Trendy i architektura

Jacob Jensen - pionier wzornictwa przemysłowego

autor: Rafał Rębisz

"Każde pokolenie ma swoich pionierów. Ludzi, którzy nowatorskimi ideami zmieniają nasze postrzeganie świata. Dostrzegamy to w sztuce, nauce i życiu codziennym." - Jacob Jensen

jj_tjj_in_the_studio.jpgpin
Zobacz całą galerię

Jacob Jensen jest właśnie takim pionierem naszych czasów. Przez ostatnie pięćdziesiąt lat pokazywał, jak mogą wyglądać przedmioty codziennego użytku. Poprzez wykorzystanie charakterystycznej dla siebie prostoty formy udowodnił całemu światu, że zegarki, telefony czy dzwonki do drzwi można uczynić dziełami sztuki. Zaangażowanie w poprawę jakości i estetyki naszego otoczenia stawia studio Jacob Jensen Design wśród najbardziej rozpoznawalnych marek w świecie projektantów sztuki użytkowej.

"Z całym szacunkiem dla dzisiejszego procesu twórczego, jestem w posiadaniu narzędzia, które nazywam świadomym przypadkiem. Polega on na tym, że zaczynam rysować coraz szybciej, zbaczając  z obranej ścieżki. Robię straszny bałagan  w projekcie, rujnując, jak mi się wydaje, całą dotychczasową pracę. Po wszystkim przyglądam się wynikowi i często odnajduję wśród tych przypadkowych linii formę, która staje się fundamentem do dalszej pracy" - tak o swojej pracy mówi sam projektant.

W 1990 roku na zlecenie firmy Heta studio Jacob Jensen Design zaprojektowało linię pieców Vision opalanych drewnem. Również w tym przypadku funkcjonalność została "opakowana" w prostą formę charakterystyczną dla duńskiego projektanta. Jacob Jensen ukończył Akademię Sztuki Użytkowej w 1952 roku, by po sześciu latach pracy jako projektant otworzyć własne studio. Jego prace były wielokrotnie nagradzane przez Duńskie Towarzystwo Wzornictwa Przemysłowego. Otrzymał również szereg prestiżowych nagród IF przyznawanych przez International Forum Design.
W 1978 roku jego prace zostały docenione przez nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, co zaowocowało wystawą "Bang & Olsen - Design for sound by Jacob Jensen", prezentującą blisko trzydzieści produktów audio zaprojektowanych przez Duńczyka. Od 1990 roku studio prowadzi syn założyciela, Timothy Jacob Jensen, kontynuując dziedzictwo ojca.

Jacob Jensen i Timothy Jacob Jensenpin

Jacob Jensen i Timothy Jacob Jensenpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek