Trendy i architektura

Cegła i kominek - efekt murowany

autor: Sylwia Porzycka

Kiedyś ceglane ściany widywaliśmy jedynie w budynkach znajdujących się w stanie surowym. Dziś tworzą niezwykle oryginalną dekorację domu. Przede wszystkim wytrzymała i ognioodporna cegła klinkierowa dobrze akumuluje ciepło, stanowiąc przy tym niezwykle atrakcyjne wykończenie kominka.
488s-koop-weinlokal.jpgpin
Zobacz całą galerię
Połączenie barwy czerwonej z surowością materiału sprawia, że cegła prezentuje się dobrze zarówno w rustykalnych wnętrzach, jak i nowoczesnych loftach. Jest przy tym wyjątkowo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, ogień czy wilgoć. Izoluje, wycisza i pozwala, gdy odpowiednio ją oświetlić, uzyskać na ścianie efekt głębi. Cegła łączy się dobrze nawet ze stalą, co z kolei przypadnie do gustu zwolennikom nieco industrialnych klimatów, w których zazwyczaj dobrze wyglądają piece wolnostojące z odkrytą rurą przyłączeniową. Producenci oferują tak szeroką paletę kolorystyczną, że naprawdę jest w czym wybierać. Cegła nadaje się doskonale do wznoszenia ścianek parawanowych, oddzielających od siebie dwa mniejsze wnętrza lub filarów, które będą mocnym akcentem dekoracyjnym w salonie, a zarazem wdzięcznym tłem dla kominków. Ceglane słupy dają naprawdę wyjątkowe efekty, kontrastując np. z jasnym kolorem pozostałych ścian. Surowe cegły, o naturalnym czerwonym kolorze, zbudują idealną scenerię dla miłośników natury, lubiących spędzać czas przy ogniu w typowo rustykalnym wnętrzu. Entuzjastów stylu skandynawskiego powinny zachwycić efekty, jakie daje pomalowana na biało cegła. Kiedy jej waga i kształt są przeszkodą, z pomocą przychodzą płytki klinkierowe, które mają identyczne kolory i zbliżone właściwości. Ich montaż nie powinien przysporzyć większych trudności.

Przy tym ogromie zalet, cegła posiada jedną zasadniczą wadę - jest wymagającym materiałem. Jako że charakterystyczny czerwony kolor optycznie pomniejsza, nie zaleca się używania jej w niewielkich wnętrzach, które mogłaby przytłoczyć. W tym wypadku wystarczy zastosować prosty wnętrzarski trik - cegłę, łącznie z fugami, pomalować na biało, zestawiając ją z ciemną podłogą.
Ceglane elementy są na tyle dominujące i ciężkie, że należy podporządkować im pozostałe dodatki i dekoracje. Radzimy nie stawiać przy ceglanej ścianie masywnych mebli. Wzrok powinien w głównej mierze skupiać się na cegle. Starajmy się stosować do zasady, że jeden prosty stół lub półka to maksimum, na które możemy sobie pozwolić. Cegła i kominek to bardzo wdzięczne zestawienie. Bogactwo kolorów, faktur i formatów otwiera pole dla wyobraźni. To w zupełności wystarczy, aby urządzić wnętrze wyjątkowe, w którym mieszkanie sprawia radość, a i przed gośćmi nie "spalimy cegły".
fot. Brunnerpin

fot. Kratki.plpin

fot. Raispin

fot. Laudel / Charnwoodpin

fot. Scanpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek