Trendy i architektura

Książki czy bibeloty

autor: Rafał Rębisz

Decydując się na kominek w salonie, liczymy na to, iż nie tylko stanie się on miejscem, skupiającym wokół siebie życie domu, ale dzięki atmosferze, jaką tworzy trzaskający w nim ogień, da nam upragnione chwile relaksu i ucieczki od zgiełku życia codziennego. Idealnym sposobem na takie wyciszenie, jest oddanie się lekturze ulubionej książki w towarzystwie jedynie ciepła, jakie daje nam kominek.
08_wuerzburg.jpgpin
Zobacz całą galerię
W każdym niemal salonie znajduje się regał czy przynajmniej półka poświęcona na książki, po które w wolnej chwili możemy sięgnąć. Nie zawsze łatwo jest jednak w projekcie salonu połączyć je z kominkiem. Efektem tego, wielokrotnie kominek staje się piątym kołem u wozu, nie dopasowanym do reszty pomieszczenia. Tymczasem producenci kominków, wydają się podzielać nasze umiłowanie do literatury, dlatego coraz częściej pojawiają się obudowy kominkowe (a nawet piece) wyposażone w kilka półek. Do nas należy jednak decyzja czy staną się one podręczną biblioteczką czy miejscem na bibeloty.

W ostatnim czasie można odczuć trend do zagospodarowania bocznych ścian obudowy kominkowej, zwłaszcza, jeśli kominek stanowi element podziału pomieszczenia. Trzy różne rozwiązania, każde o odmiennym charakterze, w każdym boczne ścianki obudowy wykorzystane zostały w ten sam sposób. Modernistyczna obudowa z wkładem vis-á-vis (fot. 2), wykończona stalą, umiejscowiona w pomieszczeniu zdominowanym przez chłodne barwy to propozycja włoskiej firmy Edilkamin.

Przeciwieństwem wydaje się być ciepła kolorystyka proponowana przez Jotula (fot. 4) i włoskiego CLAMa (fot. 3).  Ta różnorodność pokazuje, że styl, w jakim została wykonana obudowa, nie ma tutaj najmniejszego znaczenia, podobnie jak stylistyka salonu.

Obudowa, której boczne ściany zagospodarowano jako półki, może być umiejscowiona również przy ścianie, jak w aranżacji proponowanej przez norweskiego Jotula (fot. 5). Producenci prześcigają się w nowych rozwiązaniach, zaskakując dowolnością formy i wykorzystanych materiałów. Fasady proste łączone z łukami czy łuki przeciwstawne (fot. 6) to tylko potwierdzenie tezy, że dzisiaj, przy projektowaniu kominków, granice wytycza wyobraźnia. Aby zrównoważyć ciężkie optycznie ściany kominków, projektanci zastosowali tutaj szklane półki, dodające bryle lekkości.

Regały mogą z powodzeniem stanowić również element fasady, o czym przekonuje nas Chazelles (fot. 7) lub uzupełniać jej skromną, minimalistyczną formę - Max Blank (fot. 8).

Pamiętajmy jednak, że rozwiązania te nie są domeną obudów nowoczesnych. Jeżeli planujemy budowę kominka rustykalnego (fot. 9), nie oznacza to, że musimy rezygnować z półek, jeśli będą one współgrały ze stylem obudowy. Producenci od lat proponują nam ciekawe projekty, wystarczy tylko poszukać.

 
fot. 1 - Max Blankpin

fot. 2 - Edilkaminpin

fot. 3 - CLAMpin

fot. 4 - Jotulpin

fot. 5 - Jotulpin

fot. 6 - Chazellespin

fot. 7 - Max Blankpin

fot. 8 - Chazellespin

fot. 9 - Chazellespin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek