktów poborów wody potrzeba więcej mocy do podgrzania ciepłej wody. Na wstępie warto przyjąć, że do ogrzania 1 m2 domu potrzeba mocy 85 W. Znając te wartości można precyzyjne dobrać moc kotła do powierzchni domu. Niezwykle istotną rolę odgrywa również lokalizacja najbliższego punktu serwisowego. W przypadku mniejszych miast i wsi, takie punkty są zazwyczaj oddalone kilkadziesiąt kilometrów. W momencie pojawienia się awarii kotła i potrzeby wezwania fachowca może to stanowić potencjalny problem. Niemniej jednak przed wyborem każdego urządzenia grzewczego zawsze warto w pierwszym etapie skonsultować się z instalatorem, który będzie w stanie określić, czy instalacja takiego ogrzewania w danym domu jest możliwa.

Energooszczędność czy chwyt marketingowy?

Tę formę ogrzewania zdecydowanie można określić jako nowoczesną, ale również wysokowydajną i komfortową. Działanie kotłów kondensacyjnych można zaliczyć do pewnego rodzaju fenomenu. Nie jest to chwyt marketingowy. Wynika to z faktu określania sprawności urządzeń do energetycznego spalania paliw w wartości opałowej danego paliwa. Natomiast sama wartość opałowa została określona jako ilość energii zgromadzonej w paliwie – zakładając, że spali się ono całkowicie, spaliny zostaną schłodzone do początkowej temperatury paliwa, zaś zawarta w nich para woda nie zostanie skroplona. Stąd, dzięki skropleniu pary wodnej ze spalin, można uzyskać dodatkową porcję energii, która nie została uwzględniona w wartości opałowej paliwa. Dlatego w pełni świadomie możemy powiedzieć, że kotły kondensacyjne gwarantują nam sporą energooszczędność.

Niezwykle atrakcyjna w kotłach kondensacyjnych jest ich szeroka gama regulacji, przejawiająca się w automatyzacji czujników zamontowanych po zewnętrznej i wewnętrznej stronie domu. Odpowiednio zaprogramowany regulator włącza i wyłącza urządzenie grzewcze lub obniża temperaturę, przez co pracuje ono tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne, np. w przypadku naszej nieobecności w domu. Posiadając kocioł wyposażony w odpowiednią automatykę, można ustawić indywidualny program pracy bez konieczności dalszej ingerencji oraz oszczędzać paliwo przy zachowaniu preferencyjnych warunków w pomieszczeniu. Odpowiednie regulatory ciepła, np. pokojowe, odpowiadają za sterowanie pracą kotła w zależności od panującej temperatury w pomieszczeniu. Kiedy wymagana temperatura zostaje osiągnięta, regulator wyłącza kocioł, natomiast kiedy ponownie spadnie poniżej ustawionej wartości, kocioł znowu zacznie pracować. Jest to niezwykłe ułatwienie, zwłaszcza w natłoku codziennych obowiązków.

Niestety, dla jednych ułatwienie użytkowania dzięki wdrożeniu automatyzacji, dla drugich może być sporym utrudnieniem. Mowa tutaj o starszym pokoleniu, dla którego obsługa nowoczesnych technologii może stanowić problem. Inną dyskusyjną kwestią może być również koszt serwisowania – wymagane jest coroczne wykonywanie przeglądów serwisowych kotłów. Związane jest to przede wszystkim z kwestią bezpieczeństwa. W tym aspekcie warto również postawić na instalację czujników dymu i czadu, które w razie jakiejkolwiek awarii wykryją niebezpieczną emisję tlenku węgla.

Współpraca kotła kondensacyjnego z kominem

By faktycznie kotły kondensacyjne były wysokowydajne, warto pamiętać o ich nierozłącznej współpracy z kominem, bez którego tak duża oszczędność energii nie byłaby możliwa. Ze względu na charakter pracy kotła kondensacyjnego, odprowadzane z niego spaliny są mokre i wyprowadzane do komina pod ciśnieniem. Stąd układ odprowadzenia spalin musi być odpowiednio szczelny i przystosowany do pracy przy dużej wilgotności. Do odprowadzenia spalin z kotłów kondensacyjnych doskonale sprawdzają się systemy kominowe ze stali kwasoodpornej np. system Turbo firmy Jawar, którego zaletą jest możliwość umieszczenia kotła w kotłowni o słabej wentylacji. Powietrze do spalania jest bowiem dostarczane do kotła z zewnątrz budynku przez komin, dzięki czemu zapewnia on dodatkowe bezpieczeństwo użytkowania. Istnieje jednak kilka rodzajów systemów i przy ich pomocy można wykonać praktycznie każdą instalację kominową. Nowoczesne kotły kondensacyjne mają zamkniętą komorę spalania, co wymusza odpowiednie dopasowanie komina. Dobrze sprawdzającym się systemem, jest np. komin ceramiczny Jawar SPS-K i Jawar K. To nowoczesny system powietrzno-spalinowy dla budownictwa wielorodzinnego. Połączenie kielichowe uszczelnione jest dodatkowo silikonem, który zapewnia najwyższą szczelność. Sercem systemu kominowego SPS-K jest rura ceramiczna, produkowana w nowatorskiej technologii prasowania izostatycznego, która charakteryzuje się wysoką odpornością i wytrzymałością na działanie agresywnego kondensatu, co w przypadku zastosowania techniki kondensacyjnej jest niezwykle istotne. Innym rozwiązaniem, nieco tańszym, jest zastosowanie wkładów stalowych, które równie dobrze sprawdzają się we współpracy z kotłami kondensacyjnymi. Przy samym montażu komina do kotła kondensacyjnego użytkownik powinien ściśle kierować się załączoną instrukcją montażu. Warto również zwrócić uwagę, czy produkt jest certyfikowany, a także czy dołączona do niego uszczelka posiada odpowiedni atest.

Nowoczesne kotły kondensacyjne idealnie sprawdzą się w unowocześnionych instalacjach, lecz przede wszystkim w nowym budownictwie. By zapewniły sporą oszczędność energii i były wydajne, muszą zostać odpowiednio dobrane do poprawnie zaprojektowanych instalacji. W tej kwestii warto skontaktować się wcześniej z instalatorem, który – korzystając ze swojego doświadczenia – pomoże w wyborze odpowiedniego urządzenia. Planując optymalizację systemu grzewczego, nie należy zwracać uwagi wyłącznie na sprawność samego kotła, ale całej instalacji, dzięki której urządzenie ma poprawnie działać.


O autorze:
Dariusz Pilitowski – dyrektor techniczno-produkcyjny i ds. rozwoju w firmie Jawar. Specjalista z 27-letnim doświadczeniem w zakresie systemów kominowych. W 2007 roku jako kierownik produkcji zaprojektował pierwsze systemy ceramiczne dla marki Jawar. Prowadzi szkolenia na temat kominów produkowanych w oparciu o technologię prasowania izostatycznego. Blisko współpracuje z Korporacją Kominiarzy Polskich, z biurami projektów i zdunami.

Kocioł kondensacyjny, fot. Alexander Raths - FOTOLIA.COMpin
Kompaktowy wiszący, gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 100-W (dwufunkcyjny) il. Viessmann Werkepin
Gazowy kocioł kondensacyjny Vitodens 222-F z emaliowanym wężownicowym, pojemnościowym podgrzewaczem c.w.u., il. Viessmann Werkepin
Kondensacyjny kocioł wiszący gazowy Vitodens 300-W, fot. Viessmann Werkepin
1. Komin do kotłów kondensacyjnych i niskotemperaturowych z rurą izostatyczną JAWAR K. 2. Komin powietrzno-spalinowy z rurą izostatyczną JAWAR SPS-K, Fot. Jawarpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek