CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Spalanie wtórne po francusku

autor: Rafał Rębisz

Fascynacja zaletami drewna, które już od czasów prehistorycznych zapewniało ciepło i bezpieczeństwo naszym przodkom, stała się dla francuskiej firmy France - Turbo katalizatorem do stworzenia pieca, wykorzystującego w sposób maksymalny możliwości grzewcze tego odnawialnego źródła energii. Tak właśnie powstały kominki, które dzięki swoim właściwościom były odpowiedzią na inne, coraz popularniejsze paliwa.
0177-tunadf_skyword-1b_jpg.jpgpin
Zobacz całą galerię
Wykonywane są one ręcznie, w położonym na południu Francji mieście Bourg-les-Valence. Ich nowoczesny styl z charakterystycznym paleniskiem o przekroju okrągłym, może nie sugeruje możliwości, jakie kryją się w jego solidnym wnętrzu, ale nie dajmy się zwieść pozorom. To urządzenia skonstruowane po to, aby grzać i z tej funkcji wywiązują się doskonale dzięki innowacyjnemu systemowi "Turbo - spalania". Ich budowa oparta została na tradycji wytwarzania pieców przemysłowych, przeznaczonych do spalania dużych kłód drewna, oddających ciepło przez kilkanaście godzin. Zaadaptowanie tej technologii do potrzeb kominka "domowego", zapewniło firmie stale rosnące zainteresowanie klientów.

Palenisko sercem kominka


Specjalna, walcowa konstrukcja komory spalania poprawia właściwości grzewcze pieca, koncentrując ciepło i wspomagając promieniowanie. Dzięki odbywającemu się na żarze procesowi spalania, powstaje przyrost temperatury na dnie paleniska. Drewno dopalane jest do tego stopnia, że usuwanie popiołu odbywa się nie częściej niż raz na kilka tygodni. Na dnie zawsze powinna pozostawać jednak niewielka warstwa popiołu chroniąca stalowe palenisko. W tylnej jego części znajduje się komora spalania wtórnego. Jej zadaniem jest dopalanie gazów powstałych w trakcie palenia i odzyskiwanie ciepła, które w piecach nie wyposażonych w dopalanie spalin, ucieka przez komin. Zamknięta od góry i otwarta od dołu, zbudowana została na kształt równoległościanu. W jej górnej części znajduje się seria otworów, w specjalnie ukształtowanej formie. W dolnej części komory spalania wtórnego również znajdują się otwory, lecz o nieco mniejszej średnicy. Ich zadaniem jest wymiana powietrza pomiędzy paleniskiem, a komorą spalania wtórnego.

Trzy dopływy powietrza


Aby w pełni wykorzystać energię opału, piece France - Turbo wyposażone są w trzy wejścia powietrza. Pierwotne powietrze, działające na poziomie żaru, wdmuchiwane jest bezpośrednio na polana, zapewniając bardzo szybki wzrost temperatury. Podgrzane przez żar powietrze wtórne, wtłaczane jest od góry przez specjalnie uformowane kanały, dzięki wytworzonemu podciśnieniu. Wspomaga ono szybkie rozpalenie opału działając na poziomie płomienia. Trzeci dopływ powietrza, operującego w komorze spalania wtórnego, zapewnia dopalanie gazów. Powietrze dostarczane do paleniska, podlega dowolnej regulacji. Nawet całkowite zamknięcie dopływu powietrza pierwotnego nie spowoduje wygaszenia ognia, który będzie podtrzymywany przez system spalania wtórnego. Pierwsze ustawienie żaluzji regulującej dostęp powietrza do spalania wtórnego powinno się sprawdzać przez kilka dni, aż do uzyskania optymalnych parametrów spalania. Jednak kiedy już raz osiągniemy najkorzystniejsze dla nas spalanie, system będzie w pierwszej kolejności spalał nie dopalone spaliny. Nie tylko podniesiemy wydajność pieca, ale również dym uchodzący do przewodu kominowego nie będzie zanieczyszczał go w takim stopniu, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych palenisk.

 Właściwie użytkowany kominek France - Turbo, znacznie ogranicza zużycie opału, pozwalając maksymalnie odzyskać energię drzemiącą w drewnie. Pojemne palenisko umożliwia opalanie kłodami drewna o długości do 60 cm. Odpowiednia regulacja powietrza, wraz ze specjalną konstrukcją paleniska, zapewniają palenie ciągłe nawet do 12 godzin. Innowacyjny system turbo - spalania został opatentowany przez France - Turbo i zaadaptowany do wszystkich pieców tego typu znajdujących się w ofercie firmy.

Bezpieczeństwo i wygoda


Kominki francuskiego producenta grzeją, promieniując całą swoją masą. Dzięki temu, żądaną temperaturę w pomieszczeniu uzyskujemy już po kilku minutach od rozpoczęcia palenia. Radiacyjny system emisji ciepła pozwala ogrzać tylko pomieszczenie, w którym piec się znajduje. Projektanci pomyśleli również o użytkownikach pragnących obcować z pięknem ognia w dwóch sąsiadujących pomieszczeniach, oferując modele vis-a-vis z dwustronnym przeszkleniem. Producent pieców zapewnia, iż zewnętrzna powłoka nie osiąga temperatur niebezpiecznych w kontakcie bezpośrednim, dlatego kominki France - Turbo można z powodzeniem zamontować nawet w pokoju dziecięcym.

Jak większość pieców wolnostojących, również te produkowane przez France - Turbo charakteryzują się łatwym montażem oraz możliwością szybkiego demontażu, na wypadek przeprowadzki. Samodzielne podłączenie kominka powinno zająć nam maksymalnie do dwóch godzin. Wygoda, bezpieczeństwo i wysoka wydajność w połączeniu z piękną linią, jaka charakteryzuje produkty z Bourg-les-Valence sprawiają, iż z pewnością warto wziąć je pod uwagę przy poszukiwaniach wymarzonego kominka.
Fot. Top-Air Sofikpin

Fot. Top-Air Sofik pin

Fot. Top-Air Sofik pin

Fot. Top-Air Sofik pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek