Trendy i architektura

Kominek z loftem w tle

autor: Kazimiera Kłaput

Loft, najkrócej mówiąc, to określenie otwartej przestrzeni pod dachem, poczynając od pofabrycznej hali czy magazynu, po obszerny strych. Początki mody na lofty sięgają lat 50-tych ubiegłego wieku, a pomysł ich powstania narodził się z biedy. Początkujący artyści chętnie wynajmowali tanie i duże powierzchnie. Z czasem jednak stały się one bardzo modne.
b_gyrofocus-bordeaux.jpgpin
Zobacz całą galerię
W opuszczonych halach pofabrycznych, warsztatach, w okolicach terenów poprzemysłowych i doków, zaczęto lokować drogie i ekskluzywne mieszkania, biura, pracownie i restauracje. Lofty w Nowym Jorku czy Londynie szybko osiągnęły ceny mieszkań w drogich ekskluzywnych dzielnicach, a estetyka przemysłowa stała się bazą dla nowej architektury wykorzystującej pozostałości poprzemysłowe.
Trend ten szybko dotarł do innych wielkich miast, również europejskich. W Polsce pierwsze lofty pojawiły się kilka lat temu i również były to autorskie adaptacje architektów i artystów. Pierwszy z nich powstał dzięki architektowi Przemysławowi Łukasikowi. Zakupił on i zaadaptował na warunki mieszkalne budynek byłej lampiarni, przy szybie Bolko, na terenie Zakładów "Orzeł Biały" w Bytomiu, a loft nazwany został Bolko - loftem.
Jednak w zasadzie dopiero po sukcesie pierwszej realizacji deweloperskiej w Łodzi, w XIX-wiecznej fabryce Karola Scheiblera, pojawiło się większe zainteresowanie loftami w Polsce.
Zaczęły powstawać kolejne w innych miastach, m.in. we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie i oczywiście na Śląsku. U nas moda na lofty dopiero się zaczyna, ale na zachodzie Europy zdobycie fabrycznego wnętrza
do adaptacji na mieszkanie, graniczy z cudem. Niestety, wraz ze wzrostem popularności loftów, odeszły w zapomnienie także ich niskie ceny. Dziś postindustrialne mieszkania na Manhattanie czy w Soho należą do kategorii luksusowych, a wartość średniej wielkości loftu, czyli około 200 m2, w tamtym rejonie to 2 - 4 miliony dolarów.
Dla porównania w latach 70-tych było to około 30 000 dolarów. W Polsce pierwsze lofty sprzedawane były w cenie 1500 zł/m2, obecnie ceny dochodzą już nawet do kilkunastu tysięcy złotych za metr.
Mimo tego każde nowe zaadaptowane obiekty rozchodzą się jak świeże bułeczki. Lofty są bowiem świetną alternatywą dla tradycyjnych mieszkań, ale przede wszystkim jest to propozycja dla tych, którzy są otwarci na nowe doświadczenia i poszukują oryginalnych rozwiązań. Pomimo swoich niewątpliwych zalet, są to przestrzenie wymagające. Bardzo ważny staje się dobór każdego mebla, dodatku i wbrew pozorom, za duża ich ilość od razu wprowadza wrażenie bałaganu. Dlatego urządzając loft trzeba przede wszystkim narzucić sobie dyscyplinę w doborze kolorów i stylu.
Jak zatem sprawić, by planując w lofcie kominek, nasz wybór był trafny?
Wydawałoby się, że z racji sporej ilości miejsca do zagospodarowania, wybór kominka nie sprawi nam trudności. Nic bardziej mylnego. Ten sam kominek, wstawiony w dwa różne wnętrza, może sprawiać całkiem różne wrażenie i nie koniecznie takie, o jakie nam chodzi.
O ile w małym salonie, mały kominek będzie sprawiał przytulne wrażenie, o tyle wstawienie niewielkiego urządzenia w lofcie, może spowodować, że "zgubi się" ono w obszernej przestrzeni. Z kolei wybór dużego kominka, oprócz tego, że wiąże się z koniecznością dokładania większej ilości paliwa, może swą bryłą zdominować resztę pomieszczenia. Prezentowane propozycje światowych producentów, pokazują nam kilka sposobów rozwiązania problemu. Skoro w loftach uczyniono z elementów industrialnych, elementy ozdobne, to potraktujemy w ten sam sposób komin. W tradycyjnych rozwiązaniach, zazwyczaj chowamy go jak najszybciej w ścianę. Tutaj z racji wysokich wnętrz możemy pozwolić sobie na to, aby był elementem dominującym i swą smukłą formą podkreślał ogrom przestrzeni. Jeśli jeszcze dodatkowo kominek, wraz z kominem, wykonany jest z blachy, to z pewnością doskonale wpisze się w klimat loftu. Ustawienie takiego urządzenia na środku pomieszczenia, bez wątpienia wyznaczy jego centrum, skupiając wokół siebie całe życie domowe. W zasadzie, w industrialne wnętrza doskonale wpisują się wszystkie kominki i piece o nieco surowym wyglądzie. Stal, żeliwo i kamień będą świetnie współgrały z konstrukcyjnymi słupami czy ceglaną ścianą. Mile widziane są również zdobienia imitujące blachę falistą, czy wzór metalowej kratownicy. Pójście w druga stronę i wybranie kominka o wyglądzie klasycznym, również może okazać się udanym pomysłem. W końcu sztuka projektowania wnętrz polega także na łączeniu stylów i łamaniu konwencji. Piece i kominki klasyczne sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach, a wolnostojące kozy dobrze prezentują się nawet na tle surowej kamiennej ściany. Pamiętać jednak należy, że zasada ta nie działa w druga stronę i jeśli urządzimy loft stylowo, np. antykami, to kominek do niego także wybierzmy klasyczny. Bywa też tak, że to kominek właśnie, wyznacza charakter całego wnętrza i reszta wystroju jest jedynie kontynuacją wybranego stylu.
Na szczęście lofty dają wręcz nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni. Ciekawe wnętrze, samo w sobie, pobudza wyobraźnię i podsuwa pomysły, które nawet nie przyszłyby nam do głowy gdzie indziej.
Dużym atutem poprzemysłowych budynków jest ich wysokość. Umożliwia ona na przykład stworzenie antresoli. Zyskujemy wtedy dodatkową powierzchnię na zaaranżowanie sypialni czy biblioteki, a w dolnej części pomieszczenia mamy trochę bardziej przytulny klimat, który "podbijemy" umieszczając pod antresolą kominek. Dodatkowo ciekawe wkomponowanie komina w całą konstrukcję, to kolejne możliwości uzyskania oryginalnych rozwiązań. Wiadomo, że przy aranżowaniu loftów, jak i innych przestrzeni, nie ma rozwiązań typowych, bo tak naprawdę nie ma typowych rodzin. Każdy mieszkaniec, mniej lub bardziej świadomie, nadaje swemu domowi indywidualny, niepowtarzalny charakter, bo tylko wtedy czuje się w tym wnętrzu naprawdę dobrze. Dlatego urządzając loft i wybierając do niego kominek, przede wszystkim kierujmy się własnymi odczuciami i upodobaniami, abyśmy mogli czuć się w nim jak u siebie.
fot. Focus/Koperfampin

fot. Focus/Koperfam / Invictapin

fot. Invcitapin

fot. Sparthermpin

fot Top-Air Sofik/ Invictapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek