Trendy i architektura

Drewno wychodzi z ukrycia

autor: Michał Hojnacki

Drewno od wieków jest kojarzone z ogniem i domem. Ze względu na swoje specyficzne właściwości nadaje się idealnie jako materiał budowlany.
2010_1.jpgpin
Zobacz całą galerię
Budynki wzniesione z drewna są bardzo "przyjazne" mieszkańcom, posiadają swój specyficzny, "ciepły" klimat. Sprawdza się ono również znakomicie jako materiał opałowy. Odpowiednio wysuszone i przygotowane może wystarczyć na długie godziny palenia - a przecież nic tak nie cieszy naszych oczu, jak płonące w kominku polana.

Drewno oczywiście możemy składować na zewnątrz, jednak zawsze niewielka ilość polan przyda się pod ręką, by nie wychodzić po nie podczas niesprzyjającej pogody. Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych pojemników na drewno. Można wybierać spośród nowoczesnych rozwiązań projektowych, jak i utrzymanych w duchu tradycyjnej sztuki kowalskiej. Często spotyka się różnego rodzaju schowki, w których można ukryć polana. Jednak pocięte, przygotowane drewno potrafi być wdzięcznym elementem architektonicznym. Odpowiednio wyeksponowane tworzy bowiem niepowtarzalny nastrój przytulnego domowego ogniska.

Jeśli chcemy, aby drewno stało się również elementem dekoracyjnym, warto pomyśleć o tym już w fazie projektowania obudowy i zaplanować miejsce, które będzie służyło nie tylko składowaniu, ale też wyeksponuje jego walory dekoracyjne. Dla tych, którym brak własnych pomysłów, współcześni producenci stworzyli całą gamę gotowych obudów, które wykorzystują drewno jako ozdobę. Większość z nich to rozwiązania nowoczesne, z przewagą prostych linii i szczędnością detali. Pozwala to wydobyć jego naturalne piękno i sprawia, że będzie elementem przyciągającym wzrok. Neutralne kolory obudowy podkreślą naturalną barwę drewna.

Popularnym rozwiązaniem jest takie zagospodarowanie przestrzeni na składowanie drewna, by polana tworzyły pionową ścianę. Dzięki temu przestrzeń służąca na magazynowanie zostaje ekonomicznie  wykorzystana, a w połączeniu z odpowiednio dobranym wkładem zgrabnie zamyka kompozycję. Wyeksponowanie drewna podkreśla jego związek z kominkiem, wnosi też często do zimnej i ascetycznej obudowy naturalny i "ciepły" materiał. Stworzenie z polan elementu dekoracyjnego ma niestety jedną poważną wadę - powinny one być cały czas uzupełniane, gdyż ich brak jest błyskawicznie zauważalny nawet dla niewprawnego oka. W normalnych okolicznościach nikt nie zwróci uwagi na pusty pojemnik na opał. Jednak rozwiązania nastawione na ekspozycję drewna sprawiają wrażenie niekompletnych, jeśli "składzik" nie jest uzupełniony.

W przypadku kominków opalanych drewnem warto sięgać po dobre rozwiązania architektoniczne, które nie traktują tego materiału wyłącznie w kategoriach opału, a rozwiązanie problemu składowania pozostawiają użytkownikowi. Jak widać na zaprezentowanych przykładach uzyskanie ciekawego efektu nie wymaga skomplikowanych zabiegów, oczywiście pod warunkiem, że zadecydujemy o tym już na początku naszej przygody z kominkiem. W przeciwnym wypadku pozostaje nam schowanie drewna "tak, by nie przeszkadzało". Tracimy wtedy niepowtarzalną okazję na wykorzystanie jego walorów jako niezwykłego elementu dekoracyjnego.
Popularnym rozwiązaniem jest takie zagospodarowanie przestrzeni na składowanie drewna, by tworzyło pionową ścianę. (fot. Fondis)pin

fot. Brunnerpin

fot. Brunnerpin

Konsekwentne powtórzenie kształtów nadaje elewacji swoisty rytm, drewno wydaje się być naturalnym uzupełnieniem oraz stanowi przeciwwagę dla wertykalnej biblioteczki. (fot. MCZ)pin

fot. MCZpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek