CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Oprogramowanie... cz.2

autor: Damian Gawron

Kolejny artykuł serii pokaże, jak w bardzo prosty sposób, wykorzystując dwie z wielu funkcji, można zaprojektować kominek.
obraz.jpgpin
Zobacz całą galerię
Po zapoznaniu się w poprzednim numerze z interfejsem użytkownika i biblioteką obiektów oraz tekstur, które są do dyspozycji projektanta, wskazane jest, aby kolejnym krokiem było zapoznanie się z dostępnymi funkcjami i operacjami, dzięki którym można zaprojektować kominek lub wnętrze, a którymi dysponuje program.
Myślę jednak, że lepiej będzie rozpocząć od końca, to znaczy, od wizualizacji gotowego kominka, a następnie sukcesywnie wracać do tworzenia jego poszczególnych elementów, części składowych, wykorzystując pewne funkcje i operacje, tworząc odpowiednie obiekty.
Kominek został posadowiony w narożniku, a elementy, z których został wykonany to profile oraz prostopadłościany. Dodatkowo wykorzystano ścianę aby nakreślić zarys pomieszczenia.
Po zaprojektowaniu kominka nałożono tekstury kamieni, farb, a całe pomieszczenie odpowiednio przyozdobiono obiektami dekoracyjnymi z biblioteki.
Nie wykorzystano przy projektowaniu funkcji cięcia, odejmowania lub dodawania obiektów.
Poprzez odpowiednią edycję szerokości i wysokości profilu, raz jest on blatem przed wkładem, innym razem cokołem lub czopuchem.
Profil jest wszechstronnym obiektem inteligentnym, który daje się na każdym etapie projektowania odpowiednio edytować, dzięki czemu znajduje w jednym projekcie wiele różnych zastosowań.
W oknie edycji wystarczy wpisać szerokość i wysokość profilu, poprowadzić wzdłuż dowolnej linii i zaakceptować poprzez naciśnięcie klawisza OK.
Profil to nic innego jak przekrój obiektu, prowadzony wzdłuż dowolnej linii. Może mieć dowolne przekroje, wtedy nazywa się profilem ciętym, i może być belką frezowaną, drewnianą lub kamienną, częścią portalu, listwą przypodłogową lub podsufitową. W obecnym projekcie nie został wykorzystany profil cięty, a tylko zwykły.
Nawiązując do zdjęcia gotowego kominka, w projekcie znajduje się kilka profili, a są nimi:
- cokolik
- podmurówka
- półka przed wkładem
- nadproże - belka
- czopuch
W tym projekcie został wykonany tylko jeden profil, który poprzez kopiowanie, otrzymywał nowe parametry.
Kilka słów o prostopadłościanie:
Prostopadłościan, sześcian jest również inteligentnym obiektem (bryłą), który pozwala się dowolnie edytować na etapie projektowania. Znajduje on szerokie zastosowanie przy tworzeniu aranżacji wnętrz.
Jego parametrami są długość, szerokość i głębokość, jak widać na kolejnym ekranie.
Mając gotową wizualizację kominka przejdźmy teraz do projektowania, czyli po ustaleniu wyglądu obudowy kominka, projektowanie rozpoczyna się od nakreślenia wyglądu pomieszczenia.
Edycja polega na zmianie wymiarów, cięciu, podziale, kopiowaniu, odbiciu, kształtowaniu krawędzi.
W powyższym projekcie kominka prostopadłościanami są dwa słupki obok wkładu.
 Pomieszczenie tworzy się z obiektu "ściana", która również znajduje się w zakładce "Tworzenie".
Po wywołaniu ściany z menu, w tabelę edycji należy wpisać jej parametry i utworzyć ją przy pomocy klawiatury lub myszki.
Mając gotową ścianę lub całe pomieszczenie można wyjąć z biblioteki wkład grzewczy i osadzić go w miejscu dla niego przeznaczonym, w tym przypadku w narożniku.
Po prawidłowym posadowieniu wkładu, uwzględniając wszelkie odstępy i dylatacje, można rozpocząć tworzenie elementów marmurowych - blatów kominkowych, podstawy, nadproża itp.
Tworzenie elementów kominka rozpoczynam od wykorzystania profilu i utworzenia półki przed wkładem.
Kiedy półka jest już gotowa, nie ma konieczności tworzenia nowego profilu aby był on np. podmurówką, wystarczy skopiować pierwszą półkę osadzić na odpowiedniej wysokości i zmienić jej wymiary. Postępując w ten sposób można zaprojektować cały kominek.
Cały gotowy projekt, trzeba ostatecznie zapisać z nazwą lub jako obiekt w bibliotece.
Projekt nadaje się w tej chwili do dalszej edycji. Najczęściej przy rozmowie z klientem trzeba dokonywać poprawek, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmieniać szerokości elementów kamiennych, ich wysokości, wprowadzić zmianę kolorystyki, itp.

Gotowy projekt - wizualizacja dla klienta

Klient oczekuje profesjonalnego projektu z wizualizacją. Może ona być fotorealistyczna, gdzie dużą rolę odgrywa użyte w projekcie światło, tworząc cienie, połysk materiałów, odbicia w elementach polerowanych.
Oprócz fotorealistyki do dyspozycji jest forma artystyczna (akwarela) lub odręczny szkic. Jedną z form prezentacji jest prezentacja wirtualna, którą tworzy poruszająca się we wnętrzu kamera.
Gotowy projekt - kalkulacja

Wszystkie elementy składowe kominka można pojedynczo zwymiarować (długość, szerokość i wysokość) oraz przeprowadzić operację wymiarowania powierzchni, linii długości obróbek kamieniarskich, co pozwala na szybką kalkulację kosztów.
Niezależnie od wymiarowania, w czasie całego projektowania tworzy się specyfikacja materiałów użytych w projekcie, która w niektórych przypadkach może służyć jako zamówienie do producenta (wkłady, kafle).
Gotowy projekt - dokumentacja montażowa

Wszystkie obiekty można wydrukować jako zwymiarowane rysunki do prac montażowych. Wydruk można wykonać drukarką lub ploterem jako szablon w skali 1:1.
Z gotowego elementu można wykonać także plik DXF i wysłać go na maszynę CNC, która go rozpozna i bez dodatkowej ingerencji wykona gotowy element w kamieniu.
Szczegółowe informacje na poruszany temat znajdują się na www.palettecad.pl w zakładce "Kominek".
Zdjęcie gotowego kominka w oknie "Perspektywa"pin

Okno "Edycja Profilu"pin

Edycja Prostopadłościanupin

Edycja Ścianypin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek