Trendy i architektura

Jedyne takie miejsce spotkań

autor: Rafał Rębisz

Tepoztlán to niewielkie miasteczko usytuowane około 50 km na południe od stolicy Meksyku, na obrzeżach Parku Narodowego El Tepozteco, na terenie którego znajduje się stanowisko archeologiczne i świątynia poświęcona azteckiemu bogu Tepoztecatl. Położenie w otoczeniu pięknej, dzikiej przyrody i skalistych gór, czyni z niego idealny cel weekendowych wypadów i miejsce wypoczynku.  

10-lounge-©sandra-pereznieto.jpgpin
Zobacz całą galerię

Nic więc dziwnego, iż w południowej części miasteczka powstał ośrodek wypoczynkowy składający się z szeregu, przeznaczonych na wynajem domków. Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim centralny punkt ośrodka, stanowiący swojego rodzaju świetlicę, skupiającą życie społeczne gości. Założeniem jej budowy było stworzenie centrum spotkań i integracji, ale również miejsca wypoczynku i relaksu, zarówno w gorące dni, jak i podczas chłodniejszych wieczorów. Projekt powierzono pracowni architektów Cadaval & Solà-Morales, którzy stworzyli Tepoztlán Lounge.

Kształt budynku przypomina nieco literę Y, a każde jej ramię zakończone jest pomieszczeniem, które może być otwarte lub zamknięte szklanymi drzwiami. Całość, ze względu na swoje przeznaczenie, tworzą trzy takie pomieszczenia, stanowiące oddzielne strefy aktywności oraz łączący je otwarty salon.

W największym ramieniu pawilonu powstała wszechstronna sala, która może stanowić zarówno miejsce wieczornego relaksu, jak i spotkań z przyjaciółmi (po wstawieniu stolików z innej części pawilonu). Pomieszczenie daje schronienie zwłaszcza w chłodniejsze dni i wieczory, gdyż na jednej ze ścian zainstalowano podwieszany kominek. Dzięki temu jego użytkowanie nie jest uzależnione od pogody i temperatury.

Kolejne z pomieszczeń to strefa zabawy dla dzieci, z czarną ścianą, stanowiącą wielką tablicę, na której najmłodsi (i nie tylko) mogą spełniać się artystycznie. Ostatnie ramię przeznaczone jest na otwarty bar oraz łazienki. W centralnej części budynku, rozstawiono stoliki i rozwieszono hamaki, zachęcające do popołudniowej drzemki.

Dla projektantów istotne było stworzenie nie tylko korespondujących ze sobą stref wewnętrznych, ale również przestrzeni, która pozwoli traktować otoczenie jako element szerszej całości. Umożliwił to kształt bryły z trzema otwartymi łukami. Każdy z nich, skierowany w inną stronę, wykorzystuje fragment trawnika jako taras i miejsce odrębnej aktywności, bez względu na to czy będzie to ogród czy basen.

Architekci położyli duży nacisk na wyeksponowanie roli roślinności, która nie tylko otacza budynek, ale także jest jego częścią. Drzewa wyrastające w salonie przenikają sufit, zapewniając wypoczywającym jeszcze bliższy kontakt z naturą.


Nazwa projektu: Tepoztlán Lounge

Pracownia: Cadaval & Solà-Morales

Projekt: Eduardo Cadaval & Clara Solà-Morales

Lokalizacja: Tepoztlán, Meksyk

Powierzchnia: 250 m2

Ukończenie: projekt 2009 r., budowa 2012 r.

fot. © Sandra Pereznietopin
fot. © Sandra Pereznietopin
fot. ©Cadaval & Solà-Moralespin
fot. Diego Berruecopin
fot. © Sandra Pereznietopin
fot. Diego Berruecopin
fot. © Sandra Pereznietopin
fot. © Sandra Pereznietopin
fot. © Sandra Pereznietopin
fot. © Sandra Pereznietopin
fot. Martí Andiñach Fernándezpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek