Trendy i architektura

Kieruj się ciepłem

autor: Kazimiera Rębisz

Temat kominków obrotowych był już poruszany na łamach Kominka kilka lat temu. Od tego czasu jednak wiele się w tej materii zmieniło, pojawiły się nowe rozwiązania techniczne, nowe modele i ciekawe aranżacje.

skantherm-turn_milieu3.jpgpin
Zobacz całą galerię

 Warto ponownie przyjrzeć się tego typu rozwiązaniom, ponieważ możliwość obrotu paleniska to jego niezaprzeczalny atut i funkcjonalność, która może być odpowiedzią na nietypowe potrzeby inwestorów i wybawieniem dla projektantów.

Niezwykłe wzornictwo kominka Turn (fot.1) już od pierwszych chwil przykuwa uwagę. Jest to podwieszony prostopadłościan, który podłączono do komina za pomocą pionowej rury. Samo palenisko przesunięte jest względem środka w jedną stronę, jednak dzięki zastosowaniu półki na drewno z lewej lub prawej strony, kominek zachowuje swoją stabilność, nawet bez konieczności przytwierdzania go do podłoża. Możliwość obrotu paleniska o 360 stopni pozwala na podziwianie ognia z każdego punktu w pomieszczeniu. Warto dodać, że mimo dość sporych rozmiarów, za sprawą podwieszenia, kominek wydaje się niezwykle lekki.

Myśląc o obudowie pieca, przychodzą nam na myśl różne materiały, zazwyczaj kafle, kamień czy stal. Rzadko jednak myślimy w tym kontekście o drewnie. Tym większą ciekawość wzbudza prezentowany piec Carillon (fot. 2) w obudowie z elementami drewna zebrano. Zastosowanie takiego materiału sprawia, że model ten świetnie odnajduje się we wnętrzach urządzonych z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Sam piec to nowoczesne urządzenie, które – za sprawą obrotu o 180 stopni – łatwo dostosować do aktualnych potrzeb użytkowników. Możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi stanowi jego dodatkowy atut.

Kanciaste, charakterystyczne piece Raisa (fot. 3) przewijały się na naszych stronach niejednokrotnie, jednak każdy kolejny model sprawia, że odkrywamy w tych produktach ciekawe i zaskakujące szczegóły, które skłaniają nas do przyjrzenia się im bliżej. Model Q-BE to niezwykle elegancka i wysmakowana propozycja. Proste linie obudowy urozmaica jedynie tafla narożnej, giętej szyby. Obrotowe palenisko, przy nieruchomej, kubicznej podstawie, poza tym, że jest bardzo wygodne dla użytkowników, to jeszcze świetnie wygląda. Piec doskonale prezentuje się zarówno ustawiony przy prostej ścianie, jak i w rogu pomieszczenia.

Eliptyczny kształt pieca Elegance (fot. 4) sprawia, że patrząc na niego na wprost, wydaje nam się jakby jego tył przylegał do ściany. Nic bardziej mylnego. Wprawdzie piec ten ma opcję do podwieszenia na ścianie, jednak jego kształt nawet w tej wersji pozostaje zachowany. Największym zaskoczeniem w tym przypadku jest natomiast fakt, że przy górnym podłączeniu go do komina i zastosowaniu opcjonalnej podstawy, piec ma możliwość obrotu aż o 360 stopni. Obłe drzwiczki z dużą szybą sprawiają, że całość pięknie się prezentuje nawet wówczas gdy urządzenie jest wygaszone.

Ostatnia propozycja wśród obrotowych urządzeń to model F 373 marki Jøtul (fot. 5 i 6). Jest to piec, który zdobył prestiżową, międzynarodową nagrodę "Red Dot Design Award: Best Of The Best". Jego ponadczasowy, nowoczesny design pasuje zarówno do współczesnych jak i klasycznych realizacji i sprawia, że mimo upływu lat, piec ciągle świetnie się prezentuje. Posiada możliwość obrotu paleniska o 360 stopni i kilka kolorów obudowy do wyboru. Doskonale zafunkcjonuje umiejscowiony w centralnym punkcie pomieszczenia, jak i bliżej ściany lub w rogu.

Każdy z prezentowanych pieców to propozycja warta uwagi. Oprócz niezwykle ważnych parametrów technicznych i wyglądu, warto przy jego wyborze zwrócić uwagę na funkcję obrotu paleniska. Jest to dodatkowy bonus, który może okazać się bardzo dużym udogodnieniem podczas codziennego użytkowania i sprawić, że ogień zawsze będzie skierowany w naszą stronę.

fot. Skanthermpin
Fot. La Nordica-Extraflame/Ekoflampin
fot. Raispin
fot. Jydepejsenpin
fot. Jotulpin
fot. Jotulpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek