Trendy i architektura

Filary ciepła

autor: Kazimiera Kłaput

Filar jest jednym z najstarszych elementów architektonicznych. Stosowany był już w czasach starożytnych jako podpora konstrukcyjna, a z czasem również jako element dekoracyjny we wnętrzu. W przypadku przekroju kwadratowego najczęściej nazywany jest słupem, z kolei ten o przekroju okrągłym to popularna kolumna. To właśnie w przypadku kolumn najlepiej widać, jak ewoluował charakter tego elementu od wyłącznie funkcjonalnego do stricte ozdobnego.
12_bunner2.jpgpin
Zobacz całą galerię
Duży salon (fot. 1) może wydawać się nieco pusty, umiejscowienie po środku filaru, który jak na prezentowanej realizacji, jest jednocześnie kominkiem, wyznaczy prawdziwe centrum życia domowego. Zastosowany wkład trójstronny zapewnia doskonałą widoczność ognia i sprawia, że filar, mimo swej masywnej bryły, nabiera lekkości. Jego spójność z całością pomieszczenia podkreśla wyrazisty fioletowy kolor, w różnych odcieniach, powtarzający się w całym wnętrzu. Często stosowanie filarów jest koniecznością, np. w większych strychach czy poddaszach. Bywają one także wykorzystywane wyłącznie jako elementy urozmaicenia i uatrakcyjnienia przestrzeni czy podkreślenia jej charakteru.
Zastosowana w tej aranżacji (fot. 2) podpora o przekroju prostokątnym, stanowi doskonałe tło dla wkładu kominkowego wraz z obudową. Jednocześnie wprowadza naturalny podział funkcjonalny przestrzeni. Jego ustawienie w połączeniu z dużymi oknami pozwala na swobodny przepływ światła dziennego w tym pomieszczeniu. Widać także konsekwencję projektanta w użytej kolorystyce oraz prostych, kanciastych formach. W kolejnej realizacji (fot. 3) możemy podziwiać efekt urozmaicenia przestrzeni. Zastosowanie filaru, będącego w rzeczywistości kominkiem, w połączeniu z dwupoziomową podłogą stworzyło zupełnie nowe możliwości aranżacyjne. Usytuowana na podeście część wypoczynkowa, dzięki niskiej ściance między filarem a ścianą, daje poczucie przytulności. Na niższym poziomie dwustronne palenisko w połączeniu z fotelem od razu zaprasza do poczytania książki czy posłuchania muzyki. Kącik czytelniczy, mimo że znajduje się w zasadzie po środku pomieszczenia, to dzięki obecności ognia, nie jest pozbawiony przyjaznego klimatu. Tradycyjne filary wykonywane są z kamienia, cegły, betonu, stali czy drewna. Zazwyczaj z góry zakładamy, że jest on solidnym wsparciem stropu, mocno wspierającym się na podłodze. Czasem jednak wyobraźnia projektantów może nas zaskoczyć i widzimy okazały słup, który... wygląda jakby lewitował (fot. 4).
Półka, będąca jednocześnie jednym ze stopni schodów, tutaj stanowi podporę sporego słupa. Jest w nim zamontowane pryzmatyczne palenisko, którego kształt został powtórzony w formie filaru. W tym przypadku zapewne zastosowane materiały są lżejsze niż nam się wydaje, ale i tak efekt został osiągnięty. Kamienne i metalowe elementy dopełniają surowy styl uzyskany dzięki tej betonowej zabudowie. Duża, jasna przestrzeń (fot. 5) z ogromną ilością światła dziennego sprawia bardzo optymistyczne wrażenie. Zastosowane w dodatkach soczyste, wesołe kolory podkreślają pozytywny wyraz tego wnętrza. Biały, spory filar, mimo swej masywnej bryły, również optycznie jest bardzo "lekki". Efekt ten został osiągnięty za sprawą wkładu vis-á-vis.
Zaprezentowane propozycje pokazują tylko kilka możliwości wykorzystania elementu architektonicznego, jakim jest filar. Zabudowy kominkowe utrzymane w takiej formie są proste, a jednocześnie dają nowe możliwości aranżacyjne. Przy odpowiedniej stylizacji dopasują się do wnętrza w każdym stylu.
fot. Brunnerpin

fot. Max Blankpin

fot. Sparthermpin

fot. Fondispin

fot. Sparthermpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek