Trendy i architektura

Łupek we wnętrzu

autor: Kazimiera Rębisz

Przeglądając gotowe realizacje kominków, często spotkamy się z propozycjami z wykorzystaniem różnych rodzajów kamienia. Projektanci chętnie po niego sięgają, ponieważ daje on szerokie możliwości aranżacyjne dzięki swoim właściwościom, a także ze względu na bogactwo wzorów i kolorów. Jedną z propozycji, na które warto zwrócić uwagę, są realizacje z wykorzystaniem łupka. Ma on ciekawą strukturę i szeroki wachlarz odcieni, dlatego każda realizacja może być inna.
jotul-fs-74frl_int01-de.jpgpin
Zobacz całą galerię
Na rynku znajdziemy łupek w odcieniach od ciemnego grafitu, przez jasne szarości i beże, do brązów. Taka gama kolorów pozwala dopasować realizację w zasadzie do każdego wnętrza, bez względu na styl jaki w nim panuje.
Chcąc wyeksponować kominek we wnętrzu, możemy ustawić go na tle ściany wyłożonej łupkiem (fot. 1). Najbardziej wyrazista jest kompozycja na zasadzie kontrastu. Przykładowo biała obudowa wkładu świetnie komponuje się z szarą ścianą wyłożoną tym kamieniem. Dodatkowe urozmaicenie stanowi jego nieregularna, chropowata powierzchnia w zestawieniu z gładką płaszczyzną kominka i podłogi.

W innej propozycji (fot. 2) łupek na ścianie może być kontynuacją nuty kolorystycznej zastosowanej w całym wnętrzu. Dzięki temu łagodnie współgra, zarówno ze stojącym na jego tle żeliwnym piecem, jak i innymi elementami wystroju z naturalnych materiałów. Takie harmonijne zestawienie sprawiło, że wnętrze nabrało ciepłego, sielskiego klimatu. Łupek możemy zastosować również jako okładzinę samej zabudowy kominkowej lub jej części (fot. 3). Tak podkreślona realizacja zyskuje charakter i staje się wyrazistym akcentem wystroju. Ciekawe efekty wizualne możemy także uzyskać, odpowiednio podświetlając łupek - wydobywamy wówczas jego ciekawą fakturę, co z pewnością przykuje uwagę. Możliwości aranżacyjnych jest wiele, jednak z pewnością wykorzystanie tego kamienia pozwoli stworzyć wnętrze ciekawe i nietuzinkowe. Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach nowoczesnych i minimalistycznych, ale jednocześnie doskonale współgra także z klasycznymi, a nawet rustykalnymi realizacjami. Łupek można traktować jedynie jako dodatek lub uczynić z niego motyw przewodni w całym domu czy mieszkaniu. Doskonale prezentuje się on także w towarzystwie innych materiałów, takich jak na przykład drewno czy beton, ale zgrany i ciekawy duet może stworzyć również ze szklanymi elementami. Kluczem do udanej aranżacji jest konsekwencja. Warto więc już na początku zdecydować, czy łupek będzie motywem pojawiającym się w całym domu czy jedynie ciekawym akcentem przy zabudowie kominkowej. Bez względu na wybrany sposób warto wykorzystać ten kamień, gdyż jest on z pewnością jednym z ciekawszych surowców dostępnych na rynku.
fot. Jotulpin

fot. Brunnerpin

fot. Brunnerpin

fot. kratki.plpin

fot. MEZ Keramikpin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek