Trendy i architektura

Domowy open space

autor: Kazimiera Rębisz

Duża otwarta przestrzeń, bez ścian działowych z wydzielonymi umownie strefami to tzw. open space. Pojęcie to funkcjonuje głównie w kontekście przestrzeni biurowej, która w takiej formie zaczęła pojawiać się na początku ubiegłego stulecia, jednak największą popularność tego typu wnętrza zyskały w połowie XX wieku. I choć obecnie odchodzi się od takich rozwiązań w miejscach pracy, to pojęcie to na stałe zagościło w architekturze i naszej rzeczywistości.  

stuv-30-in-b-v3-finale01.jpgpin
Zobacz całą galerię

Coraz chętniej takie rozwiązanie stosuje się w domach prywatnych i mieszkaniach tworząc tak zwaną strefę dzienną. Zazwyczaj obejmuje ona salon z otwartą kuchnią, ale bywa także, że do tej otwartej przestrzeni dołącza jadalnia, czasem kącik zabaw dla dzieci, a w sezonie letnim często także przyległy taras (fot. 1).

Główną zaletą takiego rozwiązania jest lepsze wykorzystanie przestrzeni, której nie zabierają nam ściany i drzwi. Poza tym zyskujemy zdecydowanie lepszą komunikację pomiędzy osobami znajdującymi się w różnych częściach domu w tym samym momencie. Możemy na przykład przygotowując posiłek w kuchni mieć na oku bawiące się w salonie dzieci. Nie musimy także odrywać się od rozmowy z siedzącymi przy stole gośćmi, w trakcie przygotowywania kawy.

Domownicy robiąc całkiem różne rzeczy w jednym momencie nie mają poczucia odosobnienia i mogą w każdej chwili komunikować się ze sobą bez konieczności przerywania swoich aktualnych zajęć. Poszczególne strefy zaznacza się czasami np. innym wykończeniem podłogi a czasem tylko odpowiednim ustawieniem mebli.

Także znajdujący się w takim wnętrzu kominek (fot. 3) może stanowić pewnego rodzaju granicę zaznaczającą poszczególne strefy. Przy zlokalizowaniu go w centrum pomieszczenia, często stosuje się wkłady typu tunel czyli dające dwustronną wizję ognia. Kiedy nie chcemy rezygnować z otwartej przestrzeni, a czasem konieczne jest zamknięcie części wnętrza, idealnym rozwiązaniem mogą być np. przesuwane panele. W tej realizacji tafle szklane w razie potrzeby pozwalają nam zamknąć kuchnię, a jednocześnie, za sprawą swej transparentności, nie zamykają widoku na pozostałą część pomieszczenia.

W aranżacji nr 4 projektanci poszli jeszcze o krok dalej. Oprócz wspólnej przestrzeni dziennej na parterze budynku, otwarto także wyższą kondygnację, rezygnując ze stropu nad salonem i tworząc otwartą antresolę. Dało to efekt spotęgowania wrażenia przestrzeni. Można więc oddawać się lekturze, korzystając z biblioteczki na górnym poziomie, nie tracąc kontaktu wzrokowego z osobami znajdującymi się na dole.

Mimo, że w przypadku aranżacji przestrzeni biurowych, open space stosuje się już coraz rzadziej, to wydaje się, że jego domowa odmiana ma się całkiem dobrze. W sytuacji gdy mamy ciągle zbyt mało wolnego czasu, który możemy spędzić z rodziną, zalety jakie daje otwarta przestrzeń dzienna, zdecydowanie przemawiają na jej korzyść.


fot. Stuvpin
fot. Brunnerpin
fot. Brunnerpin
fot. Raispin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek