CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Pellety ekologiczne i ekonomiczne

autor: Konrad Koper

Pellety, po polsku granulat lub śrut drewniany, są bardzo popularne w wielu rozwiniętych krajach, w których sprawy ekologii i kwestie związane z poszukiwaniem alternatywnych źródeł energii, są traktowane priorytetowo. Tam słowo "pellety" trafiło na dobre do potocznego języka. W Polsce to biopaliwo jest stosowane dopiero od kilku lat.
kf_eko_det-_12_.jpgpin
Zobacz całą galerię

Dlaczego granulat?


Pellety są wysoko ekologicznym paliwem odnawialnym. To najbardziej przetworzone biopaliwo stałe. Granulat produkuje się z drewna lub jego odpadów (głównie powstających podczas jego obróbki) po ich wcześniejszym rozdrobnieniu. Nie zawiera w sobie żadnych chemicznych dodatków typu kleje, lakiery, itp. Są to elementy o kształcie cylindrycznym, średnicy rzędu 6 - 10mm i długości nie przekraczającej 40mm.

Przez poddanie działaniu wysokiego ciśnienia, drewno jest sprasowywane w specjalnych matrycach z otworami. W wyniku tego procesu rozgrzewa się do tego stopnia, że zaczyna wytwarzać naturalne drewnu spoiwo. W ten sposób pellety otrzymują swoją formę, bez potrzeby używania innych substancji klejących. Gęstość pellet waha się w zależności od gatunku drewna i może przekraczać 1,5 do 2 razy gęstość drewna naturalnego. Masa granulatu wynosi około 650kg/m3.W związku z bardzo niską zawartością wody (8 - 10%), pellety charakteryzuje wysoka kaloryczność.

Oznacza to, że z niepotrzebnych drewnianych resztek powstaje pełnowartościowy materiał opałowy. Jest to paliwo czyste w spalaniu, którego główną zaletą jest ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.

Pellety są bardzo wygodne w użyciu. W przeciwieństwie do węgla nie brudzą, spalają się niemalże w całości dając jednocześnie dużo ciepła, a powstały popiół  może być wykorzystany jako nawóz. Jest to paliwo bardzo bezpieczne, gdyż nie ma tendencji do samozapalenia. Wartość opałowa porównywalna jest z sezonowym drewnem lub średniej jakości węglem kamiennym.

Dystrybucja jest bardzo łatwa - aktualnie w Polsce dostępne są przeważnie w workach po 15 lub 20kg lub tzw. "big-bagach" - co sprzyja szerokiemu zastosowaniu zarówno na wsiach jak i w miastach.

Pellety są opałem korzystnym cenowo. Realny koszt energii grzewczej uzyskanej z ich spalania jest o połowę niższy w porównaniu do kosztów spalania oleju opałowego. Paliwo to jest bardzo oszczędne, gdyż do ogrzania domu jednorodzinnego potrzeba ok. 5 ton na rok, co pozwala na zaoszczędzenie w stosunku do oleju opałowego ok. 2 tys zł na rok.


Pellety w Europie...


Produkcja oraz konsumpcja granulatu w krajach Unii Europejskiej rośnie bardzo dynamicznie - podając tylko dla porównania dane z 2005 r. kiedy to wynosiła ok. 3 mln ton i już ponad 5 mln ton w 2006 r. Największy udział w rozwoju rynku granulatu drzewnego mają Szwecja, Dania, Austria oraz Niemcy.
Obecnie naturalny rozwój technologii ogrzewania pelletami jest wsparty zaleceniami Unii Europejskiej, wg. których wzrost udziału energii pierwotnej ze źródeł odnawialnych w 2010 r. ma osiągnąć poziom 12%, przy 5,5% aktualnie.


... i w Polsce


W Polsce wskaźnik ten ma wynosić odpowiednio 7,5%, przy 1,5% obecnie. Rynek pellet w Polsce jest jeszcze bardzo młody, dlatego potencjalny użytkownik może mieć wątpliwości co do prawdziwości zapewnień ze strony sprzedawców urządzeń grzewczych, że surowiec ten jest ogólnodostępny. Dlatego tak ważne jest, żeby każdy sprzedawca urządzenia grzewczego na pellety zapewniał jednocześnie swojemu klientowi paliwo z dostawą do domu. Jeżeli sprzedawca tego nie zrobi, to tym samym wyklucza się z rynku.
Zastosowanie pellet o jak najlepszych parametrach wpływa na sprawność urządzeń, częstość ich konserwacji, a nierzadko przez producenta jest wręcz wymagana określona jakość granulatu.

Producenci w Polsce i w Europie oferują aktualnie granulat produkowany głównie według norm niemieckich, w cenach ex - works od 150 do nawet 300 EUR netto. W Polsce jest już ok. 30 liczących się producentów granulatu i ciągle ich przybywa, tak więc z zaopatrzeniem nie będzie problemu. Roczna produkcja pellet w Polsce wynosi obecnie ok. 300 tys. ton, przy czym cały czas większość (ponad 80%) przeznaczona jest na eksport. Ważne jest też to, że granulat w Polsce jest nadal tańszy o 30 - 40% w stosunku do oferowanego w państwach Unii Europejskiej, a jego cena w stosunku do innych paliw energetycznych jest i będzie jedną z najniższych i stabilnych. W Polsce istnieją bardzo dobre warunki dla rozwoju rynku "pelletowego". Coraz większym zainteresowaniem cieszą się małe instalacje przeznaczone do domów jednorodzinnych. Piece opalane pelletami powoli znajdują zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej oraz mniejszych systemach ciepłowniczych zastępując olej i węgiel. Nadal są jednak ograniczane przez nie nadążające za rozwojem technologii przepisy oraz bardzo często przez lokalne plany zagospodarowania przestrzennego, które traktują je na równi z paliwem stałym typu węgiel kamienny czy koks.

Podsumowując, korzyści ze spalania granulatu są bardzo duże. Ze względu na konkurencyjność instalacji opalanych pelletami do tych opalanych paliwami kopalnymi oraz coraz większe zainteresowanie tymże paliwem, cena za ten produkt winna spadać, co niewątpliwie stanie się kolejnym argumentem przemawiającym za jego atrakcyjnością.

Pellety powinny być przewożone i magazynowane w suchym miejscu. W kontakcie z wilgocią pęcznieją i nie nadają się do użytku. Dlatego też trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem wilgoci na czas transportu i okres magazynowania. Oferta firm produkujących urządzenia opalane granulatem jest na tyle ciekawa i zróżnicowana, że wkrótce i w naszym kraju pellety powinny stać się powszechnym paliwem stosowanym nie tylko w kotłowniach, ale właśnie w kominkach i piecach. Urządzenia te są bowiem bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń na drewno biorąc pod uwagę koszty instalacji i eksploatacji.

Należy pamiętać, przed zbliżającą się zimą, że są to bardzo ekonomiczne i ekologiczne źródła ciepła.

fot. Koperfampin

fot. Koperfampin

Parametry pelletpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek