Trendy i architektura

Jasne zasady - styl skandynawski

autor: Sylwia Porzycka

Kiedy dni stają się krótsze, a noce dłuższe i zimniejsze, wielu z nas wraca wspomnieniami do słonecznych, wakacyjnych chwil. A co dopiero mają począć mieszkańcy krajów skandynawskich?
1_nordpeis_stockholm-high_-.jpgpin
Zobacz całą galerię
Zjawisko nocy polarnej w strefie podbiegunowej i wiążący się z nim deficyt światła słonecznego potrafią być szczególnie uciążliwe. Jako że potrzeba jest matką wynalazków, narodził się styl skandynawski. Za jego prekursora uznaje się szwedzkiego malarza Carla Larssona (1853 - 1919), który wedle własnej wizji urządził swój dom Little Hyttnäs, a jego jasne, pełne prostoty wnętrza rozpowszechnił na obrazach. Zatrzymać dzień jak najdłużej - oto podstawowa zasada stylu skandynawskiego. Oprócz jasnych ścian, ważne są duże okna, które gwarantują odpowiednie doświetlenie domu. Z tego samego względu rzadko stosuje się firany czy zasłony. Wypełnione światłem słonecznym mieszkanie wydaje się przestronniejsze i przyjemniejsze w użytkowaniu.
Im mniej, tym lepiej. Dom powinien być przede wszystkim wygodny i funkcjonalny. Dlatego też kominki i piece w stylu skandynawskim nie przytłaczają swoją formą, lecz harmonizują z całym wnętrzem.
Na odrobinę kolorystycznego szaleństwa można sobie pozwolić, dobierając dodatki w intensywnych odcieniach. W stylu skandynawskim mile widziane są wszelkiego rodzaju wzorzyste poduszki i narzuty, pufy, wazony, świeczniki, które przełamują sterylną biel ścian. Skandynawowie uwielbiają naturalne materiały, szczególnie drewno, len, wiklinę czy kamień. Ważne są również ożywiające akcenty zieleni, które wnoszą rośliny doniczkowe lub kwiaty w wazonie. Mieszkając w takim domu, odnosi się wrażenie nieustannego przebywania blisko natury.
Styl skandynawski pozwala na łączenie nowoczesnych elementów z tradycyjnymi. Wnętrze jednak nie traci na swojej lekkości i przestronności, ponieważ zostaje zachowana zasada umiaru.

Aranżując wnętrza w stylu skandynawskim, można wykorzystać meble czy dodatki, które już posiadamy, co nie wymaga dużych nakładów finansowych. Z pewnością jednak docenimy jego urok i wpływ na nasze samopoczucie w okresie jesienno-zimowym, kiedy również w Polsce trudno o słoneczne dni.
fot. Nordpeispin

fot. Raispin

fot. Morso / Jotulpin

fot. Nordpeispin

fot. Raispin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek