Trendy i architektura

Drewno - materiał ponadczasowy

autor: Kazimiera Rębisz

Drewno jest jednym z materiałów, który towarzyszy człowiekowi w jego domu, w zasadzie od samego początku. Mimo pojawiania się ciągle nowych, nowoczesnych materiałów budowlanych i wykończeniowych, to właśnie drewno jest pewnego rodzaju klasykiem, który ciągle pozostaje modny i pożądany. 

brunner_urfeuer_motivc_0650_leerschuss.jpgpin
Zobacz całą galerię

Popularność tego materiału wynika w dużej mierze z jego ogromnej uniwersalności, zarówno jeśli chodzi o zastosowanie go w różnych elementach wnętrza (mamy bowiem drewniane meble, podłogi, ściany, a także mniejsze detale i elementy wystroju), jak i dużą ilość możliwych odcieni samego drewna, różnorodność usłojeń i niezliczone możliwości wykończeń jego powierzchni.

W kontekście kominków temat drewna jest nieustannie obecny, jednak w większości przypadków jest ono wymieniane przede wszystkim jako paliwo. Zdecydowanie rzadziej możemy znaleźć drewno jako element wystroju wnętrza, zwłaszcza w pobliżu urządzenia. Wynika to z faktu, że zastosowanie drewnianych powierzchni w bezpośrednim sąsiedztwie kominka wymaga spełnienia zaostrzonych wymogów bezpieczeństwa – użycia specjalnej izolacji i zachowania odpowiednich odległości. Jednakże efekt jaki możemy uzyskać zestawiając ze sobą drewniane powierzchnie i widok płonącego ognia, wart jest zachodu.

Drewno jest materiałem ponadczasowym, stosując je we wnętrzu mamy pewność, że zawsze będzie się dobrze prezentowało. Wszelkim zmianom mód i trendów opiera się zwłaszcza to w wersji naturalnej, zupełnie surowe lub zabezpieczone jedynie bezbarwnym lakierem, olejem czy woskiem.

Zastosowań i sposobów wykończenia drewna jest oczywiście bardzo wiele. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się u nas styl skandynawski, a co za tym idzie drewno w wersji jasnej, rozbielonej, często z klimatycznymi przetarciami. Nadaje ono wnętrzu świeżości i nieco surowego, a jednocześnie przytulnego charakteru. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w małych pomieszczeniach, które urządzone w jasnych barwach optycznie wydają się większe.

Każda wersja zastosowanego drewna nadaje wnętrzu inny charakter. Ciemne gatunki wprowadzają dużą dozę powagi i elegancji. Doskonale prezentują się w większych przestrzeniach, a zestawione z blaskiem płomieni dodatkowo potęgują ten niezwykły kontrast.

Ciekawy efekt można także uzyskać łącząc kilka rodzajów i odcieni drewna. Utrzymane w jednej tonacji stworzą urozmaiconą aranżację. Doskonale prezentują się również elementy z drewna z odzysku, które zyskało drugą młodość, jednak dumnie nosi ślady upływu czasu.

Bez względu na to, który rodzaj drewna wybierzemy do wnętrza, zawsze stworzymy atmosferę sprzyjającą wypoczynkowi i pozwalającą nam poczuć się bliżej natury. Dzięki zastosowaniu tego materiału wnętrza surowe i nowoczesne zyskują większą przytulność, a aranżacje klasyczne nabierają szlachetnego charakteru.

Nie sposób także przecenić fakt, że drewno jako jeden z niewielu materiałów, w miarę upływu czasu wygląda coraz lepiej. Każdy znak upływu czasu dodaje mu jedynie większej autentyczności i szlachetności.

Kominek w aranżacji z drewnem, fot. Brunnerpin
Kominek w aranżacji z drewnem, fot. Jotulpin
Kominek w aranżacji z drewnem, fot. Raispin
Kominek w aranżacji z drewnem, fot. Charnwoodpin
Kominek w aranżacji z drewnem, fot. Charnwoodpin
Kominek w aranżacji z drewnem, fot. Sparthermpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek