CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Mały kominek skutecznie ogrzewa

autor: Piotr Leśko

Ryczące dwudziestki, trzydziestki, czterdziestki ... Do napisania tego tekstu zmotywowało mnie kolejne zadane przez klienta pytanie: "czy mamy kominek o mocy co najmniej 20 kW?". Stwierdziłem, że czas najwyższy napisać ten tekst, aby kolejne pytanie brzmiało: "czy mamy kominek o mocy max. 6 kW?".
rais600_miljoe_2007.jpgpin
Zobacz całą galerię

Fakty


Budując dom należy zamontować w nim system ogrzewania. Jest on już zaprojektowany przez fachowca, który policzył mniej lub bardziej skrupulatnie, że na nowy dom o powierzchni 150 m2 potrzebujemy kocioł centralnego ogrzewania o mocy około 10 - 12 kW. Wówczas nikt nie analizował, dlaczego projektant wyliczył, że takie urządzenie wystarczy, aby zapewnić w naszym domu komfort cieplny przez cały rok. Po prostu jest to akceptowane. Jedną z zalet systemu centralnego ogrzewania jest to, że ciepło mamy dostarczane do każdego zakątka naszego domostwa, zgodnie z zapotrzebowaniem (prawidłowo zaprojektowany system dystrybucji ciepła w budynku powinien podlegać samoregulacji, aby nie powodować przegrzewania pomieszczeń). Wniosek można stąd wyciągnąć jeden: najważniejsza jest możliwość rozprowadzenia ciepła po budynku.

Mity


Ciągle znajdują się osoby, dla których jedyną możliwością skutecznej dystrybucji wyprodukowanego przez kominek ciepła, jest zamontowanie kominka z płaszczem wodnym lub mechanicznego systemu dystrybucji gorącego powietrza. Zgadza się, są to rozwiązania, które ułatwiają nam równomierne ogrzewanie domu, ale nie są to rozwiązania jedyne. Wśród sporego grona potencjalnych nabywców kominków czy też pieców kominkowych, pokutuje przeświadczenie, że kominek ogrzewa tylko to pomieszczenie, w którym jest zamontowany. Nic bardziej mylnego, to nie moc kominka świadczy o jego zdolności grzewczej, tylko to czy jest on tak skonstruowany, aby z każdego kilowata wyprodukowanej przez siebie energii dać jak najlepszy efekt grzewczy. Jeżeli dom ogrzewamy kotłem gazowym o mocy szczytowej 10 kW, to po co nam do tego samego domu kominek o mocy 20 kW? Przecież jest w tym jakiś kompletny brak logiki, chyba że ten kominek o mocy 20 kW tak naprawdę efektywnie produkuje 10 kW energii. Czy wówczas można przyznać rację naszemu potencjalnemu nabywcy? To już pozostawiam indywidualnej ocenie każdego z Was drodzy czytelnicy. Ja w każdym bądź razie nie zgadzam się na takie postępowanie i staram się zawsze starannie wytłumaczyć, że im większe palenisko (a musi ono być duże żeby uzyskiwać tak astronomiczne moce jak 20 czy 30 kW), tym gorsza sprawność i jakość palenia. Ale jak to w życiu bywa, większość z nas lubi przekonywać się na własnej skórze.

Rzeczywistość


Jak skutecznie ogrzewać dom małym kominkiem? Co znaczy mały kominek? Mała moc? Małe gabaryty? No właśnie. Mały kominek to taki, który nie zajmuje dużo miejsca, ale mały wcale nie oznacza słaby i o małej mocy. A co to jest mała moc kominka? No cóż, definicji nigdzie nie znajdziemy, ale według mnie mała moc kominka to około 2 kW. Sam takich kominków nie widziałem, ale widziałem za to kominki, które z taką mocą dolną (regulowaną specjalną przepustnicą powietrza) mogą już poprawnie pracować, dając piękny widok ognia i utrzymując czystą szybę i palenisko. Moc górna tych kominków to było maksymalnie 6 - 8 kW. Postarajmy się odpowiedzieć na pytanie czy 2 kW to jest dużo czy mało. Otóż dla nowego domu z zapotrzebowaniem energetycznym około 0,6 kW na 10 m2 (a nie 1 kW na 10 m2 jak 20 lat temu) przy temperaturze - 20 °C ogrzejemy taką ilością energii skutecznie około 30 m2. Jeżeli ten kominek będzie pracował z mocą szczytową wynoszącą np. 6 kW to przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej - 20 °C ogrzejemy bez problemów około 90 m2 budynku (oczywiście zakładamy, że pomieszczenia mają około 2,8 metra wysokości). Czy więc 2 kW to jest dużo czy mało? Jedynym problemem jest rozprowadzenie tak wyprodukowanej energii po budynku.
Odpowiedź jest bardzo prosta: 2 kW to jest dużo energii, a co mam powiedzieć jeżeli kominek pracuje z dolną mocą na poziomie 5 kW? To już jest monstrum! Po pierwsze dopasujmy kominek do faktycznego zapotrzebowania naszego domu na energię oraz do naszych oczekiwań, to znaczy czy ma to być nasze główne ogrzewanie czy też fajny "bajer" i mnóstwo radości. Przecież ile razy w ciągu roku zdarzy się - 20 °C?

Mały, a ogrzewa


Jak już w poprzedniej części napisałem, mały kominek może ogrzewać całkiem sporo, ale jest jeden warunek: musimy to ciepło rozprowadzić skutecznie. Tutaj, wbrew powszechnym opiniom, nie są nam potrzebne żadne płaszcze wodne, turbiny dmuchające gorącym powietrzem, ale wykorzystanie prostych praw fizyki, z których niektórzy producenci skwapliwie skorzystali dając nam do rąk fantastyczne urządzenia działające bez prądu, bez żadnych elektronicznie sterowanych wentylatorków, po prostu dostaliśmy od nich piece i kominki z płaszczami konwekcyjnymi. Proszę go nie mylić z płaszczem wodnym!
Co to jest płaszcz konwekcyjny? Samo słowo "konwekcja" oznacza pionowe przenoszenie energii cieplnej. I właśnie to zjawisko odgrywa najważniejszą rolę w skutecznym nowoczesnym ogrzewaniu piecem kominkowym lub kominkiem. Jak to działa? Na rysunku 1 mamy rozgrzany element. Ciepło jest z niego wypromieniowywane we wszystkich kierunkach, a nad nim wytwarza się delikatna, prawie nie zauważalna konwekcja unosząca powietrze do góry. Ma ona bardzo słabe działanie bez większego znaczenia. Na rysunku 2 nasunęliśmy na nasz rozgrzany element stalową rurę, pozostawiając między nią, a źródłem ciepła wolną przestrzeń. Dno rury nie dotyka podłoża, dzięki czemu powietrze może się tam swobodnie dostawać. Co się stało? Rozgrzane powietrze chce się z tej rury wydostać. Jedyną drogą dla niego jest górny otwór naszej rury, bo działa konwekcja, czyli pionowe unoszenie. Skoro więc powietrze wydostaje się z rury górą, to dostarczane jest do niej od dołu i tak ciągle, aż nasze źródło energii nie przestanie działać.
Krótko mówiąc, ruszyliśmy (dzięki zastosowaniu konwekcji), powietrze w okolicy kominka, no ale co dalej? Proszę spojrzeć na rysunek 3 - skutkiem ruszenia powietrza w pobliżu kominka jest przecież ruch powietrza w całym pomieszczeniu, a jeżeli tylko umożliwimy ruch w całej kubaturze budynku, nawet poprzez zostawianie otwartych drzwi nie zabudowywanie klatek schodowych itd., okazuje się, że bez użycia wentylatorów, pomp i zastosowania energii elektrycznej możemy ogrzać cały dom. Oczywiście byłoby kłamstwem, gdybym napisał, że w każdym pomieszczeniu będzie 20 °C ale czy w sypialni nie wystarczy 18 °C?


Prawda


Aby skutecznie ogrzać dom, kominek wcale nie musi być wielki, on po prostu musi być sprawny i efektywny. A najważniejszą sprawą jest, aby sprawiał on nam dużo radości z jego użytkowania.
fot. Raispin

Rysunek 1pin

Rysunek 2pin

Rysunek 3pin

Komentarze (2)

dodano: 13.01.2017, godz.13:38

Dziękuję za bardzo przydatny artykuł. Czy kominek z płaszczem konwekcyjnym sprawdzi się również w małym mieszkaniu na poddaszu 40m2? 2kw? Oprócz niego byłoby również zwyczajne ogrzewanie gazowe. Kominek miałby służyć w okresie przejściowym, jak jesień czy koniec koniec zimy.
Natka

dodano: 17.01.2017, godz.13:50

"Oczywiście! Kominki z założenia mają służyć jako urządzenia do dogrzania pomieszczeń. Szczególnie przydatne są w okresach przejściowych (jesień, wiosna, chłodne lato), wtedy gdy nie działa zasadnicze ogrzewanie domu. Kominki z płaszczami konwekcyjnymi wymuszają intensywną cyrkulację powietrza w całej kubaturze domu/mieszkania. Tak więc jest w zasadzie tylko kwestią czasu kiedy ciepłe powietrze dotrze do najdalszych zakamarków."
Kominek
Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek