CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Oprogramowanie...cz.7

autor: Damian Gawron

W tym artykule chciałbym przedstawić kilka nowych sposobów prezentacji gotowego projektu, które wraz z wejściem na rynek nowej wersji programu są dostępne dla użytkowników jak i ich klientów. Tak, pewne nowości tej wersji są dostępne również dla klientów, firm wykorzystujących oprogramowanie w celach projektowych. O szczegółach i formach dostępności tej aplikacji napiszę w dalszej części artykułu.
alebanawohnzimmer_marker1.jpgpin
Zobacz całą galerię
Firma Palette nieustannie rozwija i ulepsza właściwości programu, poprzez poszerzanie sposobów i możliwości projektowania, dodając nowe funkcje i operacje, jak również zmienia lub dodaje możliwości prezentacji gotowych projektów. Poprzez ciągłą aktualizację bibliotek, dodawanie nowych produktów, oraz nowych producentów, czyni program bardzo wszechstronnym i bezkonkurencyjnym.

Kolejną już propozycją przedstawienia projektu jest wizualizacja "Marker", czyli nowe, artystyczne oblicze prezentacji, która wygląda jak pozakreślana markerami. W tym module istnieje możliwość edycji intensyfikacji koloru czy rozmycia czy też zmiany długości linii. Pozwala to na jeszcze inne, pełniejsze zobrazowanie wnętrza i podkreślenie znajdujących się w nim poszczególnych elementów.

Prezentacji w formie markera, dokonuje się poprzez wybór odpowiedniej opcji w module prezentacji. Całość prezentacji jest gotowa po kilku sekundach.
Prezentacje w Palette CAD nie znają granic. Firma idzie wraz z duchem czasu, prezentuje i oferuje techniki, które w chwili obecnej są znane tylko z kina lub płatnej telewizji cyfrowej i to w znikomej części produkcji filmowych i programowych. Najlepszym dowodem na to jest możliwość obejrzenia projektu w stereoskopowym obrazie 3D. Program został wyposażony w moduł BMP 3D, co wiąże się z możliwością generowania stereoskopowych zdjęć i filmów 3D. Wystarczy tylko włożyć odpowiednie okulary, aby przenieść się do wnętrza i podziwiać projekt w najwyższej jakości obrazu w trójwymiarze.

Technologia, która dopiero zaczyna się rozwijać, jest w ten sposób obecna na co dzień w firmie projektującej wnętrza, kominki, łazienki czy meble, a wykorzystującej Palette CAD w stu procentach.
Moduł prezentacji 3D, pozwala na wprowadzanie dowolnych ustawień przy generowaniu obrazów i filmów.
W tej technice można tworzyć filmy, wykorzystując już znane ustawienia kamer i moduł zapisu filmu. Kolejny przełącznik pozwala przejść z trybu tworzenia filmu w formacie AVI, na stereoskopowy 3D. Użytkownik ma znowu możliwość popracować z ustawieniami, tak aby wybrać te optymalne dla projektu i klienta. Oczywiście generowanie stereoskopowego filmu 3D trwa w zależności od złożoności projektu i parametrów sprzętu od ok. 10 minut wzwyż.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, już teraz możemy zaproponować naszym klientom wizualizację w postaci Panoramy 360o. Jest to widok całego zaprojektowanego wnętrza, utworzony w dowolnej formie wizualizacji. Idealna perspektywa 360° z wybranego miejsca, o dowolnej wysokości punktu wzroku. Jak gdyby klient znalazł się w samym środku pomieszczenia i mógł przybliżając się i oddalając poznawać, krok po kroku, każdy zaprojektowany we wnętrzu szczegół. Moduł tworzenia panoramy wypiera tworzenie wizualizacji każdego widoku pomieszczenia oddzielnie. Panorama to wstawienie centralnie w projekt jednej kamery, która generuje obraz wokoło siebie. Do odtworzenia tego typu pliku, konieczny jest odpowiedni odtwarzacz zainstalowany na komputerze, tzw. "Panorama Viewer".
Panorama Viewer jest odtwarzaczem darmowym do pobrania z Internetu lub poprzez dystrybutora programu. Player można udostępnić klientowi wraz z wygenerowanym plikiem jego wnętrza, do obejrzenia projektu w domu na własnym komputerze lub iPadzie.
Aby zobaczyć i podziwiać Panoramy na iPadzie firma Apple licencjonowała dla Palette nowy produkt "Palette MOVE", dzięki któremu iPad staje się kolejnym medium współpracującym z Palette.
Aby zobaczyć prezentację, wystarczy wprowadzić wygenerowaną panoramę i uruchomić plik. Samo przechodzenie poprzez poszczególne sceny odbywa się przy pomocy ekranu "Touch Screen" - przesuwając i dotykając go palcami lub obracając wokół siebie samym iPadem, można się przenieść w zaprojektowane wnętrze podziwiając widoczne szczegóły i detale projektu.

Jak już wspomniałem, oprócz aktualizacji programu, aktualizowane są również biblioteki producentów, którzy dodając do nich nowe produkty są ciągle w zasięgu ręki każdego architekta czy projektanta.
Także fińscy producenci pieców steatytowych NunnaUuni oraz Tulikivi utworzyli dla własnych dystrybutorów biblioteki produkowanych przez siebie pieców, które wystarczy wyjąć z biblioteki i osadzić w projekcie. Piece są zespolone w bryły jak również w odrębnych częściach.
Prezentacja gotowego projektu w formie "Marker" (il. Damian Gawron)pin

Widok stereoskopowego kadru 3D (il. Damian Gawron)pin

Kadr prezentacji AVI (il. Damian Gawron)pin

Widok pieca firmy NunnaUuni umieszczonego w projekcie (il. Damian Gawron)pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek