Trendy i architektura

Black & white

autor: Rafał Rębisz

Nie ma chyba bardziej wyrazistego połączenia barw niż kombinacja czerni i bieli. Pomimo, iż jest to zestawienie dosyć kontrowersyjne, na które pozwolić sobie mogą raczej osoby nie obawiające się ryzyka, to stosowane z umiarem może dać niesamowite efekty.
cubo-komplett-perle-seidenm.jpgpin
Zobacz całą galerię
Biel świetnie łączy się z niemal każdym kolorem. Gorące czerwienie nabierają przy niej jeszcze większego wyrazu, podczas gdy chłodne błękity harmonizują, tworząc spokojne, relaksujące zestawienia. Czerń z kolei to kolor tajemniczy i we właściwym zestawieniu z białym daje bardzo ciekawy efekt. Dodaje pomieszczeniu elegancji, stylu i w pewnym sensie wyrachowania. Wnętrza utrzymane w tej tonacji sprawiają wrażenie uporządkowanych, czystych, niemal sterylnych.

Wydawać by się mogło, że wnętrze utrzymane w całości w bieli (fot. 2) będzie nudne i surowe. Czasem wystarczy zastosować kilka dodatków przełamujących monotonię, aby dodać całości charakteru. Może to być dywan o długim włosiu, który mimo białego koloru, swoją fakturą ociepla chłodne, gładkie białe ściany i podłogę. Czarno szary piec również jest tutaj nie bez znaczenia. Staje się centralnym punktem aranżacji, kontrastującym z pozostałymi elementami.

Białe wnętrza bardzo dobrze sprawdzają się w rejonach, gdzie nie możemy liczyć na nadmiar światła słonecznego, jak północne obszary Skandynawii. Pomieszczenia sprawiają wrażenie rozświetlonych, poprawiając mieszkańcom nastrój w szare, krótkie dni. Jeżeli na brak słonecznych dni nie narzekamy, również możemy wykorzystać biel. W zestawieniu z błękitem stworzy chłodne połączenie, dając wytchnienie w czasie upału.
Biel można łączyć z niewielką ilością kolorowego pigmentu, zachowamy w ten sposób wszystkie cechy białego pomieszczenia, ale sprawimy, że będzie optycznie "cieplejsze".

Z kolei zestawienie z przewagą czerni to rozwiązanie pasujące do sypialni, gdzie ważne jest stworzenie poczucia intymności. Jednak jeśli zastosujemy dodatki przełamujące tą tajemniczą aurę, to z powodzeniem sprawdzi się i w innych pomieszczeniach. Ważne, aby stworzyć element będący centralnym punktem aranżacji, który skupi na sobie uwagę i uchroni nas przed uzyskaniem efektu "ciemnej nory".
Na fotografii 4 takim elementem z pewnością jest biała obudowa kominka. Na tle czarnej ściany i podłogi stanowi silny akcent, wzmacniany dodatkowo widokiem płonącego ognia.

Przy tworzeniu aranżacji czarno-białej powinniśmy pamiętać o udekorowaniu jej właściwymi dodatkami. Umieszczając w monochromatycznym zestawieniu intensywny kolor (np. czerwona donica czy zielony zegar) ożywimy wnętrze. Nie należy jednak przesadzać z ilością tej barwy, aby nie zaburzyła skrzętnie zaplanowanego efektu. Do urozmaicenia czerni i bieli idealnie nadaje się również kształt i tekstura. Niebanalne kule na ławie (fot. 5a) to ciekawy pomysł, ale naniesienie grafiki na obudowę kominka to rozwiązanie z pewnością awangardowe i godne uwagi. Nierówne czarne linie, niczym warstwy, pomiędzy które wciśnięto wkład, sprawiają wrażenie trójwymiarowych. Również obraz dymu otaczający palenisko (fot. 5b) przyciąga wzrok i intryguje.
Aranżacje "black&white" zyskują coraz większą rzeszę zwolenników i trudno się temu dziwić. Ale jak zawsze pamiętajmy o umiarze, bo granica pomiędzy oryginalnością a kiczem jest cienka i łatwo ją przekroczyć.
fot. Sparthermpin

fot. Rika / Tapispin

fot. Raispin

fot. MCZpin

fot. Seguin/ Koperfampin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek