Trendy i architektura

Kolor we wnętrzu

autor: Rafał Rębisz

Przy projektowaniu wnętrz często wybieramy barwy bezpieczne jak biel czy pastele. Ich dobór uzależniamy od własnych upodobań, nie zawsze zdając sobie sprawę z ich wpływu na naszą psychikę i odbiór. Właściwy dobór koloru ma również wpływ na samo pomieszczenie. Kolory zimne dodadzą wnętrzu przestronności, podczas gdy barwy ciepłe sprawią, iż duże pomieszczenia staną się bardziej przytulne. Jasne odcienie optycznie powiększają wnętrze, a ciemne pomniejszają. W otwartych pomieszczeniach kolor możemy wykorzystać również do oddzielenia poszczególnych stref użytkowych.
prime_vivo_90w_01.jpgpin
Zobacz całą galerię

NIEBIESKI

Ta najzimniejsza z barw nieodzownie kojarzy się z wodą, niebem i przestrzenią. Symbolizuje uduchowienie, a także świeżość, spokój i higienę. Pomieszczenia w kolorze niebieskim działają relaksująco i odprężająco, dlatego kolor ten polecany jest np. w sypialniach. Mocne jego odcienie poprawiają koncentrację, skupienie i wzmagają cierpliwość. Idealnie nadaje się więc na ściany miejsca, w którym twórczo pracujemy. Jasny niebieski w połączeniu z bielą, będzie kojarzył się z nadmorską atmosferą, rozjaśniając wnętrze, podczas gdy jego ciemny odcień, połączony z czernią, może optycznie obniżać sufit i zmniejszyć zbyt obszerne pomieszczenie.

CZERWONY

To barwa stymulująca najmocniej naszą psychikę. Działa pobudzająco, zaburza koncentrację oraz wzmaga apetyt. Dlatego często stosowana jest w sieciach fast-food. W mieszkaniu nadaje się bardziej do korytarzy czy przedpokoju niż sypialni i miejsc kojarzonych z relaksem. Należy raczej unikać malowania całych ścian czystą czerwienią, zastępując ją odcieniami stonowanymi i przygaszonymi. Czysta, stosowana w dodatkach, potrafi uwidocznić nawet niewielki element ze względu na mocne przyciąganie uwagi. Stosowana na dużych powierzchniach zmniejsza optycznie pomieszczenie.

ŻÓŁTY

Symbolizuje aktywność umysłową, ale też lekkie nastawienie do życia. Posiada również znaczenie mocno negatywne - zazdrość, choroba, tchórzostwo. Wraz z czerwienią stosowany jest często w sieciach fast-food, ponieważ skłania do pośpiechu. Ciepły żółty to kolor słońca, dlatego do wnętrza wprowadza pogodny nastrój, sprawiając, że zbyt duże pomieszczenia stają się bardziej przytulne. Zalecany jest zwłaszcza w pokojach skierowanych na wschód i północ ze względu na ich mniejsze nasłonecznienie. Pozwoli rozjaśnić słabo doświetlone wnętrze, wraz z czerwienią świetnie spisze się również w kuchni.

ZIELONY

Zieleń to barwa życia, natury, przyrody i ekologii. Działa kojąco na nasz układ nerwowy, pomaga walczyć z depresją oraz podobnie jak niebieski, wzmacnia cierpliwość i poprawia koncentrację. W połączeniu z żółtym i jasnym niebieskim daje efekt świeżości i bliskości natury. Można go również łączyć z odcieniami brązu. Zieleń na ścianach idealnie nadaje się do pokoju dziecięcego, zwłaszcza dla dziecka bardzo aktywnego. Pobudzi wyobraźnię i idealnie będzie uzupełniała jego temperament.

FIOLETOWY

Od wieków kojarzył się z dostojeństwem i elegancją. Sprzyja twórczej pracy i koncentracji. Ułatwia zasypianie, dlatego może być stosowany w sypialniach. Jego mocne, intensywne odcienie ożywią słabo doświetlone przedpokoje. Ciekawe połączenia tworzy z czerwienią, ale można również łączyć go z bielą. W zestawieniu z czernią może budzić złe skojarzenia i działać przygnębiająco.

POMARAŃCZOWY

To barwa aktywności, energii, przygody i pogody ducha. Poprawia nastrój, działa pobudzająco, a nawet antydepresyjnie. Zbyt intensywny jego odcień może jednak irytować. W pokoju dziecka o raczej spokojnym usposobieniu będzie wzmagał jego aktywność i pobudzał go do działania. Wykorzystany w pokojach o słabym nasłonecznieniu sprawi, iż staną się one przytulniejsze i bardziej ?słoneczne?, zwłaszcza jeśli połączymy go z ciepłym żółtym. Na tle barw ciemnych nabiera wyrazistości, podczas gdy zestawiony z bielą, traci na swojej intensywności.

BRĄZOWY

Kolor rozsądku i zwyczajności, daje poczucie solidności, spokoju i stabilności. Pomieszczeniom zbyt nasłonecznionym, południowym lub zachodnim, nada przytulny charakter. Wszystkie jego odcienie, począwszy od jasnego beżu, a skończywszy na ciemnej czekoladzie, idealnie sprawdzą się w salonie. Jest dobrym tłem dla kolorowych dodatków i mebli, podkreślając ich indywidualny charakter. Jeżeli nie jesteśmy przekonani co do mocnych barw we wnętrzach, spróbujmy stosować je na niewielkich powierzchniach, bardziej jako dodatek niż dominantę. Takie ich wykorzystanie może również przynieść wymagane efekty. Nie bójmy się używać koloru, ale zanim go zastosujemy, zastanówmy się jaka jest funkcja pomieszczenia, jego wielkość i nasłonecznienie. Tylko wtedy będziemy mogli wykorzystać możliwości jakie daje nam barwa.
fot. MCZpin

fot. Jotulpin

fot. Laudelpin

fot. Godin / Miro Les Foyerspin

fot. Godin / Miro Les Foyerspin

fot. Invicta / fot. Jasbapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek