CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Oprogramowanie wspomagające

autor: Damian Gawron

Wraz z tym numerem "Kominka" rozpoczynamy serię artykułów opisujących możliwości oraz technikę projektowania przy pomocy programu wspomagającego projektowanie. Pierwszy artykuł chcę rozpocząć przedmową właściciela firmy Palette CAD, dr. Waltera Zinsera, którego poprosiłem o przybliżenie zastosowania programów CAD w branży kominkowej oraz wnętrzarskiej.
maczek.jpgpin
Zobacz całą galerię
Od prawie 15 lat projektowanie kominków oraz wnętrz przy pomocy komputera jest dla wielu firm ważną częścią codziennego życia, można by powiedzieć - "chlebem powszednim". Wiele z nich prawie niezauważalnie wkroczyło w obszar nowej technologii; w obszar, gdzie nowoczesna technika pozwala wizje oraz plany architekta przenieść w wirtualną, trójwymiarową rzeczywistość na ekran monitora. Uważam, że w chwili obecnej nie znajdziemy już branży, która nie wykorzystuje techniki CAD do projektowania własnych produktów oraz realizacji.
Pytając użytkowników programów CAD o praktyczne korzyści z projektowania, otrzymamy podzielone zdania. Od euforii i zadowolenia:
"...nie wyobrażam sobie pracy bez programu CAD, który pozwala mi na projektowanie najbardziej wyszukanych i indywidualnych realizacji - przy czym pozwala mi modyfikować raz utworzone elementy, mogę pokazać klientowi projekt kolorowy i w trójwymiarze. Oszczędza mi to wiele czasu, nie muszę już nic rysować, ani patrzeć na podziałkę papieru milimetrowego...",
po zdania sceptyczne:
"...zgadzam się - programy CAD są na pewno dobre i przydatne, ale ja nie mogę się zdecydować na zakup, bo nie wiem, czy sobie poradzę..."
lub:  "...programy CAD są przydatne, ale ja nie radzę sobie z moim, ta technika mnie przerasta...".
Aby jednak sceptycznych wypowiedzi było jak najmniej, konieczne jest skoncentrowanie się na temacie szkoleń, który jest bardzo ważny i powinien zainteresować każdego użytkownika CAD. Bardzo często projektanci pracując, bazują na pewnych obiektach producentów, którzy dzięki temu sprzedają swoje produkty. Producenci organizują seminaria, warsztaty i szkolenia CAD, gdzie prezentując swoje produkty, jednocześnie uczą projektować.

dr Walter Zinser

Seria naszych artykułów zmierza także w kierunku szkoleń. Chcemy przybliżyć zastosowanie jak i obsługę programu, początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom pokazać, że obsługa takiego programu wcale  nie jest skomplikowana, a może być łatwiejsza.

1. Miejsce pracy


Rozpoczynając projektowanie i otwierając program, mamy do dyspozycji na ekranie monitora cztery okna pracy:

- ZARYS: Widok projektu z góry. To w nim najczęściej wykonuje się większość operacji.

- FRONT: Okno to służy do zmiany widoków, z jakich można patrzyć w projekt. Program daje możliwość stworzenia nieograniczonej liczby frontów, tak by jak najwygodniej oglądać projekt.

- AKSONOMETRIA: Jest to okno z możliwością oglądania projektu w przestrzeni oraz obracania nim.

- PERSPEKTYWA: W perspektywie umożliwiony zostaje ruch kamery. To z tego widoku właśnie przebiega obserwacja nagranego filmu prezentującego wykonany projekt lub generowanie zdjęcia do wydruku.

Widok na wszystkie okna jednocześnie daje już od samego początku poczucie pełnej kontroli przy tworzeniu projektu na wszystkie możliwe sposoby. Można wybrać pracę tylko w wybranym oknie albo projektując w jednym z nich obserwować efekty w pozostałych. Bez względu na miejsce tworzenia, paski funkcji i narzędzi pozostają w tym samym miejscu, a przejście z jednego widoku do drugiego odbywa się w sposób łatwy i płynny, przełączając tylko odpowiedni przycisk.
Wspomniane paski narzędzi to zbiór funkcji czyli operacji jakie można wykonać za pomocą odpowiednich narzędzi oraz zestawienie obiektów, które są możliwe do wykonania.                       
Paski można podzielić na:
- menu górne, czyli główne, gdzie znajdują się takie zakładki, jak: Edycja, Właściwości, Tworzenie, Narzędzia, Operacja itd.
- menu boczne, które staje się aktywne po podświetleniu obiektu i rozpoczęciu danej operacji z menu głównego, np. cięcie, rozciąganie, przesunięcie, kopiowanie itd.

Interfejs, czyli miejsce pracy  jest bardzo przejrzyste i zrozumiałe. Łatwo jest odnaleźć poszukiwaną funkcję, gdyż całe menu znajduje się ciągle w zasięgu wzroku, bez względu na to, w którym oknie w danej chwili pracujemy.

Dodatkowo każde okno pracy (Zarys, Front, Aksonometria i Perspektywa) posiada indywidualny pasek opcji, jakie można wykonać w danym oknie. Jest to duże ułatwienie, kiedy podczas projektowania zajdzie potrzeba, by zobaczyć projekt w formie modelu drucianego lub w kolorze.

2. Biblioteka obiektów i materiałów:

Projektant ma do dyspozycji obszerne biblioteki obiektów i materiałów, wyposażone w niezbędne przy projektowaniu liczne elementy.
Korzystanie z biblioteki obiektów jest bardzo proste. Po lewej stronie znajduje się główny pasek katalogów, z prawej natomiast widnieją poszczególne obiekty.  
Katalogi podzielone są tematycznie, dzięki czemu odnajdywanie obiektów jest logiczne. Ogromne biblioteki produktów czołowych europejskich producentów ułatwiają projektowanie i nadają mu profesjonalny charakter.

Używanie biblioteki materiałów, podobnie jak w przypadku biblioteki obiektów, jest bardzo łatwe. Program dysponuje ogromną bazą tekstur: od farb ściennych i faktur drewna, poprzez materiały obiciowe i wykładziny, po tekstury szkła, metalu, cegły czy nawet dachówki.
Tekstury można dowolnie modyfikować: edycja jasności, cieni, głębokości połysku, zmatowienia, nadanie efektu odbicia, przezroczystości czy też przycięcie tekstury w celu uzyskania określonego jej fragmentu. W zależności od branży, w jakiej ma być wykorzystywany program, biblioteki dobierane są w sposób indywidualny.
Ponadto istnieje możliwość wprowadzania i zapisu własnych obiektów i tekstur, co jest niezwykle przydatne i sprzyja kreatywności podczas pracy. Własne biblioteki gwarantują, że projekt staje się indywidualny i niepowtarzalny. Tworzenie własnych katalogów jest nieograniczone, a dodane elementy mogą być dowolnie modyfikowane i dostosowywane do wymagań projektanta i klienta.
Więcej informacji w formie obrazowej na temat  poruszanych zagadnień znajdą Państwo odwiedzając stronę www.palettecad.pl w zakładce "Kominek".

Oprogramowanie wspomagającepin

Ekran interfejsupin

Biblioteka obiektówpin

Biblioteka materiałówpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek