Trendy i architektura

Koza w salonie

autor: Rafał Rębisz

Żeliwne piece wolnostojące - łatwe w montażu, najczęściej tańsze od kominków, a jednak skuteczne i zachwycające.
2140_m.jpgpin
Zobacz całą galerię
Stylowe, żeliwne kozy to nowoczesne, wydajne urządzenia, które swoją formą przypominają XIX - wieczne piece francuskie czy angielskie. Projektanci wnętrz często sięgają po klasyczne piece umieszczając je w jasnych, niejednokrotnie modernistycznych salonach. Takie, na pozór kontrastowe, zestawienie idealnie się sprawdza dodając ciepła, często zimnym nowoczesnym wnętrzom.

Morso w swojej ofercie posiada szeroką gamę pieców, bazujących na klasycznym wzornictwie. Model 2140 (fot.1)zapewnia wizję ognia niewiele mniejszą niż standardowy wkład kominkowy. Prosta linia pieca z niewielką ilością zdobień (charakterystyczna dla stylu skandynawskiego) doskonale sprawdza się w dużych, jasnych pomieszczeniach. W ten sposób zachowano tradycyjny styl nawet w nowoczesnym wnętrzu.

Duński producent w swojej ofercie ma również piece żeliwne o wąskim palenisku. Stylowa nadstawka pieca Morso (fot.2) wraz jego tradycyjną formą i zdobieniami każdemu salonowi dodaje szyku i dostojeństwa. Dovre (fot.3) to kolejna firma słynąca z produkcji piecyków wolno stojących. Również w przypadku tego producenta nie mogło zabraknąć modeli stylizowanych na klasyczne kozy. Wersje bez nadstawek w niczym nie ustępują tym pierwszym, stanowiąc piękne uzupełnienie salonu.

Produkowany w Kanadzie przez firmę Vermont Castings piecyk Encore (fot.4) oraz jego "mniejszy brat" Aspen (fot.5), to wyznacznik tradycyjnego designu. Ich rustykalna forma będzie świetnie współgrała zarówno z wnętrzem nowoczesnego apartamentu, jak i starej góralskiej chaty. Różne wersje kolorystyczne (tutaj zieleń nazwana przez producenta "Vermont Classic Green") pomogą dopasować piec do gustu i stylu klienta.

Tradycyjny piec żeliwny nie musi zapewniać dużej wizji ognia. Piękne zdobienia i zachwycająca linia wystarczają, aby nie można było oderwać od niego wzroku. Francuski producent Godin zaprezentował jedyną w swoim rodzaju serię Petit Godin(fot.6). Kolumnowa, bogato zdobiona, forma pieca, skonfrontowana z nowoczesnym stylem panującym we wnętrzu i dominującymi gładkimi elementami, stanowi kontrast, który jednak w tym przypadku zdaje się współgrać idealnie. Podobnie jak Godin, Dovre postanowiło zrezygnować z dużej szyby, zastępując ją małymi żeliwnymi drzwiczkami.

Producenci żeliwnych pieców wolno stojących dbają o to, aby każdy element znajdujący się w jego otoczeniu stanowił jedną całość. Dlatego duński producent Morso proponuje szeroki wachlarz akcesoriów.  Żeliwny czajniczek (fot 7) przypomina nam, iż pieca Morso nie instalujemy wyłącznie po to by zachwycał naszych gości.
fot. Morsopin

fot. Morsopin

fot. Dovrepin

fot. Vermont Castingpin

fot. Vermont Castingpin

fot. Godinpin

fot. Morsopin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek