CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Ogrzewanie na budowie

autor: Marcin Piwowarczyk

Domowy kominek, może być urządzeniem bardzo prostym, którego montaż nie sprawia kłopotu i nie zajmuje więcej czasu aniżeli 1-2 dni, albo też urządzeniem bardzo skomplikowanym, którego montaż nierzadko trwa więcej aniżeli kilka dni. 

kongskilde.jpgpin
Zobacz całą galerię

Nie zawsze także instalacja jest wykonywana w komfortowych warunkach, gdzie już istnieje instalacja grzewcza w budynku, kiedy to spokojnie w ciepłej atmosferze dokonujemy montażu. Zdarza się, że "stawiamy" kominek w świeżo wybudowanym domu, którego ogrzewanie sprowadza się tylko do zapewnienia minimalnej temperatury powyżej strefy przymarzania materiałów budowlanych. Długotrwałe przebywanie w takich warunkach nie należy do przyjemności, często więc na budowie wykorzystywane są urządzenia tymczasowego ogrzewania pomieszczeń.

Na rynku oferowanych jest bardzo duży wybór urządzeń grzewczych - począwszy od nagrzewnic, poprzez osuszacze powietrza, promienniki cieplne, do grzejników konwekcyjnych. Naszym zdaniem najprostszym i najtańszym sposobem dogrzania pomieszczeń podczas prac budowlanych jest zaopatrzenie się w nagrzewnice.

Nagrzewnice powietrza to urządzenia grzewcze, mogące pełnić rolę źródła ciepła ogrzewającego jedno, bądź kilka wydzielonych pomieszczeń w budynkach. Mogą być przeznaczone do obiektów zarówno o dużej jak i małej powierzchni. Dzięki prostej budowie, wysokiej wydajności oraz pełnej gotowości do pracy w każdych warunkach są coraz częściej wykorzystywane w czasie budowy i remontów budynków. Mają szerokie zastosowanie w ogrzewaniu i osuszaniu pomieszczeń, w trakcie wszelkich prac remontowych, w tym także i budowy kominka. Zapewniają ciepłe i czyste powietrze w każdych warunkach oraz bezpieczne i proste użytkowanie.

BUDOWA


Budowa urządzeń jest nie jest skomplikowana. Wewnątrz stalowego, blaszanego korpusu znajduje się sekcja z wentylatorem, wymiennik ciepła z układem wydechowym, fotokomórkowy bezpiecznik płomienia oraz system palnika pozwalający ustawić nagrzewnicę na całkowicie czyste spalanie. Nagrzewnice wyposażone są także w pełni automatyczną regulację przy pomocy termostatu pomieszczeniowego oraz termiczne zabezpieczenia silnika.
Nagrzewanie powietrza to proces wymiany ciepła, pomiędzy powietrzem, a gorącymi spalinami (lub też możliwa jest wymiana między powietrzem, a grzałkami elektrycznymi).
Najczęściej powietrze do spalania zasysane jest przez odpowiedni przewód wyposażony w filtr wymiany powietrza, bądź też w przypadku pomieszczeń o dużym stopniu zapylenia, można stosować specjalne kanały zasysające powietrze spoza pomieszczenia. Gorące powietrze może być nawiewane przez kratki nawiewne lub też za pomocą układu przewodów wydechowych. Układ przewodów wydechowych stosowany jest do ogrzewania kilku pomieszczeń przy pomocy jednego urządzenia.

RODZAJE I PALIWO


Oferowane na rynku nagrzewnice to produkty pracujące na olej napędowy, lekki olej opałowy, olej przepracowany, gaz płynny (propan) i gaz ziemny, istnieją także modele elektryczne. Dostępne są urządzenia z odprowadzaniem lub bez odprowadzania spalin. Mogą to być produkty przenośne i stacjonarne. Te drugie mogą być sytuowane na ścianie pomieszczenia (nagrzewnice ścienne) lub na suficie (nagrzewnice sufitowe). Nagrzewnice ścienne są wyposażone w układ wydechowy z żaluzjami, zaś sufitowe posiadają układ wydechowy w formie anemostatów. Nagrzewnice przenośne z kolei mogą być także przejezdne (standardowo wyposażone w kółka jezdne).

Ogrzewanie na budowiepin
Ogrzewanie na budowiepin
Ogrzewanie na budowiepin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek