Trendy i architektura

Dobre relacje - apartament z minimalistyczną linią

autor: Z Izą Gajewską rozmawiała Małgorzata Perszutów/PLANIKA

W projektowaniu najbardziej cenimy szczerość i prostotę ze szczyptą designu. Rozumiemy jednak, że prostota w najlepszym wydaniu wymaga perfekcji. Dlatego projektując kładziemy szczególny nacisk na rolę detali i precyzyjnie dobranych materiałów. Wierzymy w moc tych najbardziej naturalnych, prawdziwych, takich jak kamień, beton, drewno i szkło. Stawiamy na ich unikalność, trwałość i ponadczasowość - Iza Gajewska
vi6k2242.jpgpin
Zobacz całą galerię
Prezentowana realizacja to apartament o powierzchni 110 m2, mieszczący się na piątym piętrze nowej inwestycji deweloperskiej w Bydgoszczy. Został on zaprojektowany przez autorską pracownię projektową Interno Iza Gajewska. Połączenie drewna i malowanej na czarno stali tworzy spójną całość, zaznacza się detalem i formą konsekwentnie w całym mieszkaniu.
Już od progu czujemy nutę nowoczesności eleganckiej i ponadczasowej, podkreślonej naturalnymi materiałami. Długi korytarz, w którym dosłownie unosi się zapach drewna, prowadzi nas do otwartej przestrzeni salonowo-kuchennej, którą uzyskano wyburzając większość ścian. Wysokie, trzymetrowe dębowe drzwi, dzięki podniesionym opaskom, stanowią naturalne przedłużenie ściany.
W salonie dominuje ogromny stół, dodając wnętrzu rodzinnego charakteru. To wokół niego, zgodnie z temperamentem pani domu, toczy się życie. Podobnie jak większość mebli w apartamencie, został on wykonany według indywidualnego projektu. Prosta forma, fornirowany dębem blat, oparty na metalowym stelażu, doskonale wpisuje się w klimat wnętrza, a wisząca nad nim szczypta włoskiego designu - lampa Foscarini for Diesel, dopełniają całości.
W tle połyskuje biała zabudowa kuchenna. Lakierowane fronty odbijają światło i mimo że zajmują całą ścianę, nie narzucają się swoją obecnością. Kuchnia, wtopiona w powstałą specjalnie na jej potrzeby wnękę, zapewnia wyjątkowy komfort użytkowania.

W salonie króluje olbrzymia czterometrowa sofa, zaprojektowana pod wymiar, ze specjalnie dobranej wełnianej tkaniny. Z tej samej kolekcji uszyte zostały lniane woale i zasłony w odcieniu morskiego błękitu. Ciepła dodaje biokominek Planika obudowany ciemną płytką imitującą marmur (Marazzi). Powstał on we wnęce pomiędzy kominami i stał się głównym punktem salonu.

Projektantka zapytana o inspirację i pomysł wprowadzenia kominka do wnętrza odpowiada: Ogień jest energią yang, a według feng shui to jedna z ważniejszych energii, bez niej nie ma życia. Jednak za dużo ognia to niebezpieczeństwo, dlatego zawsze powinien być pod kontrolą, stosowany z umiarem, raczej jako akcent. Wydaje się więc, że prosta, kontrolowana linia ognia w biokominkach jest idealnym rozwiązaniem. To nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań. Pozwala cieszyć się żywym płomieniem w każdej przestrzeni. Do montażu biokominka nie są wymagane żadne pozwolenia, nie trzeba posiadać instalacji kominowej. Można zabudować go w indywidualnie zaprojektowanej konstrukcji. Dzięki zastąpieniu drewna ekologicznym i bezwonnym biopaliwem, podczas spalania nie wydziela się dym, sadza czy popiół. Wkład do zabudowy PrimeFire Planika to, przy bardzo przystępnej cenie, zaawansowane technologicznie urządzenie, odpalane automatycznie, które przeznaczone jest do zainstalowania w pomieszczeniach o powierzchni minimum 20-32 m2. Wkład dedykowany jest do umieszczenia w indywidualnie przygotowanej zabudowie (np. w konstrukcji z płyt G-K), a taka zaprojektowana była w apartamencie. Czarna kaseta biokominka idealnie skomponowała się z marmurową płytą w tym samym kolorze, którą zamknęliśmy bryłę.
Kontynuując zwiedzanie apartamentu docieramy do sypialni, w której króluje stylowa tapeta Wall&Deco, nadająca jej elegancji. Wykonane na zamówienie, przez rodzimych producentów, tapicerowane łóżko, dodaje przytulności pomieszczeniu przeznaczonemu na wieczorny odpoczynek. Stamtąd, przez otwartą garderobę można przejść do prywatnej łazienki. Zabudowa garderoby, podobnie jak stół w salonie i stoliki w całym mieszkaniu, oparta jest na tej samej konstrukcji - stalowa rama i dębowy blat. W tym wypadku rolę blatu przejęły półki i szafki. Łazienka z kolei, to ukłon w stronę szlachetnej elegancji: marmurowa czerń, wielkoformatowe płytki, chrom i mozaika. Całość wykończona drewnem, włoskimi lampami i ceramiką - konsekwentnie nawiązuje do reszty mieszkania.

Znajdujące się dalej pokoje chłopców zostały utrzymane w szarościach, rozświetlonych jedynie pojedynczymi żółtymi akcentami. Ich główną ozdobą są ściany, na które muralista przeniósł w formie komiksu pasję nastolatków do samochodów. Mural przeplata się z magnetyczną teksturą, po której również można pisać.

Cały apartament został przemyślany w najdrobniejszych szczegółach, tu nic nie jest przypadkowe. Linia światła w holu, linia klamek, stelaży, lamp, uchwytów - to detale, które nadały ostateczny sznyt wnętrzu.
Jak sama autorka mówi: Aranżacja apartamentu została stworzona dla bardzo wymagającego, świadomego najnowszych technologii i designu klienta. Stawialiśmy na jakość produktu, jego ponadczasowość i funkcjonalność. Stąd w projekcie dużo relacji drewna z kamieniem, zarówno na ścianach, jak i na posadzce, drzwi licowane ze ścianą o wysokości lokalu (do 300 cm), to niektóre z wielu rozwiązań, które dla nas są już standardem. Kolejny detal, na który stanowczo stawiamy w projektach, to minimalistyczna linia, która dla wrażliwego oka jest zdecydowanie widoczna, choć subtelnie przeplata się przez wszystkie wnętrza w postaci oświetlenia, baterii, profili zabudów meblowych i innych drobniejszych akcesoriów. Wszystko okraszone skandynawskim i włoskim designem, do którego, nie ukrywamy, mamy słabość.
Na koniec zapytana o swój ulubiony projekt, odpowiada: Nie wybierzemy jednego. Mamy to szczęście, że trafiają do nas świadomi klienci, z którymi współpraca owocuje wieloma niebanalnymi realizacjami.
Dobre relacje – apartament z minimalistyczną linią. FOT. INTERNO IZA GAJEWSKApin
Dobre relacje – apartament z minimalistyczną linią. FOT. INTERNO IZA GAJEWSKApin
Dobre relacje – apartament z minimalistyczną linią. FOT. INTERNO IZA GAJEWSKApin
Dobre relacje – apartament z minimalistyczną linią. FOT. INTERNO IZA GAJEWSKApin
Dobre relacje – apartament z minimalistyczną linią. FOT. INTERNO IZA GAJEWSKApin
Dobre relacje – apartament z minimalistyczną linią. FOT. INTERNO IZA GAJEWSKApin
Dobre relacje – apartament z minimalistyczną linią. FOT. INTERNO IZA GAJEWSKApin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek