Trendy i architektura

Czar ogniskowych opowieści

autor: Rafał Rębisz

Kto z nas, będąc dzieckiem, nie uwielbiał opowieści snutych wieczorami przy ognisku? W takiej atmosferze nawet zwykłe historie wydawały się być tajemnicze, a ich niesamowity charakter podsycany był jeszcze blaskiem ognia na twarzy gawędziarza i cieniami jakie rzucały postacie.
1_25.jpgpin
Zobacz całą galerię
Na zlecenie gminy Trondheim pracownia architektoniczna Haugen/Zohar zaprojektowała bardzo nietypowy kominek ogrodowy. Będąc częścią placu zabaw, pozwala dzieciom mieszkającym na miejskim osiedlu cieszyć się tym, co wydawało się nieosiągalne w betonowych blokowiskach.

Zadaniem projektantów było stworzenie przestrzeni dla ognia, opowiadań i zabawy, przy niskim budżecie. Do wykonania tego kominka wykorzystano resztki materiałów z pobliskiego placu budowy. Konstrukcja została oparta o 80 okręgów o różnych promieniach. Ich środki celowo zostały ustawione tak, aby tworzyły krzywą, dzięki czemu twórcy mogli uzyskać nowoczesną, bajkową formę, wzorowaną na starych norweskich chatkach. Każdy z okręgów tworzy 28 kawałków impregnowanego drewna sosnowego, opartych na dębowych separatorach. Pozwoliło to na wykonanie nie tylko naturalnego przewodu kominowego, ale również zapewniło dostęp powietrza i światła do wnętrza. Dodatkowym atutem takiego ażurowego rozwiązania jest niesamowita aura, jaką wieczorem roztacza "chatka", kiedy jej wnętrze rozświetla płonący ogień. Podstawę całości stanowi szczotkowany beton, który zastosowano również jako siedzisko, pozwalające na zgromadzenie się wokół ogniska. Konstrukcja zamykana jest za pomocą przesuwnych drzwi.

Czyż nie jest to ciekawa propozycja na jesienne wieczory? Nawet bez rozpalania ognia, ten bajkowy domek będzie ciekawym miejscem zabaw dla dzieci.
fot. Grete Fredriksen & Jason Havneraaspin

fot. Grete Fredriksen & Jason Havneraaspin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek