Trendy i architektura

Magiczny świat lodu

autor: Rafał Rębisz

Hotele prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie gości w swoje progi. Ciekawa architektura czy bogata historia budynku to tylko niektóre z atrakcji, mających zwabić potencjalnych klientów. Jest jednak hotel, który swoim czarem potrafi przyćmić nawet najpiękniejsze perły architektury, a od innych wyróżnia go to, że niemal w całości zbudowany jest z lodu i śniegu.
_mg_5686.jpgpin
Zobacz całą galerię
Leżący w Kanadzie, w mieście Quebec, Hotel de Glace czynny jest od stycznia do marca. Nie jest to jedyny, ani pierwszy tego typu obiekt na świecie, gdyż jak właściciel sam przyznaje, inspiracją do stworzenia tego niesamowitego miejsca był jeden ze szwedzkich lodowych hoteli. I choć podobnych rozwiązań znajdzie się na mapie więcej, to pewien szczegół sprawia, że Hotel de Glace jest miejscem wyjątkowym. Zarówno w apartamentach, jak i barze możemy spotkać niesamowite połączenie - kominek w budynku wykonanym wyłącznie ze śniegu i lodu. Jak to jest możliwe, że ściany nie topnieją pod wpływem ciepła emitowanego przez płonący ogień? Rozwiązanie tego problemu zlecono firmie Don-Bar. Przygotowując urządzenia do hotelu, wykorzystała ona model z serii 9000, ale musiała go zmodyfikować, aby możliwie ograniczyć wpływ kominka na temperaturę w pokoju, która powinna utrzymywać się poniżej granicy topnienia śniegu.
W tym celu cały czopuch wraz z kanałem dymowym zostały pokryte specjalnie izolowanym płaszczem. Dodatkowo tradycyjne szyby zastąpiono podwójnymi, które pochłaniają więcej ciepła. Wyprowadzenie przewodu kominowego ponad sklepienie również musiało być dobrze izolowane, aby śnieg, który ma bezpośredni kontakt z kominem, nie topniał, a goście nie musieli obawiać się niespodziewanego deszczu. Dzięki takim modyfikacjom kominek stanowi tylko ozdobę, natomiast emisja ciepła jest na tyle niska, że temperatura w pokojach utrzymuje się na poziomie -3 do -5 oC.

Hotel ma powierzchnię 3000 m2, na którą składa się 36 pokoi i apartamentów, hall oraz bar, sauna i kaplica z przeznaczeniem na śluby.
W zależności od zasobności portfela, noc możemy spędzić w zwykłym pokoju, specjalnie dekorowanym pokoju tematycznym lub apartamencie z kominkiem czy apartamencie Premium Deluxe z kominkiem i prywatnym spa.
Wysokie nawet na 5 metrów pomieszczenia hotelu udekorowane są przez artystów rzeźbiarzy zimowymi motywami. W każdym pokoju znajduje się łóżko wykonane z bryły lodu, z zatopionym w niej drewnianym stelażem pod materac. Do dyspozycji gości jest również ciepły śpiwór, który zapewni komfortowe warunki snu.

Ze względu na szczególne wymagania atmosferyczne, Hotel de Glace budowany jest od podstaw co roku. Z początkiem grudnia, gdy temperatura przez przynajmniej tydzień utrzymuje się poniżej 0 oC, rozpoczyna się proces tworzenia hotelu. Przez okres sześciu tygodni, grupa około pięćdziesięciu pracowników pracuje dzień i noc, aby ukończyć budowę i dekorację tej niecodziennej budowli.
Do stworzenia hotelu wykorzystywane jest około 500 ton lodu i 15 000 ton śniegu! Wytwarzany jest on przez armatki, gdyż naturalny mógłby mieć zbyt małą wilgotność. Proces tworzenia rozpoczyna się od utwardzenia fundamentu, który musi znieść potężne obciążenie, jakie stanowią grube (od 0,6 do 1,2 m) ściany. Następnie śnieg nadmuchiwany jest na specjalne metalowe formy w kształcie łuków i kopuł, z których powstaje cały hotel. Na nich wilgotny śnieg spoczywa przez okres trzech dni, aby uzyskał właściwą gęstość i strukturę. Dopiero po uzyskaniu odpowiedniej twardości ścian, formy są usuwane. Wszystkie dekoracje w postaci lodowych rzeźb, a także meble wykonywane są ze specjalnie przygotowanych brył lodu. Powstają z nich również niektóre z zewnętrznych ścian hotelu. Dodatkowo zastosowano wielobarwne podświetlenie lodu, co tylko dodaje całości bajkowej atmosfery. Hotel sam w sobie jest niewątpliwą atrakcją turystyczną, a jego czar sprawia, że należy do miejsc często odwiedzanych. Pomimo iż czynny jest tylko przez okres około trzech miesięcy, od 2001 roku odwiedziło go ponad 700 000 osób, z czego 30 000 zdecydowało się na pobyt z noclegiem.
Magiczny świat lodupin
Magiczny świat lodupin
Magiczny świat lodupin
Magiczny świat lodupin
Magiczny świat lodupin
Magiczny świat lodupin
Magiczny świat lodupin
Magiczny świat lodupin
Magiczny świat lodupin

Komentarze (0)

Zaloguj się aby skomentować artykuł
Zaloguj się
facebook Twitter Google+

Nasi partnerzy

Kominki polski
Pasywny Budynek
IntelEko.pl
Ogrzewnictwo.pl
Kominek