Trendy i architektura

Kominki bez komina?

autor: Miłosz Wrębel

Zapewne wielu z nas nie wyobraża sobie zimowych wieczorów bez ciepła, jakie daje płonący w palenisku ogień. Zdarzają się jednak wnętrza, w których pomimo chęci inwestora i pomysłu projektanta, tradycyjny kominek nie ma racji bytu.
ogon_m2.jpgpin
Zobacz całą galerię
Reguluje to m.in. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690) z późniejszymi zmianami, którego rozdz. 4, p. 3 mówi: "Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych..." (tj. do czterech kondygnacji nadziemnych - przyp. aut.)

Czy zatem właściciele "zwykłego M", ale także często prestiżowych, luksusowych lokali w coraz wyższych apartamentowcach z założenia nie mogą cieszyć się magicznym blaskiem żywego ognia? Oczywiście, branża kominkowa ma dla nich alternatywy, jedną jest instalacja kominka gazowego. Jednak i ta, mimo wielu oczywistych zalet, nadal wiąże się z koniecznością wykonania instalacji zarówno gazowej, jak i systemu odprowadzania spalin, a także ze stosunkowo wysokimi kosztami samych urządzeń. Drugą, znacznie "łatwiejszą" może być zastosowanie biokominka jako prostszego w montażu, niewymagającego instalacji kominowej elementu, który finalnie pozwala nam cieszyć się "żywym ogniem". Pozostają jeszcze kominki elektryczne, lecz w tym przypadku, uczciwie mówiąc, o prawdziwym ogniu pozostaje nam tylko pomarzyć...

W niniejszych rozważaniach skupimy się zatem na biokominkach, gdyż to właśnie dzięki nim w wielu przypadkach najprościej, a jednocześnie również bardzo efektownie, można wprowadzić praktycznie do każdego wnętrza blask domowego ogniska.

Czym więc dokładnie są te urządzenia?

Biokominki to palniki, w których spalany jest bioetanol. Samo paliwo należy do odnawialnych źródeł energii, a otrzymywane jest przy fermentacji cukru i skrobi roślinnej (pozyskiwanej m.in. z ziaren zbóż, z zastosowaniem drożdży). Bywa również wytwarzane z kukurydzy, ziemniaków, ryżu, buraka, a ostatnio także z winogron czy bananów - w zależności od specyfiki lokalnych upraw.
Obecnie bioetanol znajduje szerokie zastosowanie: dodawany jest do paliw, wykorzystywany w branży kosmetycznej i innych procesach produkcyjnych oraz - co ma największe znaczenie dla branży kominkowej - zapewnia czyste spalanie, z pięknie tańczącymi płomieniami. Bioetanol ma w całości naturalne pochodzenie i jest produktem ekologicznym. Jego spalanie cechuje brak szkodliwych "produktów ubocznych", wytwarzane są jedynie energia cieplna, para wodna i dwutlenek węgla. Ten ostatni, absorbowany przez rośliny, wraca do naturalnego obiegu, czyniąc biokominki przyjaznymi środowisku.
Dzięki czystemu spalaniu, biokominki nie wymagają żadnego systemu odprowadzenia spalin. W konsekwencji, całe ciepło wytwarzane przez biokominki pozostaje w pomieszczeniu, co czyni je również efektywnym źródłem ciepła. Średniej wielkości palnik może osiągać moc około 3 kW, co oznacza, że w ciągu godziny, w pomieszczeniu o pow. ok. 30 m2, podniesie temperaturę o 1 °C.

Jako element wystroju wnętrza biokominek daje architektowi duże możliwości projektowe. Można sięgnąć po "gotowy biokominek", który umiejętnie dobrany stanowić będzie silny akcent we wnętrzu, jako designerski mebel o oryginalnej, przykuwającej uwagę formie. Wielu renomowanych producentów oferuje urządzenia sygnowane nazwiskami uznanych projektantów, jak np. opisywany w poprzednim wydaniu model "Elipse Z" marki Ebios/ Spartherm, za którego rzeźbiarską formą stoi znane niemieckie studio projektowe z Aachen - NOA. Twórcy Elipsy mają w dorobku współpracę z takimi markami jak: BMW, Franke, TECE, Vitra czy WMF. Ich projekty zdobyły uznanie i liczne nagrody za dobry design, m.in. Red Dot Design Award, IF Product Design Award czy DesignPlus. Wzornictwo i innowacyjność modelu "Elipse Z" doceniło w 2012 r. jury przyznające prestiżową nagrodę Plus X Award. Pracownia NOA, oprócz wspomnianej Elipsy odpowiada również za inne produkty marki Spartherm, m.in. piecyk wolnostojący Piko, Senso czy zestaw Modul 2.

Dla fanów designerskich gadżetów doskonałą propozycję stanowić mogą również oryginalne modele biokominków Conmoto. Twórcy marki, w trosce o najwyższą jakość wzornictwa, na stałe współpracują z uznanymi projektantami: m.in. Peterem Maly, Michaelem Siegerem, Studio Vertijet. Dzięki temu marka nieprzerwanie od 1997 r. zdobywa główne wyróżnienia za design - stworzony przez Studio Vertijet model Travelmate (fot. strona obok) doceniło jury Red Dot, Good Design Award oraz Designpreis. Z kolei w projekcie biokominka - Ogon (fot. str. 74)- stworzonym przez artystę Alima Pasht Han we współpracy z pracownią Vertijet - projektanci, czerpiąc inspirację z przeżywającego renesans w świecie designu motywu rosyjskiej matrioszki, stworzyli cudowną formę biokominka, zamkniętego w ręcznie zdobionej, porcelanowej skorupie. Dzięki takim działaniom producentów - ich świadomej dbałości o estetykę, najwyższej próby wzornictwo obecne jest również w naszej, kominkowej branży. Współczesny designerski biokominek może dziś z powodzeniem stanowić główną ozdobę salonu, przejmując rolę rzeźby czy innego dzieła sztuki.

Obok "gotowych" biokominków, o których była mowa powyżej, chyba ciekawsza dla architektów, gdyż dająca znacznie większe możliwości indywidualnej aranżacji, jest grupa biokominków w formie wkładów do zabudowy. Na rynku dostępne są palniki o szerokości od parunastu centymetrów do nawet paru metrów(!) przy palnikach łączonych szeregowo.
Ciekawą linię produktów, w formach odzwierciedlających kształty wkładów kominkowych (z prostą wizją ognia, narożnikowe czy na przestrzał), proponuje marka Ebios. Dzięki takim wkładom, nawet w zwykłym "M" zaprojektować można biokominek, w formie zbliżonej do "zwykłego" kominka. Możliwości projektowe są tak szerokie, że ograniczyć nas może tylko wyobraźnia! Dodatkowo, większość wkładów przystosowana jest do instalacji zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, dzięki temu tańczące płomienie ożywić mogą praktycznie każdą przestrzeń. Większe, liniowe palniki doskonale sprawdzają się w dużych, architektonicznych realizacjach, coraz częściej śmiało pojawiają się w towarzystwie wody: zarówno w salonach kąpielowych, jak i domowym spa, przy basenie. Blask ognia, zwielokrotniony odbiciem w wodzie, może stworzyć, w tych przestrzeniach domowego relaksu, niepowtarzalny nastrój.
W zasadzie możliwości aranżacji, jakie daje projektantowi biopalnik, są nieograniczone. Może być on wkomponowany w powierzchnię blatów, wnęk, itd. Przy projektowaniu biokominków i ich otoczenia, mimo oczywistych ułatwień, jakimi są brak instalacji kominowej, doprowadzenia powietrza, niewielki ciężar samych urządzeń, nadal musimy pamiętać o kwestiach ppoż., dotyczy to oczywiście materiałów, z których wykonane ma być otoczenie biokominka. Tu bardzo przydatne okazują się schematy pokazujące rozkład temperatur wokół palnika, dostarczane przez większość solidnych producentów.
Projektując otoczenie biopalnika, trzeba mieć na uwadze, że i tu, jak w przypadku tradycyjnego kominka, mamy do czynienia z żywym ogniem. Wszelkie materiały stosowane w sąsiedztwie palnika muszą być ognioodporne. Bardzo efektowne wizualnie zastosowanie biokominka jako elementu zabudowy, np. stolarskiej, wymaga dokładnego wykonania izolacji i przemyślenia sposobu odprowadzania oddawanego przez palnik ciepła. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja samego biokominka we wnętrzu - na uwadze należy mieć kwestie takie jak występowanie ewentualnych przeciągów i efektu "zawiewania" otwartego ognia. Dlatego również przy biokominkach, tak samo jak w przypadku projektowania kominków tradycyjnych, bezcenna okazać się może konsultacja projektu z profesjonalną firmą wykonawczą.ZDANIEM ARCHITEKTA
Biokominki są dobrą alternatywą, gdy nie ma technicznych możliwości montażu tradycyjnego kominka, a zależy nam na tzw. "ognisku domowym". Brak tradycyjnego komina w danym pomieszczeniu nie skreśla możliwości montażu biokominka, ponieważ do jego instalacji nie jest wymagany przewód dymowy.
Dzięki niewielkim rozmiarom i szerokiemu wachlarzowi ich kształtów, biokominki dają nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza. Najczęściej do ich montażu stosuję zabudowy z płyty GKF wyizolowane wełną mineralną oraz na palenisko arkusze blachy ze stali szczotkowanej, jak na pokazanej realizacji w domu pod Poznaniem (fot. obok). Zaletą biokominków jest ich prosta i czysta eksploatacja, a dodatkowym atutem jest to, że palenisko możemy w każdej chwili zgasić, co w przypadku tradycyjnego kominka bywa kłopotliwe.
Bardzo często namawiam swoich klientów, aby do sypialni, zamiast "postulowanego" przez nich telewizora, sprawili sobie biokominek, który nada ciepły klimat temu wnętrzu. Należy również zwrócić uwagę, że zakup i montaż biokominka jest tańszy w porównaniu do tradycyjnego kominka. Zachęcam wszystkich do montażu biokominka u siebie w domu.
arch. Maciej Kornecki
fot. Conmotopin

fot. Sparthermpin

il. MWArtpin

fot. Conmotopin

fot. Kombinat Grupa Projektowapin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek