Trendy i architektura

CookCook - więcej niż piec kuchenny

autor: Rafał Rębisz

Dzisiaj, kiedy dążymy do maksymalnej użyteczności otaczających nas przedmiotów i sprzętów domowych, piec kuchenny musi spełniać więcej funkcji niż tylko umożliwienie gotowania. W tym właśnie kierunku idzie coraz więcej producentów, skupiając się na projektowaniu wielofunkcyjnych urządzeń grzewczych. CookCook - pro­po­zycja szwajcarskiej firmy Rüegg to jedno z ciekawszych rozwiązań.
cookcook2_01.jpgpin
Zobacz całą galerię
Z pozoru zwykły piec kuchenny, jakich wiele, wyposażony jest w płytę grzewczą z ceramicznego szkła, na której z łatwością ugotujemy posiłek. Jednak wystarczy kilka sekund, by została ona zastąpiona rusztem żeliwnego grilla, a całe urządzenie zamieniło się w palenisko. Ale to nie wszystkie możliwości CookCook, który sprawdzi się również jako źródło ciepła dla podgrzewanych ław czy piec grzewczy - po obudowaniu kanału dymowego kaflami. Przeszklony front natomiast zapewni nam radość, jaką możemy czerpać z widoku ognia, niczym w tradycyjnym kominku.

Szwajcarski produkt nie jest zbytnio wymagający. Wystarczy przewód dymowy o średnicy 200 mm i przewód doprowadzający powietrze (125 mm). Gniazdko elektryczne potrzebne jest tylko do oświetlenia lub uruchomienia systemu do przygotowania pieczeni na rożnie.

Obudowa ze szlifowanej stali aż prosi się o umiejscowienie w nowoczesnym wnętrzu, ale jeśli zdecydujemy się na kuchnię utrzymaną w klasycznej, rustykalnej stylistyce, z przewagą elementów drewnianych, nie musimy się obawiać o eklektyczny bałagan. Proste linie pieca stonują nieco ciepło naturalnych materiałów, działając na zasadzie kontrastu. Urządzenie sprawdzi się idealnie jako wolnostojąca wyspa, jednak dzięki wymiarom typowym dla sprzętów kuchennych (szerokość 60 cm, głębokość 60 cm, wysokość 85 - 92 cm),  możemy wkomponować go w szereg mebli.

Nie możemy zapomnieć o najważniejszej chyba zalecie tego pieca - żadne potrawy nie smakują tak dobrze, jak te przyrządzone na ogniu z naturalnego drewna.
fot. Ruegg/Koperfampin

fot. Ruegg/Koperfampin

fot. Ruegg/Koperfampin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek