Ogrzewanie piecykiem wolnostojÄ…cym dziÅ›! Wielkość oferty dostÄ™pnych na naszym, polskim rynku kominkowym piecyków wolnostojÄ…cych, żeliwnych lub stalowych tzw. "kóz" może zachwycać i przyprawiać o przysÅ‚owiowy "zawrót gÅ‚owy".
Zobacz całą galerię
Jest w czym wybierać, tak patrzÄ…c pod kÄ…tem wyglÄ…du jak i oferowanych cen. Po latach posuchy, kiedy to na rynku dominowaÅ‚o tylko kilka firm z podobnÄ… ofertÄ…, dziÅ› jej bogactwo i zróżnicowanie technologiczne jest rzeczywiÅ›cie niezwykle szerokie. Rozwija siÄ™ też nieustannie oferta piecyków opalanych drobnym brykietem drzewnym tzw. "pelletami", piecyków z elektronicznym sterowaniem spalania, jak również z możliwoÅ›ciÄ… ogrzewania ciepÅ‚ej wody do C.O. domu.
NajwiÄ™kszÄ… jednak grupÄ™ stanowiÄ… piecyki, które tradycyjnie opalane drewnem, ogrzewajÄ… emitujÄ…c ciepÅ‚o przez szybÄ™ i stalowy lub żeliwny korpus. Nie ukrywajmy - czÄ™sto o ich zakupie decyduje po prostu niższa cena. Zwykle na tzw. "kozÄ™" nie chcemy wydawać zbyt dużo pieniÄ™dzy, gdyż przewidujemy, że peÅ‚nić bÄ™dzie ona jedynie funkcjÄ™ ozdobnÄ… i pomocniczego dogrzewania, zwykle w przejÅ›ciowych okresach jesienno-wiosennych.
Duży wpÅ‚yw na decyzjÄ™ o zakupie tego rodzaju piecyków ma również fakt, że można je przenosić "jak mebel" np. w razie przeprowadzki do innego domu. Piecyki takie zwykle nie zajmujÄ… zbyt wiele miejsca, używane sÄ… wiÄ™c do ogrzewania niedużych pomieszczeÅ„, a popularnoÅ›ciÄ… cieszÄ… siÄ™ także takie, które nie posiadajÄ… zbyt dużej mocy.
Gdy już je nabÄ™dziemy, w praktyce nie tylko chcemy cieszyć siÄ™ ich piÄ™knem, ale również coraz częściej i coraz bardziej nimi ogrzewać i to już nie tylko jeden pokój, ale najchÄ™tniej przynajmniej jakÄ…Å› część domu. Wtedy jednak bardzo czÄ™sto pewnÄ… uciążliwoÅ›ciÄ… zaczyna stawać siÄ™ konieczność zbyt czÄ™stego dokÅ‚adania drewna oraz zauważalne nadmierne jego zużycie. Wielu producentów próbuje temu już fabrycznie zaradzić, wprowadzajÄ…c różne nowe udoskonalenia i rozwiÄ…zania techniczne optymalizujÄ…ce jego zużycie, ale niestety czÄ™sto wiąże siÄ™ to ze zbyt dużym wzrostem ich cen.
Dlatego też zwykle próbujemy sami temu zaradzić, czy to przez ograniczanie dopÅ‚ywu powietrza (skutkujÄ…ce jednak wiÄ™kszym zabrudzeniem szyby), czy przez jednorazowy zaÅ‚adunek wiÄ™kszego wsadu drewna do paleniska. Niestety przekonujemy siÄ™ wtedy, że zbyt szybko zaczyna nam spadać sprawność urzÄ…dzenia i to znacznie poniżej deklarowanej przez producenta.
Dla przykÅ‚adu: Sprzedawane w Polsce żeliwne "kozy" firmy Brunner, majÄ… zadeklarowanÄ… moc 7 kWh i 82% sprawność, ale - uwaga! - tylko przy jednorazowym zaÅ‚adunku 2 kilogramowego wsadu drewna. Każde zaÅ› przeÅ‚adowanie paleniska - a z Å‚atwoÅ›ciÄ… można je zwiÄ™kszyć nawet 4-krotnie (do 8 kilogramów)- bynajmniej nie doda znaczÄ…co mocy piecowi, ani tym bardziej proporcjonalnie do iloÅ›ci zaÅ‚adowanego drewna, nie zwiÄ™kszy iloÅ›ci uzyskanego ciepÅ‚a. Spowoduje jedynie niepotrzebnie duże jego zużycie i wyrzucenie zbyt gorÄ…cych spalin do atmosfery, a wiÄ™c spadek sprawnoÅ›ci pieca i przegrzanie komina. Dlatego też zasadniczym "zmartwieniem" wszystkich użytkowników tak "kóz" jak i kominków jest: co zrobić by spalajÄ…c jak najmniejszÄ… ilość drewna i dokÅ‚adajÄ…c go w jak najdÅ‚uższych odstÄ™pach czasu, ogrzewać jak najwiÄ™kszÄ… powierzchniÄ™ domu.
Dlatego też tak "rewolucyjnie" skutecznym staÅ‚o siÄ™ (wziÄ™te z obserwacji sposobu funkcjonowania tradycyjnego pieca kaflowego) nowe, ale niezwykle proste rozwiÄ…zanie, polegajÄ…ce na zastosowaniu tzw. akumulacyjnego wymiennika ciepÅ‚a. W tym rozwiÄ…zaniu, "kozy" nie podłącza siÄ™ już bezpoÅ›rednio do komina, lecz gorÄ…ce spaliny wychodzÄ…ce z paleniska przepuszcza siÄ™ przez celowo uksztaÅ‚towany system kanaÅ‚ów wymiennika. PrzechodzÄ…c niejako dÅ‚uższÄ… drogÄ…, ulegajÄ… schÅ‚odzeniu do temperatury ok. 130 - 170 oC przy samym ujÅ›ciu do przewodu kominowego, akumulujÄ…c zarazem odzyskane ciepÅ‚o w swojej masie. W zależnoÅ›ci od wagi, wymiennik taki może przedÅ‚użyć okres ogrzewania nawet o dodatkowe 8 - 12 godzin, ograniczajÄ…c czÄ™stotliwość zaÅ‚adunku do 2 - 3 razy na dobÄ™.
RozwiÄ…zanie to zmienia zupeÅ‚nie sposób użytkowania "kozy". Tradycyjna metoda ogrzewania niÄ… uzależniona jest od dÅ‚ugoÅ›ci czasu spalania siÄ™ drewna w palenisku (ok. 1 - 2 godz.). Przy zastosowaniu wymiennika, zostaje on wydÅ‚użony niemal czterokrotnie. GorÄ…ce spaliny zaÅ› uchodzÄ…ce kominem nie ogrzewajÄ… "nieba", ale odzyskane ciepÅ‚o niemal w caÅ‚oÅ›ci (80 - 90 %) pozostaje w domu. Zastosowanie tego rozwiÄ…zania na szerszÄ… skalÄ™ praktycznie staÅ‚o siÄ™ możliwe dopiero po pojawieniu siÄ™ na naszym rynku prefabrykowanych ksztaÅ‚tek, z których niejako skÅ‚ada siÄ™ "jak z klocków" akumulacyjne wymienniki ciepÅ‚a.
Najlepsze z nich, produkowane z najnowszej generacji ogniotrwaÅ‚ych betonów szamotowych o znacznie podwyższonym ciężarze wÅ‚aÅ›ciwym, pozwalajÄ… na zmagazynowanie ogromnej iloÅ›ci ciepÅ‚a, przy ograniczonej do minimum wielkoÅ›ci samej bryÅ‚y wymiennika. Można je dlatego Å‚atwo "ukryć" w jakiejÅ› niewielkiej, ozdobnej formie, która stanowiÄ…c dodatkowe tÅ‚o, staje siÄ™ ozdobÄ… "kozy".
Dawniej również można byÅ‚o budować ciÄ…gi akumulacyjnych wymienników ciepÅ‚a, ale trzeba byÅ‚o używać do tego zwykÅ‚ej cegÅ‚y szamotowej. W praktyce powstawaÅ‚y jednak zbyt duże konstrukcje bryÅ‚ i z tego powodu bardzo rzadko byÅ‚y realizowane.
Dzisiejsze, najnowszej generacji betony szamotowe, produkowane już wg zasady "im cięższe tym lepsze", pozwalajÄ… konstruować w sposób bardzo prosty i Å‚atwy, bardzo maÅ‚e, a zarazem bardzo ciężkie bryÅ‚y. Ponadto szybki montaż i możliwość uksztaÅ‚towania niemal dowolnego przebiegu ciÄ…gu spalin, to dodatkowe wielkie zalety nowych materiaÅ‚ów. Odpowiednio wkomponowane architektonicznie, mogÄ… po otynkowaniu i obÅ‚ożeniu kaflami lub kamieniem, stanowić bardzo atrakcyjny, dodatkowy element ozdobny samego, czÄ™stokroć bardzo piÄ™knego, piecyka wolnostojÄ…cego. PlanujÄ…c takie rozwiÄ…zanie użytkownicy "kozy" powinni także wiedzieć, że dobry akumulacyjny wymiennik ciepÅ‚a musi równoczeÅ›nie cechować siÄ™ tak dobrÄ… zdolnoÅ›ciÄ… odbierania ciepÅ‚a ze spalin (przewodność cieplna), jak i bardzo wysokÄ… pojemnoÅ›ciÄ… cieplnÄ…, uzależnionÄ… od jego ciężaru wÅ‚aÅ›ciwego, czyli materiaÅ‚u, z jakiego zostaÅ‚ wykonany i wielkoÅ›ci jego wagi.
Najlepsze, obecne na naszym rynku materiaÅ‚y, z których wytworzone sÄ… akumulacyjne wymienniki, pozwalajÄ… już odebrać i zgromadzić tyle ciepÅ‚a, że przy stosunkowo niewielkiej bryle, okres grzewczy mogÄ… "rozciÄ…gnąć" nawet na kilkanaÅ›cie godzin. Jak podajÄ… ich producenci, już 50 - 70 kg akumulacyjnej masy, potrafi odebrać i zatrzymać energiÄ™ cieplnÄ… powstałą ze spalenia jednego kilograma drewna.
Gdyby wiÄ™c np. pojemność komory paleniska "kozy" pozwalaÅ‚a na jednorazowy wsad tylko 7 - 10 kg drewna, to już np. 500 kilogramowy akumulacyjny wymiennik ciepÅ‚a z takich materiaÅ‚ów umożliwiÅ‚by uzyskanie aż 22 - 34 kWh energii cieplnej. ZastÄ…piÅ‚by on tym samym 3 - 4 krotny zaÅ‚adunek drewna do paleniska i pozwoliÅ‚ zabezpieczyć ogrzewanie przez okres okoÅ‚o 6 - 8 godzin, pomieszczeÅ„ o powierzchni 70 - 90 m2. Praktycznie wiÄ™c taka "koza", ale z akumulacyjnym wymiennikiem ciepÅ‚a, funkcjonowaÅ‚aby niemal jak z prawdziwego zdarzenia piec lub kominek akumulacyjny.
Na marginesie można by tu również dodać, że najnowszej generacji kominki akumulacyjne, które wÅ‚aÅ›ciwie sÄ… już wspóÅ‚czesnymi akumulacyjnymi "piecami", peÅ‚niÄ…cymi funkcjÄ™ podstawowego ogrzewania domu, potrafiÄ… 2 - 3 zaÅ‚adunkami drewna ogrzewać już przez całą dobÄ™ dom nawet o pow. 200 m2.
KupujÄ…c zaÅ› taniÄ… "kozÄ™" - niewielki piecyk wolnostojÄ…cy - ale podłączajÄ…c do niego akumulacyjny wymiennik, otrzymamy nie tylko wystarczajÄ…cÄ… ilość ciepÅ‚a, ale nadto uzyskamy efekt emitowania ciepÅ‚a jeszcze przez dÅ‚ugi okres czasu po wygaÅ›niÄ™ciu ognia w palenisku. BÄ™dzie to również ciepÅ‚o Å‚agodne, nieprzegrzewajÄ…ce pomieszczeÅ„, a przez to dobrze dopasowane do naszych potrzeb. W ten sposób nie tylko uzyskamy potrzebne nam do ogrzewania ciepÅ‚o, ale również otrzymamy je w najzdrowszej i najprzyjemniejszej dla nas formie.
Zdrowa i ciepÅ‚a fala podczerwieni, korzystnie wpÅ‚ynie na zdrowotne i rekreacyjnie potrzeby naszego, czÄ™sto osÅ‚abionego okresem chÅ‚odów, organizmu. Przy okazji uczynimy również coÅ› dobrego dla otaczajÄ…cego nas Å›rodowiska naturalnego. DziÄ™ki dodatkowemu wymiennikowi ciepÅ‚a bÄ™dziemy emitować z komina spaliny o wiele bardziej "przyjazne" dla otoczenia, bo po prostu o wiele bardziej czyste.
Ponieważ wolnostojÄ…ce piecyki kupujemy również wtedy, gdy przewidujemy możliwość ich przenoszenia przy ewentualnej zmianie zamieszkania, prefabrykowane wymienniki ciepÅ‚a umożliwiajÄ… nam również takÄ… "przeprowadzkÄ™". MogÄ… zostać tak wybudowane, by można je w przyszÅ‚oÅ›ci rozebrać i wraz z "kozÄ…" zastosować w innym miejscu.
Na koniec można jeszcze zauważyć, że choć doÅ‚ożenie akumulacyjnego wymiennika ciepÅ‚a niestety podnosi koszt caÅ‚ej inwestycji, to jednak 4-krotnie wiÄ™kszy efekt grzewczy, wystarczajÄ…co skutecznie i szybko zrównoważy ten poczÄ…tkowy wydatek, tym bardziej, że samo palenie w "kozie" stanie siÄ™ teraz nie tylko skuteczniejsze, ale i o wiele bardziej przyjemne i komfortowe.
NajwiÄ™kszÄ… jednak grupÄ™ stanowiÄ… piecyki, które tradycyjnie opalane drewnem, ogrzewajÄ… emitujÄ…c ciepÅ‚o przez szybÄ™ i stalowy lub żeliwny korpus. Nie ukrywajmy - czÄ™sto o ich zakupie decyduje po prostu niższa cena. Zwykle na tzw. "kozÄ™" nie chcemy wydawać zbyt dużo pieniÄ™dzy, gdyż przewidujemy, że peÅ‚nić bÄ™dzie ona jedynie funkcjÄ™ ozdobnÄ… i pomocniczego dogrzewania, zwykle w przejÅ›ciowych okresach jesienno-wiosennych.
Duży wpÅ‚yw na decyzjÄ™ o zakupie tego rodzaju piecyków ma również fakt, że można je przenosić "jak mebel" np. w razie przeprowadzki do innego domu. Piecyki takie zwykle nie zajmujÄ… zbyt wiele miejsca, używane sÄ… wiÄ™c do ogrzewania niedużych pomieszczeÅ„, a popularnoÅ›ciÄ… cieszÄ… siÄ™ także takie, które nie posiadajÄ… zbyt dużej mocy.
Gdy już je nabÄ™dziemy, w praktyce nie tylko chcemy cieszyć siÄ™ ich piÄ™knem, ale również coraz częściej i coraz bardziej nimi ogrzewać i to już nie tylko jeden pokój, ale najchÄ™tniej przynajmniej jakÄ…Å› część domu. Wtedy jednak bardzo czÄ™sto pewnÄ… uciążliwoÅ›ciÄ… zaczyna stawać siÄ™ konieczność zbyt czÄ™stego dokÅ‚adania drewna oraz zauważalne nadmierne jego zużycie. Wielu producentów próbuje temu już fabrycznie zaradzić, wprowadzajÄ…c różne nowe udoskonalenia i rozwiÄ…zania techniczne optymalizujÄ…ce jego zużycie, ale niestety czÄ™sto wiąże siÄ™ to ze zbyt dużym wzrostem ich cen.
Dlatego też zwykle próbujemy sami temu zaradzić, czy to przez ograniczanie dopÅ‚ywu powietrza (skutkujÄ…ce jednak wiÄ™kszym zabrudzeniem szyby), czy przez jednorazowy zaÅ‚adunek wiÄ™kszego wsadu drewna do paleniska. Niestety przekonujemy siÄ™ wtedy, że zbyt szybko zaczyna nam spadać sprawność urzÄ…dzenia i to znacznie poniżej deklarowanej przez producenta.
Dla przykÅ‚adu: Sprzedawane w Polsce żeliwne "kozy" firmy Brunner, majÄ… zadeklarowanÄ… moc 7 kWh i 82% sprawność, ale - uwaga! - tylko przy jednorazowym zaÅ‚adunku 2 kilogramowego wsadu drewna. Każde zaÅ› przeÅ‚adowanie paleniska - a z Å‚atwoÅ›ciÄ… można je zwiÄ™kszyć nawet 4-krotnie (do 8 kilogramów)- bynajmniej nie doda znaczÄ…co mocy piecowi, ani tym bardziej proporcjonalnie do iloÅ›ci zaÅ‚adowanego drewna, nie zwiÄ™kszy iloÅ›ci uzyskanego ciepÅ‚a. Spowoduje jedynie niepotrzebnie duże jego zużycie i wyrzucenie zbyt gorÄ…cych spalin do atmosfery, a wiÄ™c spadek sprawnoÅ›ci pieca i przegrzanie komina. Dlatego też zasadniczym "zmartwieniem" wszystkich użytkowników tak "kóz" jak i kominków jest: co zrobić by spalajÄ…c jak najmniejszÄ… ilość drewna i dokÅ‚adajÄ…c go w jak najdÅ‚uższych odstÄ™pach czasu, ogrzewać jak najwiÄ™kszÄ… powierzchniÄ™ domu.
Dlatego też tak "rewolucyjnie" skutecznym staÅ‚o siÄ™ (wziÄ™te z obserwacji sposobu funkcjonowania tradycyjnego pieca kaflowego) nowe, ale niezwykle proste rozwiÄ…zanie, polegajÄ…ce na zastosowaniu tzw. akumulacyjnego wymiennika ciepÅ‚a. W tym rozwiÄ…zaniu, "kozy" nie podłącza siÄ™ już bezpoÅ›rednio do komina, lecz gorÄ…ce spaliny wychodzÄ…ce z paleniska przepuszcza siÄ™ przez celowo uksztaÅ‚towany system kanaÅ‚ów wymiennika. PrzechodzÄ…c niejako dÅ‚uższÄ… drogÄ…, ulegajÄ… schÅ‚odzeniu do temperatury ok. 130 - 170 oC przy samym ujÅ›ciu do przewodu kominowego, akumulujÄ…c zarazem odzyskane ciepÅ‚o w swojej masie. W zależnoÅ›ci od wagi, wymiennik taki może przedÅ‚użyć okres ogrzewania nawet o dodatkowe 8 - 12 godzin, ograniczajÄ…c czÄ™stotliwość zaÅ‚adunku do 2 - 3 razy na dobÄ™.
RozwiÄ…zanie to zmienia zupeÅ‚nie sposób użytkowania "kozy". Tradycyjna metoda ogrzewania niÄ… uzależniona jest od dÅ‚ugoÅ›ci czasu spalania siÄ™ drewna w palenisku (ok. 1 - 2 godz.). Przy zastosowaniu wymiennika, zostaje on wydÅ‚użony niemal czterokrotnie. GorÄ…ce spaliny zaÅ› uchodzÄ…ce kominem nie ogrzewajÄ… "nieba", ale odzyskane ciepÅ‚o niemal w caÅ‚oÅ›ci (80 - 90 %) pozostaje w domu. Zastosowanie tego rozwiÄ…zania na szerszÄ… skalÄ™ praktycznie staÅ‚o siÄ™ możliwe dopiero po pojawieniu siÄ™ na naszym rynku prefabrykowanych ksztaÅ‚tek, z których niejako skÅ‚ada siÄ™ "jak z klocków" akumulacyjne wymienniki ciepÅ‚a.
Najlepsze z nich, produkowane z najnowszej generacji ogniotrwaÅ‚ych betonów szamotowych o znacznie podwyższonym ciężarze wÅ‚aÅ›ciwym, pozwalajÄ… na zmagazynowanie ogromnej iloÅ›ci ciepÅ‚a, przy ograniczonej do minimum wielkoÅ›ci samej bryÅ‚y wymiennika. Można je dlatego Å‚atwo "ukryć" w jakiejÅ› niewielkiej, ozdobnej formie, która stanowiÄ…c dodatkowe tÅ‚o, staje siÄ™ ozdobÄ… "kozy".
Dawniej również można byÅ‚o budować ciÄ…gi akumulacyjnych wymienników ciepÅ‚a, ale trzeba byÅ‚o używać do tego zwykÅ‚ej cegÅ‚y szamotowej. W praktyce powstawaÅ‚y jednak zbyt duże konstrukcje bryÅ‚ i z tego powodu bardzo rzadko byÅ‚y realizowane.
Dzisiejsze, najnowszej generacji betony szamotowe, produkowane już wg zasady "im cięższe tym lepsze", pozwalajÄ… konstruować w sposób bardzo prosty i Å‚atwy, bardzo maÅ‚e, a zarazem bardzo ciężkie bryÅ‚y. Ponadto szybki montaż i możliwość uksztaÅ‚towania niemal dowolnego przebiegu ciÄ…gu spalin, to dodatkowe wielkie zalety nowych materiaÅ‚ów. Odpowiednio wkomponowane architektonicznie, mogÄ… po otynkowaniu i obÅ‚ożeniu kaflami lub kamieniem, stanowić bardzo atrakcyjny, dodatkowy element ozdobny samego, czÄ™stokroć bardzo piÄ™knego, piecyka wolnostojÄ…cego. PlanujÄ…c takie rozwiÄ…zanie użytkownicy "kozy" powinni także wiedzieć, że dobry akumulacyjny wymiennik ciepÅ‚a musi równoczeÅ›nie cechować siÄ™ tak dobrÄ… zdolnoÅ›ciÄ… odbierania ciepÅ‚a ze spalin (przewodność cieplna), jak i bardzo wysokÄ… pojemnoÅ›ciÄ… cieplnÄ…, uzależnionÄ… od jego ciężaru wÅ‚aÅ›ciwego, czyli materiaÅ‚u, z jakiego zostaÅ‚ wykonany i wielkoÅ›ci jego wagi.
Najlepsze, obecne na naszym rynku materiaÅ‚y, z których wytworzone sÄ… akumulacyjne wymienniki, pozwalajÄ… już odebrać i zgromadzić tyle ciepÅ‚a, że przy stosunkowo niewielkiej bryle, okres grzewczy mogÄ… "rozciÄ…gnąć" nawet na kilkanaÅ›cie godzin. Jak podajÄ… ich producenci, już 50 - 70 kg akumulacyjnej masy, potrafi odebrać i zatrzymać energiÄ™ cieplnÄ… powstałą ze spalenia jednego kilograma drewna.
Gdyby wiÄ™c np. pojemność komory paleniska "kozy" pozwalaÅ‚a na jednorazowy wsad tylko 7 - 10 kg drewna, to już np. 500 kilogramowy akumulacyjny wymiennik ciepÅ‚a z takich materiaÅ‚ów umożliwiÅ‚by uzyskanie aż 22 - 34 kWh energii cieplnej. ZastÄ…piÅ‚by on tym samym 3 - 4 krotny zaÅ‚adunek drewna do paleniska i pozwoliÅ‚ zabezpieczyć ogrzewanie przez okres okoÅ‚o 6 - 8 godzin, pomieszczeÅ„ o powierzchni 70 - 90 m2. Praktycznie wiÄ™c taka "koza", ale z akumulacyjnym wymiennikiem ciepÅ‚a, funkcjonowaÅ‚aby niemal jak z prawdziwego zdarzenia piec lub kominek akumulacyjny.
Na marginesie można by tu również dodać, że najnowszej generacji kominki akumulacyjne, które wÅ‚aÅ›ciwie sÄ… już wspóÅ‚czesnymi akumulacyjnymi "piecami", peÅ‚niÄ…cymi funkcjÄ™ podstawowego ogrzewania domu, potrafiÄ… 2 - 3 zaÅ‚adunkami drewna ogrzewać już przez całą dobÄ™ dom nawet o pow. 200 m2.
KupujÄ…c zaÅ› taniÄ… "kozÄ™" - niewielki piecyk wolnostojÄ…cy - ale podłączajÄ…c do niego akumulacyjny wymiennik, otrzymamy nie tylko wystarczajÄ…cÄ… ilość ciepÅ‚a, ale nadto uzyskamy efekt emitowania ciepÅ‚a jeszcze przez dÅ‚ugi okres czasu po wygaÅ›niÄ™ciu ognia w palenisku. BÄ™dzie to również ciepÅ‚o Å‚agodne, nieprzegrzewajÄ…ce pomieszczeÅ„, a przez to dobrze dopasowane do naszych potrzeb. W ten sposób nie tylko uzyskamy potrzebne nam do ogrzewania ciepÅ‚o, ale również otrzymamy je w najzdrowszej i najprzyjemniejszej dla nas formie.
Zdrowa i ciepÅ‚a fala podczerwieni, korzystnie wpÅ‚ynie na zdrowotne i rekreacyjnie potrzeby naszego, czÄ™sto osÅ‚abionego okresem chÅ‚odów, organizmu. Przy okazji uczynimy również coÅ› dobrego dla otaczajÄ…cego nas Å›rodowiska naturalnego. DziÄ™ki dodatkowemu wymiennikowi ciepÅ‚a bÄ™dziemy emitować z komina spaliny o wiele bardziej "przyjazne" dla otoczenia, bo po prostu o wiele bardziej czyste.
Ponieważ wolnostojÄ…ce piecyki kupujemy również wtedy, gdy przewidujemy możliwość ich przenoszenia przy ewentualnej zmianie zamieszkania, prefabrykowane wymienniki ciepÅ‚a umożliwiajÄ… nam również takÄ… "przeprowadzkÄ™". MogÄ… zostać tak wybudowane, by można je w przyszÅ‚oÅ›ci rozebrać i wraz z "kozÄ…" zastosować w innym miejscu.
Na koniec można jeszcze zauważyć, że choć doÅ‚ożenie akumulacyjnego wymiennika ciepÅ‚a niestety podnosi koszt caÅ‚ej inwestycji, to jednak 4-krotnie wiÄ™kszy efekt grzewczy, wystarczajÄ…co skutecznie i szybko zrównoważy ten poczÄ…tkowy wydatek, tym bardziej, że samo palenie w "kozie" stanie siÄ™ teraz nie tylko skuteczniejsze, ale i o wiele bardziej przyjemne i komfortowe.