CEBUD TECHNOLOGIE

Technologie

Wiekowa inspiracja - nowoczesny efekt

autor: Piotr Kut – Mistrz Zduński

Stare powiedzenie „Polak potrafi” dzisiaj wciąż jest aktualne. Jesteśmy narodem bardzo kreatywnym, szybko się uczymy i szybko potrafimy wdrażać nowe technologie w każdej dziedzinie. 

20160817_142054.jpgpin
Zobacz całą galerię

Gdy wracam w myślach 7 lat wstecz, pamiętam jak w branży kominkowej królował na obudowach kamień, a mało kto pytał wtedy o kafle i projekty do realizacji kaflowych. Jeżdżąc po Europie podglądaliśmy wówczas sąsiadów, podpatrywaliśmy trendy i kierunki w naszej branży. Kafle zaczęły „nabierać rozpędu”, a wraz z nimi całe rzemiosło zduńskie, które dzisiaj przeżywa renesans.  

W Polsce budujemy dziś piece, kominki kaflowe i systemy akumulacji nazywając to nowoczesnym zduństwem. Jako branża, cały czas modyfikujemy i poprawiamy produkty, zaczynamy konstruować własne paleniska i urządzenia grzewcze. Ruszyło projektowanie rozbudowanych urządzeń kaflowych (tzw. kombajnów grzewczych). Zaczynamy też chronić swoje patenty. W krajobraz naszej rodzimej przedsiębiorczości świetnie wpisują się polskie kaflarnie, które skutecznie konkurują z firmami zagranicznymi. To samo dotyczy polskich fabryk szamotu czy producentów urządzeń grzewczych. Przykładem tego jest realizacja, którą ostatnio wykonałem – wszystkie użyte materiały, prócz izolacji do budowy kominka, są polskie.


Rekonstrukcja XIX-wiecznego pieca z nowych kafli


To nasza ostatnia realizacja – pieco-kominek, który nie jest wierną technicznie kopią pieca z XIX wieku, ale próbą zastosowania modułowego układu kafli w konfiguracji narożnej zabudowy. Taki układ dolnego i górnego modułu był budowany w XIX wieku w kamienicach dolnośląskich kupców i zamożnych mieszczan. Naszym celem było odtworzenie architektoniczne skorupy pieca zawierającego wewnątrz wkład grzewczy firmy Hitze.


Do dyspozycji dostaliśmy pomieszczenie o powierzchni 70 m², ze zbitym tynkiem. Nowy tynk, dla naszej zabudowy, musieliśmy wykonać własnoręcznie. Jak to zwykle bywa w starych domach, komin miał przekrój 40x40 cm, a ze względów bezpieczeństwa musieliśmy wprowadzić w niego nowy przewód z kwaso i żaroodpornych blach. Często słyszę od kominkarzy i kominiarzy oraz nowych właścicieli starych domów stwierdzenie: „Co za głupi budował wieniec, żeby belka drewniana wchodziła w komin! Przecież to się zapali!”. Postaram się to wyjaśnić – w starych domach jednorodzinnych były projektowane kominy o dużych przekrojach, ze względu na to, że do jednego komina podpięte było kilka urządzeń (kuchnia kaflowa, jeden lub dwa piece kaflowe). Takie podłączenie wymagało dużego komina do odbioru spalin, które z pieca kaflowego i kuchni nie wprowadzały wysokich temperatur do przewodu kominowego. Belka stropowa drewniana wspierała się na 1\2 grubości komina i nie ulegała zapaleniu.

Wracając do budowy naszego pieco-kominka, kafle ceramiczne wypełniliśmy prostką szamotową z zaprawą glinianą, a łączenie na kołnierzach wykonaliśmy z kleju temperaturowego. Wielu wykonawców posiada własne przepisy na sporządzenie takich zapraw. Budowanie warstw polegało na precyzyjnym ustawieniu i sklejaniu elementów kafli wypełnieniem gliniano-szamotowym. Dużą trudność stanowiło dopasowanie i cięcie kafli pod kątem 135° w trzech załamaniach górnego zwieńczenia korony. Nam pomogła maszyna wodna, ale dawnym mistrzom było o wiele trudniej, gdyż nie posiadali pił, szlifierek kątowych, otwornic i innych tak precyzyjnych maszyn. Pasowanie kafli, docinanie kątów, robienie otworów, to żmudny proces polegający na punktowym nakłuwaniu kafla (dornikiem) i ręcznym szlifowaniu jego płaszczyzny. Te wszystkie umiejętności manualne i techniczne dawały powalający efekt końcowy budowy pieca – tytuł mistrza zobowiązywał do takiej pracy.


Nasz piec piął się w górę i dotarliśmy do połowy. Tutaj mamy bardzo ważny element – belkę poziomą, na której wspiera się dalsza część kafli wypełnionych szamotem. Musi ona być dobrze sklejona, zazbrojona listwami szamotowymi, aby utrzymała cały ciężar górnych kafli wraz z koroną. Właśnie tam, od wkładu, będzie największe promieniowanie cieplne.

Powyżej belki komora wewnętrzna zmniejsza swój przekrój. Tutaj pojawił się problem – jeśli komora pieca będzie mała, to nagrzewanie w jej wnętrzu będzie zbyt agresywne. Wprawdzie dwie dolne kratki ceramiczne pomogą ją przewentylować, ale czy na tyle, aby było to bezpieczne dla kafli i urządzenia? Zdecydowaliśmy zatem, że należy zmniejszyć intensywność promieniowania, poprzez nałożenie wymiennika ciepła na rurę spalinową. Zaprojektowane przez naszą firmę szamotowe kształtki gąsienicowe załatwiły sprawę. Zamontowanie 81 kg masy akumulacyjnej na rurę spalinową spowolniło agresywne promieniowanie w komorze kaflowej, a jednocześnie zwiększyło temperaturę w rurze, co spowodowało lepsze dopalenie spalin i pozwoliło na dodatkowe zakumulowanie energii do dalszego jej wypromieniowania.

Osobiście wolałbym, aby wnętrze pieca było wykonane całkowicie w starej technologii, jednak klientowi zależało na zastosowaniu paleniska i wizji ognia. Nie zapominajmy jednak jak był wykonywany przepływ spalin w piecu kaflowym narożnym. Dla przypomnienia: dwa kanały trójkątne wznośne – prawy i lewy, wchodzące w jeden środkowy opadowy. Następnie kanał wznośny trójkątny – tylny (kominowy). Były to najbardziej ekonomiczne piece o swobodnym przepływie spalin.

I tak nasz pieco-kominek został ukończony, w tym momencie pozostała jeszcze oprawa ścian bocznych. Efekt końcowy oceńcie sami.

Wiekowa inspiracja - nowoczesny efekt,  fot. Justapin
Wiekowa inspiracja - nowoczesny efekt,  fot. Justapin
Wiekowa inspiracja - nowoczesny efekt,  fot. Justapin
Wiekowa inspiracja - nowoczesny efekt,  fot. Justapin
Wiekowa inspiracja - nowoczesny efekt,  fot. Justapin
Wiekowa inspiracja - nowoczesny efekt,  fot. Justapin
Wiekowa inspiracja - nowoczesny efekt,  fot. Justapin
Wiekowa inspiracja - nowoczesny efekt,  fot. Justapin
Wiekowa inspiracja - nowoczesny efekt,  fot. Justapin
Wiekowa inspiracja - nowoczesny efekt,  fot. Justapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek