Trendy i architektura

Akcesoria kominkowe

autor: Michał Hojnacki

Kominki, jak prawie wszystkie domowe sprzęty, "wymagają" od właściciela odpowiedniego użytkowania - zadbane cieszą oko i pracują bezawaryjnie. Brak odpowiedniej konserwacji może być przyczyną obniżenia właściwości grzewczych wkładu, ma też niebagatelny wpływ na wygląd zewnętrzny urządzenia. W każdym sklepie kominkowym możemy zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia do jego "obsługi". Nie ma już potrzeby ich kompletowania, producenci oferują bowiem specjalistyczne zestawy. Jest to znakomite rozwiązanie, ponieważ są one nie tylko użyteczne, ale mogą stanowić również ciekawy element dekoracyjny.
b_eolifocus.jpgpin
Zobacz całą galerię

Podstawowe narzędzia i nie tylko

Co tak naprawdę jest niezbędne do właściwej konserwacji i pielęgnacji kominka?  Wybór akcesoriów i dodatków jest bardzo szeroki. Można zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne przyrządy - od zapalniczki po siatkę na drewno, pomysłowość twórców i projektantów "kominkowych" akcesoriów nie zna granic. Oczywiście zapalniczka przyda się do rozpalania ognia, jednak - żeby zwiększyć jej skuteczność - proces ten możemy dodatkowo wspomóc miechem. To proste urządzenie szybko i bez większego wysiłku umożliwi wzniecenie ognia.

Po skończonym paleniu wypadałoby posprzątać. Wystarczy do tego elementarny zestaw kominkowych akcesoriów, najprostsze z nich składają się z trzech podstawowych narzędzi: łopatki, szczotki i pogrzebacza. Bardziej wyrafinowane oferują dodatkowo szczypce. Dla kominków opalanych drewnem przeznaczone są także wilki kominkowe, czyli podstawki, na których można oprzeć polana. Wilki często są bogato zdobione, dzięki temu spełniają rolę dekoracyjną.

By cieszyć się pełnym komfortem, nie należy zapomnieć o dodatkowych pojemnikach na opał. W przypadku otwartych palenisk dobrym pomysłem jest też zakupienie ekranu, który chroni przed nadmiernym iskrzeniem oraz maskuje palenisko.

Zestawy

Producenci akcesoriów oferują je w dużym przedziale cenowym, więc posiadanie najprostszego z nich nie musi się wiązać z wysokimi kosztami. Przy zakupie należy się jednak liczyć z wydatkiem rzędu 200 złotych, za tę cenę otrzymamy już pełnoprawny czteroczęściowy zestaw. Narzędzia prawie zawsze znajdują się na zgrabnym wieszaku, który z reguły stawia się przy kominku.

Ich solidność i wygląd zależy już od twórców i projektantów - do wyboru są zestawy klasyczne, nowoczesne oraz zupełnie nietypowe, często projektowane na indywidualne zamówienie klienta.

Proste i niewyszukane formy pozostaną neutralne, dzięki temu nie będą "zwracać na siebie uwagi" i zakłócać harmonii wnętrza. Taka jest większość zestawów, jednak osoby bardziej wymagające również mogą znaleźć coś dla siebie.

Klasyczne komplety są bogato zdobione, świetnie wpisują się otoczenie kominka rustykalnego, jak i rozwiązań portalowych. Te najbardziej wyrafinowane często przypominają rzeźbę, co dodaje uroku i maskuje same narzędzia, które pozostają ukryte w jej zakamarkach.

Stojaki przybierają mnogie formy - można spotkać kotwice, rycerzy, kominiarzy, rączki często są pozłacane. Bardzo efektowne rozwiązania oferują firmy zajmujące się kowalstwem artystycznym, często stojaki przybierają fantastyczne kształty, pojawiają się elementy florystyczne, które znajdują rozwinięcie w uchwytach i samych narzędziach. Ich niepowtarzalny charakter sprawia, iż czasem są kupowane wyłącznie jako element dekoracyjny i nie są wykorzystywane przy kominku.

Nowe formy

Jeśli klasyczne motywy nie spełniają naszych oczekiwań, można pokusić się o spojrzenie bardziej nowoczesne, gdyż w tej materii design również ma coś do powiedzenia.

Współczesne wzornictwo szybko przetworzyło, wydawałoby się, nudne klasyczne rozwiązania, zamieniło zestawy narzędzi w towar luksusowy. Wykonane z najwyższej klasy materiałów przykuwają wzrok ascetyczną formą i przemyślanym projektem. Dominuje nierdzewna stal, a uzupełnia ją często wykończenie z piaskowanego szkła, maskujące narzędzia. Parawany również "ewoluowały", nie jest to już drobna siateczka, lecz szklana tafla, która nie przesłania płomienia, jednocześnie skutecznie pełniąc swoją rolę ekranu.

Projektanci jednak nie ograniczają się tylko do nadania nowego, bardziej ekscytującego kształtu czy wykorzystania nowoczesnych materiałów, starają się również rozwinąć i udoskonalić niektóre pomysły, by ułatwić użytkownikom życie.

Jeśli ktoś lubi nietypowe gadżety, może zaopatrzyć się w intrygujący pogrzebacz firmy Morso o nazwie Firekeeper. Został on zaprojektowany tak, by oprócz swego podstawowego przeznaczenia spełniał rolę miecha. Nazwa Firekeeper dobrze oddaje jego funkcjonalność. By pomóc sobie w rozpaleniu ognia możemy z bezpiecznej odległości dostarczyć odpowiednią dawkę tlenu (zdj.). Niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest torba na drewno - dzięki niej unikamy dźwigania w rękach przygotowanych polan. Dodać należy do niej metalową podstawkę, na której opieramy torbę i otrzymujemy w pełni funkcjonalny stojak. Tych i im podobnych rozwiązań często musimy szukać na własną rękę, jednak wysiłek może się opłacić.

Niektórzy z producentów pieców postanowili dołączać do swoich modeli komplet narzędzi, które często są zamaskowane i stanowią integralną część urządzenia.

Wybór jak widać jest bardzo duży - od prostych, nieskomplikowanych rozwiązań po małe dzieła sztuki. Narzędzia, parawany, stojaki pełnią swoją funkcję użytkową, ale również świetnie sprawdzają się w roli dekoracji. Każdy znajdzie coś dla siebie - od antycznych form po nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania cieszące oko, choć niekoniecznie portfel.
Geometryczne kształty zestawów Focusapin

Torba Morso ułatwia transport opałupin

Zestawy firmy Zackpin

Zestawy firmy Zackpin

Szczotka i łopatka Austroflammu prezentują się okazale zarówno osobno jak i na ciekawie zaprojektowanym stojaku.pin

Wyszukany Design Blomusa zachwyca piękną formą.pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek