Trendy i architektura

Industrialny beton

autor: Rafał Rębisz

Przez lata beton kojarzony był raczej jako materiał konstrukcyjny niż dekoracyjny. Betonowe ściany pokrywano materiałami wykończeniowymi, gdyż ich zimna, niejednolita struktura sprawiała wrażenie nieestetycznej. W czasach gdy królowały tapety nikt chyba nie wyobrażał sobie betonowych ścian w salonie.
mcz-kaika_01.jpgpin
Zobacz całą galerię
Dzisiaj jednak ten industrialny beton przeżywa swoisty rozkwit jako materiał wykończeniowy. Jego chłodna, surowa struktura i barwa staje się czymś pożądanym w nowoczesnym wnętrzu.
Świetnie komponuje się zarówno z naturalnymi materiałami jak drewno czy kamień, jak i z metalem czy szkłem - surowcami typowymi dla modernistycznych aranżacji. Warto jednak pamiętać o dodatkach, które "ocieplą" wnętrze i uczynią je bardziej przyjaznym.

Beton jest materiałem, który nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jest trwały, więc nie musimy się obawiać o jego niszczenie. Nawet jeśli pojawią się drobne uszczerbki w powierzchni, to na jego nieregularnej strukturze nie odróżnimy przypadkowego ubytku od celowej nierówności.
Poza tym jest to materiał, który raczej się nie brudzi, dzięki czemu nawet po kilku latach będzie wyglądał na ścianach świeżo.
Niewątpliwą zaletą betonu dekoracyjnego jest fakt, iż decyzję o jego wykorzystaniu w projekcie możemy podjąć w dowolnym etapie inwestycji. Wszystko za sprawą form w jakich jest dostępny. Możemy skorzystać z gotowych płyt, które dostępne są na rynku w szerokiej gamie wymiarów i wykończenia.
Dostępne są płyty gładkie i porowate, surowe i polerowane. Montowane na kleju zaprawowym lub kotwach, dzięki symetrycznej, panelowej strukturze, wprowadzają do projektu ład i porządek.
Dostępne są bardzo różne odmiany betonu lub jego imitacji. Jedną z nich jest imitacja betonu w rolkach z żywicy akrylowej, którą wyklejamy na ścianie niczym tapetę.
Najbardziej popularnym i najłatwiejszym w użyciu jest chyba jednak tynk dekoracyjny, który możemy nakładać w formie warstwy na ścianę. Jego masa jest znacznie mniejsza od betonu, ale pozostawia łudząco podobną strukturę. Nakładamy go niczym farbę pędzlem lub wałkiem, po czym sami decydujemy jaki będzie jego ostateczny wygląd.
Wykończenie takiej ściany, jej struktura i odcień zależy już tylko od nas. Po tym, jak nałożymy warstwę tynku strukturalnego na ścianę, możemy pacą stworzyć nieregularne wzory.
Chropowata faktura i celowe ubytki spotęgują surowy industrialny charakter, jaki beton nada wnętrzu. Przy pomocy deski możemy też wykonać strukturę imitującą pozostałości po szalunku. Jeśli chodzi o wykończenie i fakturę, jaką nadamy ścianie, możemy zastosować zasadę - wyobraźnia to jedyna bariera.
Gotową ścianę możemy zaimpregnować specjalnym lakierem. Nada on ciemniejszej i intensywnej barwy i zabezpieczy ją przed zabrudzeniami.
Wiele wzorów i materiałów, które jeszcze dwie dekady temu uważaliśmy za nieatrakcyjne, odkrywa przed nami swoje nowe oblicze. Wyobraźnia projektantów pozwala zataczać coraz szersze kręgi w poszukiwaniu inspiracji. Właściwie zastosowany beton z pewnością jest jednym z ciekawszych rozwiązań, zwłaszcza jeśli w projekcie ujęto kominek. Chłodna barwa i surowa struktura ścian będzie z pewnością dobrym tłem dla gorącego i "przytulnego" ognia.
fot. MCZpin

fot. lewa Supra/ fot. prawa Seguin/Koperfampin

fot. Jotulpin

fot. Sparthermpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek