Trendy i architektura

Kolor na start

autor: Kazimiera Rębisz

Podczas projektowania wnętrza, zazwyczaj już na początku, wiemy w jakim mniej więcej stylu ono będzie. Wybieramy kolorystykę ścian, podłóg, meble, a na końcu dobieramy dodatki, jako uzupełnienie całości. W sytuacji kiedy od początku planujemy kominek, jego budowa odbywa się już na etapie stanu surowego inwestycji. Wówczas dokonując wyboru, dopasowujemy urządzenie do naszej wizji całości wystroju.

scan83-1_glr_int03.jpgpin
Zobacz całą galerię

Warto jednak czasem odejść od schematu i spróbować innych rozwiązań, gdyż mogą one przynieść nieoczekiwane rezultaty. Ciekawym pomysłem jest na przykład uczynienie z pieca czy kominka elementu wyjściowego. Mowa tutaj nie tylko o kształcie i charakterze urządzenia, ale także o kolorze. Czasy wyłącznie czarnych, surowych urządzeń na szczęście już bezpowrotnie minęły. Obecnie producenci prześcigają się w coraz ciekawszych, wielobarwnych propozycjach. Warto zatem, przy urządzaniu wnętrz, wykorzystać potencjał, który niewątpliwie posiadają kolorowe piece.

Czerwień jest kolorem, który zawsze zwraca naszą uwagę, jednak zastosowany w nadmiarze, na dłuższą metę, może męczyć. Użyty w rozsądnych ilościach i odpowiednio wyeksponowany może przesądzać o wyjątkowym klimacie całej przestrzeni. Czerwony piec (fot. 2) z płonącym wnętrzem to połączenie wyjątkowo „gorące”. Aby nie było wątpliwości co gra tu pierwsze skrzypce, pozostałą część wystroju warto utrzymać w bieli lub innych neutralnych kolorach. W realizacji nr. 1  podłoga ściany, a także większość mebli jest neutralna, co w ogólnym odczuciu sprawia jakby ich nie było. Dopełnieniem tego duetu są drewniane elementy, które ocieplają przestrzeń i sprawiają, że jest ona bardziej przytulna. Czerwony piec odnajdzie się doskonale również we wnętrzu w ciepłych, jasnych odcieniach beżów lub brązów. Stworzą wspólnie eleganckie, ale na pewno nie nudne, zestawienie.

Miłośnicy kafli mają chyba największe pole do popisu, gdyż ilość odcieni, glazur i wszelkiego typu ich zdobień jest wprost niezliczona. Dostojny piec (fot. 3) w eleganckim odcieniu stalowego błękitu to propozycja ciekawa pod każdym względem. Już sam nietuzinkowy kolor pieca zwraca uwagę. Prostokątne kafle o pionowych żłobieniach podkreślają wysokość urządzenia i nadają mu elegancki charakter. Zdobienie w jego górnej części, choć w gruncie rzeczy nowoczesne, to jednak nawiązuje do stylowych dekorów kaflowych poprzedników. W tym przypadku wnętrze jest doskonałym dopełnieniem klimatu pieca. Pionowe linie zdobień, zgrabnie powtórzono na poszewkach poduszek, które pasują również kolorystycznie. Stalowy błękit znajdziemy także na kawałku ściany za kanapą. Pozostałe elementy wyposażenia są z naturalnych materiałów w ciepłych odcieniach brązu.

Osoby, które lubią bardziej dynamiczne i nieoczywiste zestawienia z pewnością zwrócą uwagę na propozycję nr 4. Intensywny kobalt na kaflach o ciekawych żłobieniach, w połączeniu ze złotymi listwami, składają się na piec iście pałacowy. Zestawiono go jednak z meblami i dodatkami w bardzo różnym stylu. To eklektyczne połączenie, choć dla wielu kontrowersyjne, broni się za sprawą dużej konsekwencji kolorystycznej. Mimo dość niespotykanego zestawienia niebieskiego i różu, całość jest spójna i tworzy wnętrze nietuzinkowe i ciekawe.

Biorąc za punkt wyjściowy urządzenie, które będzie nam służyło przez wiele lat, mamy okazję stworzyć wyjątkową realizację. Warto zatem zwrócić uwagę na kolorowe piece i odkryć pełnię ich możliwości.

fot. Scanpin
fot. Edilkaminpin
fot. Kaufmannpin
fot. Sergio Leonipin
fot. Kaufmannpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek