CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Technologia na cztery pory roku

autor: Rafał Rębisz

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak zamontować klimatyzację w domu ogrzewanym kominkiem z systemem dystrybucji gorącego powietrza?
couv-catafond__ice.jpgpin
Zobacz całą galerię
Jak połączyć oba te urządzenia, by nie tylko nie przeszkadzały sobie nawzajem, ale współpracowały ze sobą? Jeśli tak, to nie jesteście jedynymi, którzy borykali się z takim dylematem. Rozwiązaniem jest urządzenie FOND'ice francuskiego producenta wkładów kominkowych Fondis.

FOND'ice


FOND'ice to jedyny kominek zasilany różnymi rodzajami energii. Dzięki swej oryginalnej koncepcji, łączącej funkcje ogrzewania drewnem i pompą cieplną oraz klimatyzacji, funkcjonuje o każdej porze roku. Najprościej mówiąc, kiedy jest zimno, FOND'ice ogrzewa korzystając z ciepła palącego się drewna, kiedy jest gorąco - klimatyzuje, a cała regulacja odbywa się automatycznie. Urządzenie umożliwia rozprowadzenie ciepła lub chłodnego powietrza przewodami z kominka na ponad 70 m2 powierzchni w zależności od izolacji i temperatury zewnętrznej. W celu ułatwienia instalacji systemu w budynkach, długość przyłączy układu chłodzenia może wynosić nawet 30m, a maksymalna różnica poziomów to 15m. Funkcje ogrzewania drewnem i klimatyzacji nie mogą działać równocześnie. Urządzenie zabezpieczające automatycznie wyłącza jeden system wtedy, gdy funkcjonuje drugi. Po ewentualnej przerwie w dostawie prądu urządzenie uruchamia się ponownie z zachowaniem parametrów początkowych. W przypadku nieprawidłowego działania, na wyświetlaczu programatora zamiast temperatury  pojawia się komunikat programu autodiagnostycznego, wskazując rodzaj błędu.


Wygoda i komfort


FOND'ice automatycznie przełącza się na tryb chłodzenia lub ogrzewania w zależności od wymaganej przez użytkownika temperatury. Intuicyjny w użyciu termostat, mierzący z dokładnością do 1 st.C,  umożliwia ustawienie oraz uzyskanie w całym domu stałej pożądanej temperatury przez cały rok. Jako element chłodzący FOND'ice wykorzystuje ekologiczny czynnik R410A, osiągając moc chłodniczą od 6 do 7,7 kW. Dzięki przewodom systemu DGP pozwala cieszyć się chłodem w gorące letnie dni. Wyjątkowo skuteczny system izolacji chroni zainstalowane pod paleniskiem wewnętrzne urządzenie klimatyzacyjne.

Przy temperaturach poniżej 0 st. C zaleca się używanie drewna jako najbardziej ekonomicznego źródła energii. Palenisko zapewnia wydajne ogrzewanie i może samodzielnie funkcjonować przez ponad 11 godzin przy paleniu ciągłym. Gdy drewno ulegnie całkowitemu wypaleniu, automatycznie włącza się pompa cieplna. Urządzenie oferuje czyste spalanie przy dużej sprawności cieplnej: 78% dla modelu Passion przy 0,52% zawartości CO i 73% dla modelu Stella przy 0,66% zawartości CO. Palenisko ze stali Corten jest spawane liniowo i wyłożone po bokach materiałem żaroodpornym o dużej wytrzymałości, na spodzie zaś żeliwem, co nadaje mu wyjątkową trwałość. W okresach przejściowych, do 0 st. C, rewersyjna praca klimatyzacji zapewnia ogrzewanie elektryczne - ekonomiczne i ekologiczne. W trybie ogrzewania pompą grzewczą 1 kW energii wytwarza 3,3 kW  energii cieplnej. Zastosowanie w nim nowoczesnej technologii INVERTER, czyli płynnego sterowania obrotami silnika elektrycznego napędzającego sprężarkę rotacyjną, pozwala zaoszczędzić do 30% energii w stosunku do rozwiązań typowych oraz przedłuża żywotność sprężarki i układu chłodząco - grzewczego.


Swoboda użycia


Proste, złocone ramki drzwiczek w proponowanych przez Fondis wkładach współpracujących z systemem, nadają się zarówno do kominków rustykalnych, jak i nowoczesnych, idealnie dopasowując się do indywidualnych wymagań klienta. Chroniony międzynarodowym patentem FOND'ice łączy tym samym estetykę ze sprawnością działania.

System oferowany przez francuskiego producenta przeznaczony jest do całorocznej pracy  w pomieszczeniu, gdzie przebywają i odpoczywają ludzie. Bardzo ważnym elementem jest więc komfort użytkowania, dlatego poziom emitowanego hałasu jest bardzo niski i kształtuje się na poziomie 32 dB. Urządzenie wyposażone jest w samoczyszczącą szybę Visioceram wykorzystującą efekt pirolizy. Lato zbliża się coraz większymi krokami, warto więc zastanowić się nad rozwiązaniem proponowanym przez  Fondis.
fot. Fondispin

Technologia na cztery pory rokupin

Wkłady wykorzystujące technologię FOND'ice, można zamontować niemal w każdym typie obudowy (fot. Fondis)pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek