CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Prawidłowy ciąg w kominie cz.2

autor: Konrad Koper /Koperfam

Poprzednio pisałem o elementach wpływających na prawidłowy ciąg kominowy, w tym artykule skupię się natomiast na możliwości jego mechanicznej regulacji.
cdt-kombi-0111.jpgpin
Zobacz całą galerię
Mechaniczny wyciąg kominowy to inaczej elektryczny wentylator, który umieszcza się na wylocie komina. Działanie wyciągu jest kontrolowane przez elektroniczny sterownik i umożliwia ustabilizowanie ciągu na wymaganym poziomie.
Oprócz stabilnego ciągu w kominku lub piecu, użytkownik ma również gwarancję łatwego rozpalenia. Wyciąg kominowy zapobiega też spływowi skroplin do wnętrza komina oraz redukuje ilość zbierających się w przewodzie kominowym zanieczyszczeń.
Technologia mechanicznego ciągu kominowego jest znana od ponad 50 lat.
Dwa najczęściej stosowane rozwiązania to:
- wyciągi kominowe z poziomym wyrzutem dymu
- wyciągi kominowe z pionowym wyrzutem dymu - to rozwiązanie zapobiega rozprzestrzenianiu się dymu w dół i wokół komina.
Wyciągi kominowe są przeznaczone do współpracy z urządzeniami grzewczymi i pozwalają na kontrolę podciśnienia na całej długości przewodu kominowego. Mogą współpracować z kominkami i piecami zarówno na drewno, jak i na gaz.
Oferowane na rynku urządzenia są przystosowane do kominków o otworze paleniska do 12 000 cm2 i do kominów o średnicy do 300 mm. Wyciągi pozwalają na uzyskanie optymalnego ciągu kominowego niezależnie od położenia, wymiarów lub wysokości komina, co jest korzystne zarówno przy nowych, jak i istniejących instalacjach.

Jak zbudowany jest wyciąg i jak go zainstalować?


Wyciąg kominowy posiada konstrukcję z materiału odpornego na wysokie temperatury oraz korozję - najczęściej aluminium. Wyciąg kominowy jest przystosowany do pracy ciągłej w temperaturach do 250 °C oraz w warunkach zapylenia. Są one zbudowane w taki sposób, żeby możliwe były czynności serwisowe i czyszczenie, bez konieczności zdejmowana z komina.
Sercem wyciągu kominowego jest elektryczny silnik, który posiada specjalną konstrukcję zapewniającą poprawną pracę przy wysokich temperaturach i wilgoci. Obudowa silnika chroni go przed spalinami.
Wyciągi kominowe wymagają zasilania 230 V~, które należy doprowadzić w okolice wylotu z komina. Kabel elektryczny zasilający silnik musi też mieć odpowiednie zabezpieczenie przed wysoką temperaturą - najczęściej jest to żaroodporna powłoką silikonowa oraz metalowy peszel ochronny.
Konstrukcja wyciągów kominowych zakłada instalację bezpośrednio na murowanym kominie lub też na gotowym stalowym kominie. W przypadku kominów o budowie stożkowej, a także w kominach o niewielkiej powierzchni oparcia, stosowane są odpowiednie kryzy, które montuje się bezpośrednio na stalowym kominie. W przypadku kominów stalowych zalecane jest stosowanie sworzni amortyzujących drgania.
Możliwie blisko wylotu komina (w przypadku kominów murowanych np. na jednej ze ścian komina) należy zamontować wodoodporny wyłącznik separujący. Do wyłącznika tego musi być dostęp przy czynnościach serwisowych.

Mózg wyciągu kominowego


Każdy producent wyciągów kominowych oferuje jednocześnie specjalnie dopasowane sterowniki. Montowane są w pomieszczeniu, najwygodniej możliwie blisko kominka lub pieca. Umożliwiają one płynną regulację prędkości obrotowej, a tym samym pełną kontrolę nad ciągiem kominowym.
Najbardziej zaawansowane sterowniki umożliwiają w pełni automatyczną pracę wyciągu, w tym są wyposażone w funkcję automatycznego wyłączania wyciągu kominowego, gdy nastąpiło wygaśnięcie ognia. Jest to możliwe dzięki czujnikowi temperatury, który jest zainstalowany tuż poniżej wyciągu kominowego. Np. gdy temperatura obniży się poniżej 40 °C, wyciąg automatycznie przerwie pracę po 45 minutowym okresie samooczyszczania.
Zaawansowane sterowniki oferują również funkcję automatycznego załączania wyciągu. Jeżeli wyciąg nie zostanie załączony ręcznie, zawsze załączy się gdy temperatura wzrośnie powyżej 40 °C.
Dodatkowo, aby zapewnić odpowiedni ciąg kominowy podczas rozpalania ognia, wyciąg będzie pracował na pełnych obrotach przez pierwszych 7 minut, chyba że zostanie wyłączony ręcznie. Po okresie rozruchu wyciąg ustabilizuje obroty do tej prędkości, z którą pracował poprzednim razem gdy był załączony.
Jeżeli istnieje potrzeba uzupełnienia paliwa, podczas gdy ogień jest rozpalony, prędkość wyciągu może być podwyższona maksimum na 3 minuty poprzez pojedyncze, krótkie naciśnięcie przycisku na panelu jednostki sterującej.
Prędkość wyciągu może być regulowana ręcznie w dowolnym momencie pracy, jednakże czujnik temperatury zapobiega wyłączeniu wyciągu, gdy ogień nadal płonie.

Konserwacja


Sprawdzenie i ewentualne czyszczenie wyciągu kominowego należy wykonać według potrzeb, w zależności od częstotliwości palenia w kominku lub piecu - w przypadku typowych instalacji kominkowych zaleca się przeprowadzić konserwację raz w roku.
Podczas prac konserwacyjnych należy odłączyć zasilanie - służy do tego wspomniany powyżej wyłącznik separujący. Konserwacja polega głównie na oczyszczeniu z sadzy przy użyciu szczotki lub szpachelki elementów wyciągu, w tym łopatek wirnika.

Jakie korzyści daje ciąg mechaniczny w kominie?


Główna funkcja wyciągu kominowego to oczywiście usuwanie dymu i pyłu z kominka lub pieca przez komin. Jednak zastosowanie wyciągu kominowego przyczynia się do ekonomicznego wykorzystania opału. Co więcej, rozwiązanie to dostarcza dodatkowego komfortu i bezpieczeństwa ponieważ potrafi poinformować użytkownika kiedy należy odpalić ogień na nowo, i zaalarmować w przypadku zagrożenia pożarem w kominie.
Projektanci kominków oraz firmy instalujące kominki lub piece doskonale wiedzą, że systemy wyciągów kominowych dają Ci wolność przy wyborze kominka gazowego. Możesz wybrać dowolny model bez względu na wymagania architektury budynku. W niektórych krajach system może być używany wraz z wyciągami kominowymi montowanymi na ścianie.
Użytkownik kominka, nawet mniej doświadczony w harcerskiej sztuce rozpalania ognisk jedną zapałką, ma gwarancję łatwego i prostego sposobu na rozpalenie, niezależnie od lokalizacji, warunków pogodowych i związku między rozmiarami komina i pieca lub kominka. Poprawny ciąg, wytworzony przez wyciąg kominowy, daje pewność, że dym nie będzie wydostawał się do pomieszczenia, zarówno podczas dokładania drewna, jak i palenia przy podniesionych drzwiczkach w kominku.
Załączenie wyciągu na maksymalną wydajność podczas czyszczenia paleniska lub usuwania popiołu sprawa, że pył i brud nie wydostają się do pomieszczenia. Poza tym stały i optymalny ciąg kominowy i odpowiednie dostarczanie tlenu oznacza optymalne spalanie niezależnie od warunków pogodowych - dzięki optymalnemu ciągowi użytkownik kominka lub pieca osiąga oszczędności opałowe rzędu 15%.
W przypadku kominków gazowych należy zaznaczyć, że odpowiednio system wyciągu kominowego zapewnia odcięcie dopływu gazu, jeśli wystąpi niewystarczający ciąg w kominie, który może doprowadzić do wycieku potencjalnie niebezpiecznych gazów wprost do pomieszczeń.
Dodatkowo w okresie letnim, gdy w kominku nie pali się ogień, wyciąg kominowy może pełnić rolę dodatkowej wentylacji wyciągowej pomieszczeń.
il. Exodraft/Koperfam.plpin

il. Exodraft/Koperfam.plpin

il. Exodraft/Koperfam.plpin

il. Exodraft/Koperfam.plpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek