Trendy i architektura

Drugie życie

autor: Sylwia Porzycka

Stare, nieczynne paleniska tradycyjnych kominków nie muszą straszyć domowników i stać się reliktem, mającej już nigdy nie wrócić, przeszłości. Dzięki zupełnie nowym rozwiązaniom można wskrzesić w nich moc ognia.
charnwood--17islandiii-room.jpgpin
Zobacz całą galerię
Umieszczone we wnętrzach majestatycznych, nieodnowionych palenisk piece, wyglądają niezwykle okazale. Ślady użytkowania, czyli wszelkiego rodzaju zabrudzenia i przetarcia, otwierają wiele możliwości aranżacyjnych (fot. 2). Lekko zniszczona cegła czy pozostałości sadzy, w połączeniu ze starymi, tapicerowanymi meblami i zdobionymi tkaninami, budują klimat wiejskich pałaców. Prostota formy wykończenia drzwiczek pieca współgra z klasycystycznym wnętrzem, tworzonym na wzór dawnych, wiejskich dworów z wysokimi paleniskami, wmurowanymi w ściany (fot. 3). Ciężkie dywany z tradycyjnym, florystycznym ornamentem i żywe kwiaty pasują do prostego, ceglanego paleniska oraz naturalnej, kamiennej posadzki. Natomiast wysokie nóżki pieca nawiązują do stolarki antycznych mebli.
Stonowane brązy i beże, jako barwy ziemi, dodają pomieszczeniom uniwersalnej, klasycznej elegancji. W takim wnętrzu, stawiającym na bliski kontakt z naturą, można bez obaw postawić wielki, wiklinowy kosz z drewnem i rozkoszować się ogniem. A widok płonących polan będzie niezwykle spektakularny za sprawą dużych, przeszklonych drzwiczek.
Pomysł montażu pieca lub wkładu kominkowego do kominka otwartego, zrodził się z pragnienia zachowania ładnego i zabytkowego paleniska. Z takiego rozwiązania, oprócz walorów czysto estetycznych, płynie wiele korzyści związanych z samą eksploatacją.
Przede wszystkim zamknięte palenisko zapobiega wypadaniu żaru, co zmniejsza ryzyko pożaru i tym samym zwiększa bezpieczeństwo. Zainstalowanie pieca lub wkładu w takim palenisku pozwala regulować ilość powietrza doprowadzonego do spalania, dzięki czemu sprawność kominka zostaje podwyższona z 10 - 20% do 70 - 80%.
Montaż pieca w kominku otwartym jest prosty. Należy pamiętać, żeby oczyścić kanał dymowy i komorę spalania starego paleniska. W celu uregulowania ilości przepływającego powietrza, trzeba zamontować w dawnym kanale dodatkowy komin wykonany ze stali. Miejsce wchodzenia stalowego komina do komory spalania starego kominka musi zostać uszczelnione.
Piece zainstalowane w tradycyjnych paleniskach będą efektownie wyglądać także w bardziej nowoczesnym wydaniu. W tym miejscu spotyka się bowiem tradycja z zupełnie nowymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Potężna, rustykalna bela (fot. 4 po prawej), tworząca portal, harmonizuje z designerskim wystrojem, ocieplając chłodny odcień ścian.
Umieszczony w kamiennym palenisku, biały piec wolnostojący (fot. 4 po lewej) i nietypowy stojak na drewno, nadają wnętrzu wyrafinowanej i nowoczesnej elegancji. Jednak jest ono wciąż bliskie naturze i można w nim postawić tacę z aromatycznymi owocami na naturalnej, baraniej skórze.
Styl klasycystyczny umiłował sobie kulturę antyczną z jej doskonałymi proporcjami i te nawiązania do antyku były widoczne w architekturze wnętrz. Projektanci dążyli do uzyskania efektu harmonii, symetrii i zrównoważonej kompozycji. Dlatego też ściany malowano na biało, a zdobnictwo stosowano niezwykle oszczędnie. Okna musiały być wielkie, aby w bliższym kontakcie z naturą, mieszkańcy utrzymywali równowagę psychiczną.
Nowoczesny piec sprawdzi się i w klasycystycznym palenisku. Czarny, dyskretny model (fot. 5) niknie w jego ciemności, nie przyćmiewając w ten sposób uroku portalu, inspirowanego architekturą antyczną. Także ozdoby nawiązują do starożytności: lustro, wazony, wieńce laurowe. Wszystko z zachowaniem klasycznego ładu i harmonii. Bogactwo dodatków równoważą proste, beżowe meble i tkaniny oraz delikatne, jasne rolety w oknach.
W tym pomieszczeniu istotną rolę odgrywa dobre oświetlenie. Wielkie, przeszklone okna wpuszczają do środka promienie światła słonecznego, które z kolei odbijają białe ściany, jasne beże tkanin, srebrzyste wazy i lustro. W tak rozświetlonym pokoju, z widokiem na zazieleniony ogród, można łatwo odnaleźć kojący spokój i równowagę.
fot. Charnwoodpin

fot. Charnwoodpin

fot. Jotulpin

fot. Charnwood / Jotulpin

fot. Morsopin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek