Trendy i architektura

Kominki w nowoczesnym wnętrzu

autor: Michał Hojnacki

Wnętrze to nie tylko wizja projektanta, lecz przede wszystkim odzwierciedlenie charakteru tych osób, którym przyszło w nich żyć.
pivoines.jpgpin
Zobacz całą galerię
Współczesne wnętrza to bogactwo rozwiązań. Od bardzo prostych, wręcz ascetycznych, po pełne barokowego przepychu. Często twórcy prześcigają się w kreowaniu przestrzeni, która będzie oddziaływała na nas w wielu aspektach. Od barwy po światło czy dźwięk.

Wnętrza zwykle urządzane są według odpowiedniego klucza, tak aby wszystkie elementy ze sobą współgrały i tworzyły zwartą całość. Autor dba, aby projekt został zrealizowany według jego założeń. Zdobycie odpowiednich materiałów wykończeniowych może zająć bardzo dużo czasu. Nie wszyscy mają tyle cierpliwości i samozaparcia, by znaleźć zasłony pasujące do obicia kanapy lub odpowiednie ramki do zdjęć.

Często nie mając konkretnej wizji wnętrza tracimy czas szukając rzeczy, które uznamy za wystarczająco dobre, by mogły ozdobić nasz pokój dzienny, kuchnię lub sypialnię. Jednym słowem, dobre wnętrze nie jest efektem przypadku, lecz konsekwentnej realizacji swojego pomysłu. Pytanie tylko, czy wszystko uda się połączyć ze sobą w jedną spójną całość. Kominki odgrywają istotną rolę w wystroju pomieszczenia, często stanowią dominantę w kompozycji, ale nie jest to regułą. Jeśli jesteśmy konsekwentni, aranżacja kominka może bardzo ściśle nawiązywać do charakteru całego pomieszczenia, od koloru poprzez powielony wzór na obudowie, aż po rodzaj wykończenia. Czasem trzeba zrezygnować ze standardowych rozwiązań i zaprojektować ją "od zera", tylko dla konkretnego wnętrza. Taki pomysł wydaje się idealny dla osób ceniących sobie oryginalność i niezależność. Posiadanie własnego niepowtarzalnego kominka jest niezwykle kuszące.

Nie wszyscy jednak mają ochotę i czas, aby eksperymentować z budową zupełnie nowego kominka. Lubimy dostawać rzeczy gotowe, estetyczne i od razu chcemy widzieć efekt końcowy. Przeglądając oferty różnych firm łatwo można zauważyć, że seryjne obudowy są (niestety) bardzo typowe, a w przypadku wyboru abstrakcyjnej rzeźby, często przekonujemy się, iż świetnie prezentuje się ona wyłącznie w aranżacjach producenta. Wydaje się również, że kominkarze zupełnie nie zważają na kierunki, w jakich podążyły współczesne trendy wystroju wnętrz.

Wraz z powrotem mody z okresu lat 60-tych i 70-tych renesans przeżywają  wzory geometryczne, a elementy florystyczne pojawiają się już w zasadzie wszędzie. Otaczają nas w folderach, na billboardach, w telewizji i Internecie. Podoba nam się to czy nie, są tak popularne, że nie sposób ich nie zauważyć. Skoro są wszędzie, muszą być i w domu - do łask powróciły tapety z nadrukami kwiatów, na ścianach zagościły winylowe naklejki, które zaskakują świeżością i przełamują nudę jednolitych kolorów. Każdy, kto lubi nowości i nie cierpi rutyny, może z nich skorzystać, aby przyozdobić swoje wymarzone wnętrze. Wyglądają nowocześnie, a dzięki odpowiednim kolorom i ornamentom "ożywiają" ściany. Są świetnym wyjściem do stworzenia stylowego wnętrza o "przyjaznym" charakterze. Ciekawe współczesne ornamenty stanowią dobre tło pod nowoczesne obudowy kominkowe o nieskomplikowanym kształcie. Pozostaje pytanie, czy można posunąć się o krok dalej - czy obudowa może stanowić twórcze rozwinięcie koncepcji tapety?

Tym tropem poszła francuska firma Chazelles, przygotowując kolekcję wyjątkowych obudów. Zrywają one z klasycznym wykorzystaniem kamienia, pojawiają się na nich nowoczesne wzory w formie uproszczonej płaskorzeźby. Czuć powiew świeżej idei i wyczucie współczesnych trendów. Wzory są na tyle zgrabnie umieszczone, by nie przytłaczać i stanowią detal, który uzupełnia i zamyka w całość obudowę kominka. Wszystko to, w połączeniu z panoramicznym wkładem, daje nam naprawdę piękny kominek, pasujący do nowoczesnego wnętrza. To świetna propozycja dla ludzi młodych, lubiących ciekawy design i niekonwencjonalne podejście do tematu.
Fot. z kolekcji firmy Chazellespin

Fot. z kolekcji firmy Chazellespin

Fot. z kolekcji firmy Chazellespin

Fot. z kolekcji firmy Chazellespin

Fot. z kolekcji firmy Chazellespin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek