Trendy i architektura

Antresola i kominek

autor: Kazimiera Rębisz

Urządzając naszą przestrzeń życiową, kierujemy się różnymi priorytetami. Jedni, ze względu na permanentny brak miejsca, walczą o każdy jego centymetr. Dla innych najważniejszy jest przede wszystkim wygląd wnętrza, jego styl i klimat. Dla jednych i drugich doskonałą propozycją może okazać się antresola, zwana także mezaninem.
leknes_avec_foyer_atraflam_.jpgpin
Zobacz całą galerię
Warunkiem koniecznym do jej posiadania jest odpowiednia wysokość pomieszczenia. Najlepiej jeśli pod antresolą i na niej, można swobodnie wyprostować się i poruszać. Architekci zalecają, aby ta przestrzeń miała co najmniej 2,1 - 2,2 m. W sytuacji gdy wysokość pomieszczeń nie jest aż tak duża, należy zadbać o to, by przynajmniej dolny poziom miał minimalny wymagany wymiar.


Przy spełnieniu tych warunków, antresola może zadowolić obie grupy użytkowników. Pozwala bowiem na uzyskanie dodatkowej powierzchni (wprawdzie mniejszej niż pomieszczenie, w którym została wydzielona), jednak można ją z powodzeniem przeznaczyć na sypialnię, kącik do pracy, biblioteczkę czy po prostu na dodatkowy schowek.

Antresola daje także niezwykle ciekawe możliwości aranżacyjne, przez co jest doskonałym elementem urozmaicającym wnętrze. W zasadzie można powiedzieć, że ilu projektantów tyle antresol, ponieważ ilość pomysłów na jej wygląd i materiały z jakich będzie wykonana, jest bardzo duża. Najczęściej jednak spotyka się zabudowy drewniane lub, jeśli antresola została przewidziana już na etapie budowy domu, żelbetowe. Jeśli natomiast chodzi o barierki (stosowane głównie ze względów bezpieczeństwa, bowiem z założenia powierzchnia antresoli nie jest odgradzana ścianami od reszty pomieszczenia), to tutaj możemy spotkać naprawdę wiele różnych propozycji. Drewniane lub metalowe balustrady czy tafle szklane to tylko niektóre z możliwych rozwiązań.

Głównym problemem posiadaczy antresol, a zarazem kwestią, która wzbudza najwięcej wątpliwości wśród tych, którzy nie podjęli jeszcze ostatecznej decyzji o jej posiadaniu, jest ogrzewanie takiego wnętrza. Z racji swojej wysokości, może to stanowić problem, bo jak wiadomo ciepłe powietrze unosi się do góry. Istnieje zatem niebezpieczeństwo niedogrzania dolnego poziomu i jednocześnie zbyt wysokiej temperatury na antresoli. Kluczową więc sprawą okazuje się tutaj decyzja o rodzaju i rozmieszczeniu ogrzewania w takim pomieszczeniu.

Doskonałym rozwiązaniem w takich przypadkach wydaje się zestawienie ze sobą kilku systemów grzewczych. Można np. zastosować centralne ogrzewanie w całym domu, a jako dodatkowe źródło ciepła wykorzystać kominek. Przy takim rozwiązaniu, kominek umieszczony na dolnym poziomie, np. pod antresolą, dogrzewa te partie w razie potrzeby.
Często też można spotkać się z opinią, że w pomieszczeniach z antresolą najkorzystniejsze jest ogrzewanie podłogowe. Jeśli zdecydujemy się na taki wariant, a nie chcemy rezygnować z kominka, wystarczy, że wybierzemy kominek z płaszczem wodnym, który połączymy z "podłogówką".
Jak każde rozwiązanie, pomieszczenie z antresolą ma swoich zwolenników i przeciwników. Właściwy wybór nowoczesnych rozwiązań i przemyślane decyzje, pozwolą nam jednak zniwelować minusy tak, by móc cieszyć się tym ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, które w duecie z kominkiem stanowi połączenie wyjątkowe.
fot. Jotulpin

fot. Brunnerpin

fot. Brunnerpin

fot. Sparthermpin

fot. Don-Barpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek