Trendy i architektura

Clinton Brownstone - Luksus w sercu historycznego Brooklynu

autor: Arch. Hanna Łęcka – Wrębel

Clinton Hill to rejon położony w północno – środkowej części nowojorskiego Brooklynu. „Europejska” historia tej okolicy rozpoczęła się w latach 40. XVII wieku, kiedy to holenderscy osadnicy założyli plantacje tytoniu przy pobliskiej zatoce Wallabout.

clinton_img01.jpgpin
Zobacz całą galerię

W 1670 r. osadnicy (głównie holenderscy i francuscy Hugenoci) stopniowo odkupywali okoliczne ziemie od rdzennych mieszkańców. Po wojnie o niepodległość, w końcu XVIII w., Holendrzy nieustannie zabudowywali te tereny, opadające ku East River i zapewniające unikatową panoramę rzeki i przeciwległego Manhattanu.

Do połowy XIX wieku Clinton Hill stało się modną dzielnicą mieszkaniową dla zamożnych mieszkańców Brooklynu, oferując dogodny dojazd do pracy na Manhattanie uruchomionym w początkach XIX wieku promem. Okolice Clinton Hill przyciągały nowojorczyków, którzy pragnęli uciec od zgiełku wielkomiejskiego życia. Teren rozparcelowano na działki, które znalazły nabywców wśród osób spragnionych spokojnego życia, skuszonych jednoczesną bliskością wygód brooklińskiego nadbrzeża. W okresie od 1840 do 1930 roku powstało na terenie Clinton Hill ponad 1000, głównie mieszkalnych, budynków: okazałych rezydencji, domów szeregowych i budynków apartamentowych. Zespół urbanistyczny Clinton Hill Historic District został wpisany w 1985 r. do Narodowego Rejestru Zabytków USA.

Do dziś okolica ta pozostała niezwykle pożądanym w Nowym Jorku adresem. Właścicielami jednego z typowych dla tego terenu domu szeregowego jest młode małżeństwo z dwójką małych dzieci. Budynek, podobnie jak większość okolicznych kamienic, wykończono na zewnątrz charakterystycznym czerwonobrunatnym piaskowcem, zwanym Brownstone, który nadaje specyficzny klimat całemu Clinton Hill i okolicznej zabudowie Brooklynu. Na zlecenie właścicieli, w nowojorskiej pracowni William Reue Architect LLC, powstał projekt renowacji, pochodzącego z początków XX wieku, budynku oraz kompleksowej aranżacji jego wnętrz.

Detale historycznej brooklińskiej architektury zostały poddane gruntownym pracom restauracyjnym. Architekt zestawił je z silnymi formami nowoczesnych mebli, elementów dekoracyjnych i oświetlenia. W efekcie uzyskano jasne, przestrzenne wnętrza z obszernymi widokami na prywatny ogród z tyłu domu.

Zasadnicze przestrzenie wewnątrz rozciągają się przez całą głębokość budynku: od ściany frontowej do tylnej, otwierając się hojnymi przeszkleniami na ogród, tworząc tym samym przestrzeń mieszkalną zbliżoną kubaturą do klimatu loftu. Wnętrzom wykwintny charakter nadają starannie odrestaurowane oryginalne detale: gzymsy, sztukaterie, detale stolarskie, konsekwentnie utrzymane w bieli, podobnie jak ściany oraz sufity. Kontrastują one silnie z ciemnymi płaszczyznami podłóg oraz bryłami mebli.

Głównym akcentem salonu jest, okazałych rozmiarów, stylowy kominek, oprawiony w bogato zdobiony marmurowy portal. Istniejący pierwotnie kominek został całkowicie odrestaurowany. Samo palenisko przebudowano zgodnie ze współczesnymi standardami. Istniejący, ponad 100-letni, przewód kominowy uszczelniono, montując wkład kominowy ze stali nierdzewnej. Marmurowy portal, będący oryginalnym elementem wyposażenia domu z 1906 r., został pieczołowicie oczyszczony i poddany konserwacji. W jesienne wieczory optymalną formą relaksu Pana domu jest obserwowanie tańczących w kominku płomieni ze swojego ulubionego fotela – kultowego Lounge Chair autorstwa Ray'a Eames'a z 1956 roku.

Projekt: William Reue Architect LLC, New York, USA

Lokalizacja: Clinton Hill, Brooklyn, New York, USA

fot. William Reuepin
fot. William Reuepin
fot. William Reuepin
fot. William Reuepin
fot. William Reuepin
fot. William Reuepin
fot. William Reuepin
fot. William Reuepin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek