Trendy i architektura

Chalet - alpejski styl w sercu Ukrainy

autor: Rafał Rębisz

Myśląc o Alpach, każdy z nas z pewnością ma przed oczyma jeden obraz - wysokie góry z ośnieżonymi szczytami i malownicze łąki z drewnianymi chatami o strzelistych dachach. Właśnie ten typ budownictwa, tak charakterystyczny dla szwajcarskich rejonów górskich, został nazwany stylem chalet lub po prostu alpejskim.

11-09-23-203.jpgpin
Zobacz całą galerię

Początkowo chaty służyły pasterzom w szwajcarskich czy francuskich Alpach, lecz z czasem coraz więcej pensjonatów w górskich rejonach, korzystało z tego stylu, oferując gościom namiastkę charakterystycznego klimatu. Do dzisiaj styl chalet zdążył już podbić świat - buduje się teraz "alpejskie" hotele, a nawet rezydencje - bez względu na ich położenie geograficzne.

Vladimir Nepiyvoda i Dmitry Bonesko, z ukraińskiej pracowni YOD Design Lab, postanowili przenieść alpejski styl do swojej ojczyzny. Rezydencja Chalet 1.0 (część centrum hotelowo - rekreacyjnego Verholy w Obwodzie Połtawskim) nie tylko nazwą nawiązuje do alpejskich drewnianych chat. Styl znajduje odwzorowanie zarówno w typowym kształcie fasady, jak i w materiałach użytych do jego budowy.
Celem projektantów nie było jednak dokładne odtworzenie pasterskiej chaty, lecz stworzenie nowoczesnej rezydencji, która swoją stylistyką wpasuje się w otoczenie zespołu spa, o czym mogą świadczyć choćby dominujące przeszklenia.

Rezydencja składa się z przestronnego salonu oraz dwóch osobnych pokoi dla gości z łazienkami, oddzielonymi zasłonami. Podobnie jak w oryginalnych chatach pasterskich, już na pierwszy rzut oka widzimy, że materiałem przeważającym jest drewno. To ono tworzy wrażenie obcowania z naturą i bez niego ciężko wyobrazić sobie nawiązanie do stylu chalet. Jasne drewno zostało jednak wykorzystane w sposób, który odbiega nieco od pierwowzoru. Proste bryły mebli - stolika przed sofą, stołu oraz podstawy lampy - surowością formy tworzą wnętrze eleganckie i niemal minimalistyczne.
Drewno zostało także wykorzystane do stworzenia modernistycznych dekoracji, nawiązujących do myśliwskich trofeów.
Projektantom udało się również wykorzystać inny element alpejskiego stylu - skóry, zarówno na pufach, jak i na ścianie za wezgłowiem łóżka.
Architekci nie zapomnieli o kominku, bez którego żadna alpejska chata nie mogłaby się obyć. Potężna bryła obudowy wykonanej z kamienia, jest bez wątpienia elementem dominującym w salonie. Dzięki wykorzystaniu wkładu vis-a-vis, widokiem ognia można się również cieszyć na tarasie przed rezydencją.
Chalet 1.0 to jeden z trzech, utrzymanych w stylistyce alpejskiej, budynków dla gości kompleksu Verholy. Wszystkie one są świetnymi przykładami wykorzystania stylu chalet w nowoczesnych aranżacjach.

fot. Andrey Avdeenkopin

fot. Andrey Avdeenkopin

fot. Andrey Avdeenkopin

fot. Andrey Avdeenkopin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek