Trendy i architektura

Huraxdax - piec inwestycja

autor: Rafał Rębisz

Wśród wielu propozycji pieców wolnostojących, jedna z pewnością wywoła błysk w naszym oku. I to nie ze względu na specjalne właściwości grzewcze, choć te oczywiście są na najwyższym poziomie - bądź, co bądź to produkt ze stajni Brunnera. Niezwykły w tym modelu jest jednak materiał, z którego jest on wykonany. Iron Dog Nr 5 może być odlany z żeliwa, srebra, lub 18-karatowego złota. Producent zapewnia, iż na życzenie klienta możliwe jest również przygotowanie wersji wykonanej z platyny, jeżeli tylko pozwalają nam na to zasoby finansowe.
id0103-0703a.jpgpin
Zobacz całą galerię
Podczas projektowania, twórcy musieli uporać się z niską temperaturą topnienia srebra. Ze względów bezpieczeństwa, wnętrze komory paleniska modelu srebrnego zostało odlane z żeliwa. Dzięki temu części wykonane z tego drogocennego kruszcu, nie są poddawane temperaturze wyższej niż 350oC. Huraxdax to słowo pochodzące z języka bawarskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza "ucieczkę ku radości".

Projektant tego modelu - Joseph Michael Neustifter postawił na tradycyjną linię, dbając jednak o to, aby wyróżniała się ona na tle pozostałych pieców wolnostojących. Fasada ozdobiona została wizerunkiem Pegaza, a boczne ściany pokrywa motto przyświecające twórcom, naniesione w różnych językach.

Piece z metali szlachetnych wykonywane są ręcznie, na specjalne zamówienie. Jeżeli zechcemy pokusić się o model wykonany ze srebra, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 135 000 Euro, a w wersji złotej nawet 3 250 000 Euro. Huraxdax żeliwny to jednak zaledwie 1 800 Euro, a kto nie potrafi docenić żeliwa, ten nie zasługuje na złoto. Przy stale rosnących cenach złota, Iron Dog daje nam szansę na połączenie użyteczności z inwestycją. Kto wie ile będzie wart za kilka lat?
fot. Brunnerpin

fot. Brunnerpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek