CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Marzenie leniuchów

autor: Paweł Węgrzyn / Steinberg

Ceny gazu, niestety, stale rosną, ale używanie go do celów grzewczych ma niezaprzeczalne zalety. Kominki zasilane tym paliwem, podobnie jak i piece centralnego ogrzewania, to wymarzone urządzenia, może nie całkiem bezobsługowe, lecz z pewnością nie wymagające dużego zaangażowania ze strony użytkownika.
cosmos-145.jpgpin
Zobacz całą galerię

Komfortowe ogrzewanie

Kominki gazowe stanowią wygodną alternatywę dla osób, które chcą mieć w domu kominek, a nie mają czasu na codzienne zabiegi rozpalania ognia i czyszczenia paleniska lub też cenią sobie czystość wokół siebie. Już na samym początku oszczędzamy czas podczas instalowania urządzenia i przygotowywania go do eksploatacji. Wkład z zamkniętą komorą spalania nie wymaga komina - wystarcza przewód powietrzno - spalinowy. To zaś oznacza, że nie tracimy czasu na prace budowlane, a w przypadku instalowania kominka w już eksploatowanym domu czy mieszkaniu - nie fundujemy sobie remontu, po którym trzeba się sporo nasprzątać. Kominek, zasilany gazem ziemnym lub LPG, możemy umieścić w miejscu, do którego mamy łatwy dostęp. Wewnętrzna powierzchnia szyby wkładu nie ulega zabrudzeniu sadzą, nie wymaga czyszczenia również komora paleniska, dzięki czemu nie trzeba wynosić popiołu.
Niebagatelne znaczenie, biorąc pod uwagę kwestię czasu, miejsca, wygody, ma brak tradycyjnego opału. Nie musimy organizować miejsca na jego składowanie, zarówno poza mieszkaniem, jak i w pokoju, w którym znajduje się nasz kominek. Nie ma również potrzeby donoszenia opału, co w przypadku urządzeń spalających np. drewno, jest jednak czynnością wymagającą nieco siły i czasu.
Współcześnie produkowane kominki gazowe, są tak skonstruowane, że ich obsługa jest niemal w pełni zautomatyzowana. Aby rozpalić ogień, wystarczy pstryknięcie mechaniczną zapalarką, zasilaną z baterii bądź pilotem.
Pracę większości kominków gazowych kontroluje się za pomocą pilota radiowego. Pozwala on na regulowanie wielkości płomienia, przez co w pomieszczeniu zostaje utrzymana jednakowa temperatura. Jest to możliwe dzięki termostatowi i szczególnie przydatne w sytuacji, gdy kominek ma funkcjonować także jako urządzenie grzewcze, a nie tylko ozdoba salonu. Pilot spełnia znacznie więcej funkcji, m.in. zaprogramowanie włączania i wyłączania urządzenia o zadanych godzinach. Jeżeli nie należymy do zwolenników technologii zdalnego sterowania, wielkość płomienia możemy regulować w sposób ręczny.
Ogromne znaczenie dla komfortu psychicznego właścicieli kominków gazowych ma bezpieczeństwo ich użytkowania. Kominki te są bowiem wyposażane w automatykę kontrolującą proces spalania gazu i odprowadzania spalin. W momencie pojawienia się jakichkolwiek problemów eksploatacyjnych, takich jak zgaśnięcie płomienia czy zanik ciągu kominowego, kominek zostaje automatycznie wyłączony, a dopływ gazu odcięty.


Nie bądź MacGyverem

Wkłady kominków gazowych są tak zaprojektowane, by wyeliminować możliwość awarii, oczywiście pod warunkiem, że dokona się ich fachowej instalacji. Palniki kominków gazowych różnią się zasadniczo od tych stosowanych w gazowych piecach centralnego ogrzewania lub kuchenkach gazowych. Większość kominków gazowych, dzięki specjalnej konstrukcji palników, osiąga kształt i kolor płomieni niemal identyczny, jak w kominkach na drewno. Jeśli chcemy, aby kominek wyglądał jeszcze bardziej tradycyjnie, możemy wewnątrz paleniska ułożyć ceramiczne polana imitujące drewno. Dbając o bezpieczeństwo użytkowania, należy jednak pamiętać, że nie wolno wykorzystywać żadnych materiałów łatwopalnych ani żadnych innych nieprzeznaczonych do kominków gazowych. Może to stać się przyczyną pożaru lub uszkodzenia wkładu. Także polana ceramiczne muszą być tak ułożone, aby nie blokowały dostępu wydostającego się z dysz gazu.
Standardowo ścianki wkładu są wyłożone metalowymi panelami pomalowanymi na czarno. Można zamienić je na panele imitujące cegły, ale tak jak w przypadku ceramicznych polan, nie wolno korzystać z materiałów, które nie są zalecane do tego celu.
Oczywiście takich przykładów można podać znacznie więcej, ale poprzestaniemy na jednej, istotnej wskazówce: nie próbuj sam niczego ulepszać, ani zmienić!


Prawidłowy montaż,umiejętna obsługa

Pierwsze problemy czasami wynikają z niewłaściwego doboru urządzenia. Ponieważ cena wkładu gazowego jest uzależniona m.in. od jego mocy, zdarza się, że chcąc oszczędzić, kupimy za słaby wkład. Gdy okazuje się, że w domu jest zimno, podkręcamy płomień na maksimum. Tymczasem nie jest wskazane długotrwałe użytkowanie jakiegokolwiek wkładu kominkowego z maksymalną mocą, gdyż powoduje to jego przedwczesne zużycie. Moc kominka powinna być liczona zawsze z niewielkim zapasem, a nieco droższe (być może) urządzenie będzie bezawaryjnie funkcjonowało przez wiele lat.
Kolejne błędy, pojawiające się podczas eksploatacji kominka, mogą wynikać z nieprawidłowego montażu. Często niewłaściwie umieszczona jest centralka sterująca czy źle obudowany wkład, może to skutkować zbyt słabym przepływem powietrza konwekcyjnego wokół niego. To zaś szybko doprowadzi do uszkodzenia elektroniki sterującej kominkiem.
Stosunkowo mało problemów pojawi się wskutek nieprawidłowej obsługi kominka gazowego, gdyż jest ona bardzo prosta. Dodatkowo, do każdego urządzenia dołączana jest instrukcja obsługi. Wystarczy stosować się do niej i nie podejmować samodzielnie żadnych przeróbek, aby nasz kominek nie sprawiał nam żadnych przykrych niespodzianek.


Pamiętaj o terminach

Kominki gazowe wymagają niewielkiego zaangażowania ze strony użytkownika. Warto pamiętać o okresowej wymianie baterii w pilocie, a już na pewno dokonać jej należy, gdy urządzenie coraz częściej nie reaguje na polecenia.
Producenci zalecają, aby co najmniej raz do roku przeprowadzać serwis kominka, polegający na wyczyszczeniu szyby, usunięciu pyłu z wnętrza, odkurzeniu podłogi paleniska i oczyszczeniu elementów dekoracyjnych, które wystawione na działanie wysokiej temperatury, z czasem ulegają degradacji termicznej.
Należy również sprawdzać drożność kratek wywiewnych w pomieszczeniu - przypomnijmy, że powinny być one umieszczone pod sufitem, w przypadku kominka na gaz ziemny lub przy podłodze, jeśli kominek jest zasilany gazem płynnym.
W sytuacji zasilania kominka gazem LPG, urządzenia należy czyścić częściej, ponieważ gaz płynny jest gazem "brudnym" i przy jego stosowaniu szyba będzie brudzić się znacznie szybciej.
Jeśli kominek jest podłączony do komina, wówczas i ta konstrukcja wymaga okresowej kontroli. Obowiązek czyszczenia kominów reguluje Rozporządzenie MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. A wynika z niego, że w przypadku użytkowania urządzenia gazowego, konieczne jest usuwanie zanieczyszczeń z przewodów spalinowych co najmniej dwa razy w roku, a z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku. Do oczyszczenia komina musimy wezwać kominiarza. To warte podkreślenia, ponieważ często właściciele budynków z kominkami gazowymi lekceważą ten obowiązek, argumentując, że przecież paliwo jest "czyste". Tymczasem, jeśli zostaną przyłapani na zaniedbaniu, mogą zostać ukarani grzywną na podstawie Kodeksu Wykroczeń (do 5000 zł). Jeśli zaś wydarzy się tragedia i wybuchnie pożar, nie otrzymają wypłaty odszkodowania, o ile nie udowodnią, iż kontrole i czyszczenie przewodów kominowych były przeprowadzone.
Na koniec jeszcze wskazówka dla mieszkańców działek zalesionych: odległość od wylotu komina do najbliższego drzewa nie powinna być mniejsza niż 6 m. Należy zatem systematycznie sprawdzać, czy nasze drzewa zbytnio nie urosły i - w razie potrzeby - skracać ich gałęzie.
fot. Dreamfirepin

Kominki gazowe są bezpieczne w użytkowaniu dlatego nie jest konieczne stosowanie na podłodze materiałów niepalnych; fot. Dreamfirepin

Ceramiczne polana imitują drewno; nie wolno ich zamieniać na inny materiał. fot. Dreamfirepin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek