Trendy i architektura

Kominki z białego kamienia

autor: Kamila Subel

Biały kamień (czyli wapienne skały osadowe) jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do obudowy kominków. Jego urok i specyfika, a także możliwość stosowania we wszystkich niemal stylach, sprawiają, że ma on szerokie grono wielbicieli pośród projektantów i producentów oraz rzesze zwolenników wśród (nawet najbardziej wymagającyc) klientów. Jest to materiał trwały i ciekawy, o zdecydowanym, wyrazistym charakterze. Chętnie sięgają po niego przede wszystkim twórcy kominków w stylu "dawnym", klasycznym i rustykalnym, ale biały kamień świetnie sprawdza się także w nowoczesnych, minimalistycznych konceptach.
villemallet.jpgpin
Zobacz całą galerię
Skały wapienne wydobywane są obecnie głównie we Francji. Du gard, de Provence, du Lubéron, de Mauzens, d'Estaillade - ich nazwy wskazują na dokładne położenie złoża. Kamienie te są zachwycająco piękne i oryginalne - z daleka wydają się białe, z bliska natomiast zaskakują bogactwem odcieni  - od beżowych poprzez jasnożóte, kremowe, aż do bladoróżowych. Charakteryzują się także specyficzną fakturą, różnym uziarnieniem. Aby nadać im szlachetny wygląd, wymagana jest fachowa obróbka. W Polsce istnieje wiele miejsc, gdzie wydobywa się taki kamień. Podobnie jak we Francji, i u nas każdy kamieniołom może poszczycić się jedynym w swoim rodzaju wapieniem czy marmurem, o niepowtarzalnej barwie i fakturze. Marmury z Gór Kaczawskich mogą być szarawe, złotawe lub zupełnie białe, odmiana o wdzięcznym imieniu Marianna (złoże eksploatowane w Stroniu Śląskim) daje się doskonale polerować, a po odpowiednim wykończeniu ujawania wspaniały ornament chmurkowy. Wapienie polskie także nie ustępują swoim pięknem kamieniom z Zachodu. Do wykonywania okładzin kominkowych stosuje się również jasne piaskowce i trawertyny (np. Travertino Classico o jasnej barwie).

Styl "a la française",  nawiązujący do początku XVII w. i wykorzystujący biały kamień, charakteryzuje się  elegancką, wysmakowaną formą. Bezwzględnie wymagana jest prostota i skromność.  Tradycyjne, majestatyczne kształty kominków, starannie wyżłobione profile, delikatne wzory zawdzięcza się wyspecjalizowanym kamieniarzom. Mogą one być przygotowane na specjalne zamówienie klienta, więc tym samym zachwycać swoją oryginalnością. Ze względu na gabaryty są to kominki ścienne wysunięte. Przestrzeń je eksponuje, dlatego świetnie się "czują" w pomieszczeniach przestronnych. Każdy projekt, a później i wykonanie - z poszanowaniem wszelkich reguł dekoratorskich - zawsze jest poszukiwaniem ideału piękna. To ponadczasowa elegancja, która świetnie się prezentuje w każdym wnętrzu. Urok takich pieców ma swoje źródło w wyobrażeniu dawnych szlacheckich dworków, w skojarzeniach z dobrodziejstwem ciepła, z wykorzystywaniem go do celów kulinarnych i towarzyskich. Wokół takiego paleniska gromadzono się zapewne, aby pożartować po obfitej uczcie w gronie rodziny i przyjaciół. A być może i aby podyskutować o polityce...

Warto zwrócić uwagę na sposoby prawidłowej aranżacji wnętrza. Kominek obudowany białym kamieniem doskonale prezentuje się w kontrastowym zestawieniu. Świetnie współgra ze ścianami w ciemnych lub żywych kolorach, znakomicie odznacza się na cegłach w kolorze orchy. Biel kamienia można wówczas podkreślić belką z cimnego drewna lub czarnego marmuru. Kontrastowe zestawienia nie są konieczne - można uciec się od alternatywnych rozwiązań, wykonując (np. na szarawym granicie) niewielką obwódkę białą farbą. Jasny okap, odcinający się wyrażnie od ścian z cegły, kamienia bądź pokrytych drewnem, tworzy najznakomitsze tło dla ekspozycji rozmaitych obrazów, rodzinnych fotografii czy niewielkich luster. Palenisko najczęściej wykończone jest czerwoną cegłą, dopełniającą ognistą barwę płomieni. Ma to znaczenie nie tylko dekoracyjne, ale także praktyczne, ponieważ białe wnętrze kominka szybko uległoby zabrudzeniu.
Fot. Chazellespin

Fot. Chazellespin

Fot. Chazellespin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek