Trendy i architektura

Ceglana rezydencja z ognistym temperamentem

autor: Małgorzata Dziemitko-Gwiazdowska

Living in Space założone w 2001 roku przez Anitę Kohn, przez lata potwierdzało swoją wyjątkowość, tworząc projekty o wysokiej jakości oraz zapewniając klientom unikalny i wygodny styl życia, świadcząc usługi z zakresu projektowania wnętrz i architektury, od pomysłu do końcowej realizacji.

living-in-space-(60).jpgpin
Zobacz całą galerię

Prywatne rezydencje w ekskluzywnych dzielnicach Londynu, to tylko część projektów realizowanych przez Living in Space. Jak wygląda Wasze obecne portfolio?

Tanyth Thomson: Living in Space funkcjonuje na brytyjskim rynku od ponad 10 lat. Jesteśmy studiem projektowym, które tworzy projekty domów oraz zajmuje się ich aranżacją i przebudową. Częścią naszej firmy są zarówno architekci, jak i ekipa remontowa, budowlana oraz stolarze. Nasze studio mieści się w centrum Londynu, natomiast nasze realizacje obejmują swoim zasięgiem nie tylko Wielką Brytanię, ale także resztę świata. Zakończony właśnie projekt ekologicznego budynku Brickfields in Radlett jest naszą wizytówką i pierwszym projektem, w którym pokazaliśmy, że nie trzeba rezygnować z luksusu, aby budować ekologicznie.


Dlaczego zdecydowaliście się na zieloną architekturę?

Zehra Abidi: Budynek znajduje się na terenie zielonym, co wymagało od nas uzyskania zezwolenia na budowę. Projekt musiał również spełniać warunki techniczne budowy domu o niskim zużyciu energii. Wprowadziliśmy wiele energooszczędnych rozwiązań takich jak geotermalne pompy ciepła, w celu ogrzania budynku, a także panele słoneczne na dachu do generowania energii elektrycznej. Mimo zastosowania wielu technologicznych rozwiązań, udało nam się stworzyć projekt, który nie wyróżnia się swoim wyglądem pośród wielu innych standardowych budynków. Zastosowane technologie nie są widoczne, a mimo to sprawdzają się doskonale.

Tanyth Thomson: Istniało kilka argumentów, które musieliśmy wziąć pod uwagę podczas budowy. Połączenie wszystkich aspektów pozwoliło nam na wykreowanie ostatecznego oblicza Brickfields. Historycznie okolica znana była przede wszystkim z zakładów wytwórczych, zajmujących się produkcją cegieł, co zainspirowało nas nie tylko do stworzenia wyglądu budynku, ale i samej nazwy.


Ekologia odegrała istotną rolę w Waszym projekcie, czy jej wpływ widać również w wykończeniu wnętrz?

Zehra Abidi: Nieodzownym atutem naszego projektu był bioetanolowy kominek, pozwalający na czyste spalanie paliwa oraz swobodę jego aranżacji we wnętrzach. System wentylacji w budynku oraz stały dopływ świeżego powietrza pozwolił nam na zastosowanie kominka firmy Planika, który nie wymaga systemu kominowego, ani połączeń stałych. Przed instalacją przyjechał do nas przedstawiciel firmy, który zapoznał się dokładnie z miejscem budowy oraz opiniami ekipy budowlanej. Dzięki temu byliśmy w stanie przedyskutować wszystkie możliwe problemy, które mogłoby wynikać np. z niepoprawnie wykonanej zabudowy.

Część budynku, w której znajduje się biokominek, to zaokrąglone pomieszczenie znajdujące się nieco poniżej głównego poziomu. Za ścianą, w której kominek jest umiejscowiony, biegną schody. Jest to zatem bardzo charakterystyczne miejsce. Chcąc podkreślić ten kształt stwierdziliśmy, że właśnie tam znajdzie się kominek, przy którym można się zrelaksować i poczytać książkę.

Tanyth Thomson: Zehra jest architektem, a ja projektantem wnętrz. Pracując razem mamy pewność, że nasze projekty są nie tylko funkcjonalne, ale i atrakcyjne. W znanej z niskich temperatur Wielkiej Brytanii, nawet mimo posiadania centralnego ogrzewania, ludzie nie chcą zapomnieć o kominkach. Ogień jest czymś, co przyciąga ludzi od zawsze. Oprócz oczywistych zalet grzewczych, ma również wpływ na estetykę wnętrz. Z tego powodu wykorzystanie kominka było tematem, o którym w Living in Space rozmawialiśmy od samego początku.


Zatem ważnym elementem były też walory estetyczne kominka?

Zehra Abidi: Tak. Gdy myślę o zaletach biokominków, pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to sposób, w jaki zmieniły oblicze tradycyjnych kominków. Dotyczy to szczególnie tych, którzy wychowali się w ich otoczeniu. Jeśli pokazałabym kominek zasilany bioetanolem moim dziadkom, byliby zdumieni. Jednak przy obecnie panujących trendach mieszkaniowych, które ewoluowały w stronę otwartych przestrzeni, kominki również musiały ulec zmianom. Ludzie nie chcą by zniknęły wraz z pojawieniem się popularnych, otwartych powierzchni. Z tego powodu należy zadać sobie pytanie: jak zmienić technologię oraz wygląd kominków, aby pasowały do nowoczesnych mieszkań? Myślę, że to zjawisko ma miejsce nie tylko na terenie Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie. Zamiast tworzyć zupełnie nowe trendy, zmieniamy te już istniejące, w zgodzie z obecnie panującymi tendencjami i wymaganiami.

Wybrany przez nas kominek i jego aranżacja doskonale skomponowała się z zaprojektowanym wnętrzem. Całości dopełniły wykonane specjalnie dla nas tapicerowane meble, które postawiliśmy zaraz przed kominkiem. Również krzesło zostało zaprojektowane tak, aby wpasować się w wystrój pomieszczenia. Ze względu na przytulny charakter tego miejsca, zdecydowaliśmy się również na zaokrąglony regał, na którym będzie można przechowywać książki. Ognioodporna tapeta, która zdobi ściany dookoła kominka, podkreśla kształt pomieszczenia, a płomień uwydatnia ten efekt. Zdecydowaliśmy się również na użycie niepalnego drewna dookoła kominka. Nie jest to często spotykane rozwiązanie, lecz w tym przypadku drewno współgra z otoczeniem budynku i jego wykończeniem.


Posiadanie dużego zespołu specjalistów należących do Living in Space zapewne ułatwiło Wam zrealizowanie Waszej wizji?

Tanyth Thomson: Większość mebli w Brickfields została stworzona przez nas. Dzięki czemu meble, których użyliśmy, doskonale współgrają z naszą wizją budynku. Współpracowaliśmy również z dobrze nam znanym zespołem Lauren Nicholas Kitchens, odpowiedzialnym za wystrój kuchni. W tym przypadku nasza praca rozpoczęła się już od stworzenia planu pomieszczenia, a skończyła na aranżacji przestrzeni kuchennej, która była jednym z najważniejszych punktów tego projektu.

W Living in Space stawiamy na ekologiczne rozwiązania. Jesteśmy dumni z tego, że nasi projektanci starają się wykorzystywać jak najwięcej tego typu technologii. Niedawno otworzyliśmy swój oddział w Los Angeles i również tam mamy zamiar realizować ekologiczne projekty domów.

Wywiad z Tanyth Thomson i Zehra Abidi z Living In Space przeprowadziła Małgorzata Dziemitko-Gwiazdowska
 

Fot. Planikapin
Fot. Planikapin
Fot. Planikapin
Fot. Planikapin
Fot. Planikapin
Fot. Planikapin
Fot. Planikapin
Fot. Planikapin
Fot. Planikapin
Fot. Planikapin
Fot. Planikapin
Fot. Planikapin
Fot. Planikapin
Fot. Planikapin
Fot. Planikapin
Fot. Planikapin
il. Living in Space pin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek