CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Oprogramowanie... cz.6

autor: Damian Gawron

KAMIEŃ NATURALNY - W poprzednich artykułach przedstawiłem niektóre z funkcji programu pozwalające na zaprojektowanie kominka oraz wnętrza, w którym zostanie on wybudowany. Przedstawiłem również możliwości wizualizacji oraz przygotowanie dokumentacji montażowej.
wizualiz.jpgpin
Zobacz całą galerię
W ostatnim artykule opisałem projektowanie kominka kaflowego, wykorzystując kafle z biblioteki. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że większa część budowanych kominków, to mimo wszystko kominki z kamienia naturalnego (marmuru, granitu, trawertynu i innych). Chciałbym więc w tym artykule zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych spraw, które ułatwiają samo projektowanie, tworzenie wizualizacji, przygotowanie dokumentacji warsztatowej i montażowej, wykorzystując projekty kominków kamiennych.
Aby klient miał świadomość, że jego kominek został zaprojektowany ze wszystkimi detalami, nie wystarczy mu pokazać tylko samej wizualizacji gotowego kominka w jego wnętrzu. Wizualizacja powinna odzwierciedlać także wszystkie detale wykończenia wkładu oraz obudowy. Wkład zostanie pobrany z biblioteki danego producenta, można mu co najwyżej zmienić kolor fasady, jeśli jednak chodzi o samą bryłę obudowy, to projektant może tutaj puścić wodze fantazji. Najważniejsze jest jednak to, aby pokazać klientowi wszystkie detale obudowy oraz obróbki kamienia w wizualizacji, aby zapobiec ewentualnym, późniejszym niedomówieniom w fazie montażu. Dlatego projektując w PaletteCAD, wszystkie detale można dokładnie zaprojektować, pokazać oraz wykonać.
Rozpocznijmy od zaprojektowania obudowy kamiennej, składającej się z płyty marmurowej, której krawędzie są obrobione fazą, pół lub ćwierćwałkiem czy dowolnym frezem. Tego typu obróbki mogą zostać zaprojektowane i pokazane w wizualizacji. Powyżej przedstawiam je w formie graficznej.

Kolejnym atutem programu, jest możliwość wprowadzania własnych materiałów, czyli tekstur kamieni, aby w projekcie zaprezentować ten kamień, który wybrał sobie klient. Program wraz z bibliotekami wkładów grzewczych, kafli i innych akcesoriów kominkowych, dysponuje również biblioteką kamieni naturalnych. Niejednokrotnie jednak klienci chcą inny rodzaj kamienia niż w bibliotece, a najczęściej chcą aby na kominku znalazła się część płyty, którą widzą na składzie u kamieniarza. Wtedy można zrobić danej płycie zdjęcie i wprowadzić do biblioteki jako nowy materiał. Zdjęcie płyty można w edytorze materiału odpowiednio opisać, przyciąć, nadać mu wymiary oraz takie parametry jak połysk, odbicie, przeźroczystość, matowość lub w przypadku trawertynów czy innych kamieni chropowatych, można nadać im strukturę czyli głębokość. Uwzględniając wszystkie detale obróbki bryły obudowy oraz odpowiednią prezentację samego kamienia w projekcie, wykorzystując wizualizację fotorealistyczną, ukaże się projekt kominka podobny do zdjęcia. W oparciu o tak szczegółowy i wysokiej klasy projekt, klientowi będzie łatwiej podjąć decyzję o realizacji.

Gotowy projekt - dokumentacja techniczna


Program pozwala na całkowite wykorzystanie projektu do prac warsztatowo - montażowych. Cały projekt można dokładnie zwymiarować. Wymiarując powierzchnie, można określić ilości zużytych materiałów oraz długości obróbek kamieniarskich. Zwymiarowane widoki można wydrukować jako dokumentację do dalszych prac w warsztacie lub na budowie. Elementy kamienne typu blaty, półki, nadproża można wydrukować w skali. Wszystkie elementy, do których muszą zostać wykonane szablony można drukować w skali, drukarką albo ploterem. Skalę wydruku można dowolnie dobierać w zależności od drukarki, a co najważniejsze można drukować nawet w skali 1:1. PaletteCAD pozwala także na eksport plików na maszynę CNC, maszyna taki plik rozpozna i wykona gotowy element. W takim przypadku nie ma konieczności drukowania szablonów, a tylko konieczność transferu plików "dxf" pomiędzy komputerem projektanta a maszyną. W chwili obecnej wiele zakładów kamieniarskich posiada maszyny CNC, więc korzystając z transferu plików "dxf", zachodzi oszczędność czasu oraz dokładność wykonania elementów.
il. Damian Gawronpin

Typu obróbki krawędzi kamiennych: ćwierćwałek, fazowana, półwałek i frezowana - il. Damian Gawronpin

Widok biblioteki materiałów - il. Damian Gawronpin

Widok tekstury kamienia / z uwzględnieniem głębokości tekstury - il. Damian Gawronpin

Widok wydruku szablonu - il. Damian Gawronpin

Widok zwymiarowanego elementu kamiennego gotowego do eksportu na maszynę CNC -il. Damian Gawronpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek